Revizie 5 ani
- Bog54
- Membru Platina

- Posts: 2886
- Joined: 14 May 2010, 14:28
- Tipul: i30
- Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2008
- Status: Omul de serviciu
- Location: Bucureşti
- Contact:
Revizie 5 ani
Nu am mai pus nr. de km pentru ca nu am facut nici jumatate dar s-a implinit anul, teoretic ar fi trebuit cred ca 100000 km. Totul a decurs bine cu cateva mentiuni. Bieleta antiroliu dreapta o sa ma lase (deocamdata nu este cazul schimbarii) si placutele ma mai tin ~6000km, in rest totul ok.
Am pus ulei Motul 300v si un aditiv Ecotech.
Revizia facuta la service-ul Interauto Tech, pe care il recomand din toata inima.
Am pus ulei Motul 300v si un aditiv Ecotech.
Revizia facuta la service-ul Interauto Tech, pe care il recomand din toata inima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
- medic_reporting
- Membru

- Posts: 53
- Joined: 12 Mar 2011, 14:40
- Tipul: I30
- Capacitatea cilindrică: 1600
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2008
- Location: Bucuresti
Re: Revizie 5 ani
Vreau si eu ulei din asta. De unde? cat? cum? 
- Bog54
- Membru Platina

- Posts: 2886
- Joined: 14 May 2010, 14:28
- Tipul: i30
- Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2008
- Status: Omul de serviciu
- Location: Bucureşti
- Contact:
Re: Revizie 5 ani
De la Bondalicir. 2 cutii/4 l parca 260 ronmedic_reporting wrote:Vreau si eu ulei din asta. De unde? cat? cum?
- medic_reporting
- Membru

- Posts: 53
- Joined: 12 Mar 2011, 14:40
- Tipul: I30
- Capacitatea cilindrică: 1600
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2008
- Location: Bucuresti
Re: Revizie 5 ani
Trebuie sa fac saptamanile astea revizia de 6 ani. Am 74.000 km. Am sunat la una din reprezentante si mi s-a cerut 650 de lei pentru schimbul de ulei + filtre + testele obisnuite pe banc pe care le fac dansii.
Surfand internetul am gasit postul tau in care ziceai de Auto HRP Buzau. Am sunat la ei, mi-au dat urmatoarele preturi pentru piese: 65 de lei pachetul de filtre ( aer, polen, ulei), si 140 de lei placutele fata/ spate, cica piesele ar fi toate originale, koreene. Mi se par suspect de ieftine filtrele avand in vedere ca la King aAuto doar filtrul de aer costa 63 de lei.
Ce parere aveti distinsi domni?
Surfand internetul am gasit postul tau in care ziceai de Auto HRP Buzau. Am sunat la ei, mi-au dat urmatoarele preturi pentru piese: 65 de lei pachetul de filtre ( aer, polen, ulei), si 140 de lei placutele fata/ spate, cica piesele ar fi toate originale, koreene. Mi se par suspect de ieftine filtrele avand in vedere ca la King aAuto doar filtrul de aer costa 63 de lei.
Ce parere aveti distinsi domni?
-
Dannyboy
Re: Revizie 5 ani
Pentru ca mi-ai zis „distins domn”, am sa-ti raspund. Piesele sunt intradevar coreene. Nu sunt OEM, sunt aftermarket. Eu le folosesc de vreo 4 ani si n-am avut probleme. Daca nu ma insel, patronul sau managerul (cum i-o zice) de la HRP a fost angajat HAR, deci cam are habar despre ce vorbeste. Cat despre revizie, recomandarea mea e InterAuto Tech.
-
Cezar
- Membru

- Posts: 2
- Joined: 06 Sep 2014, 12:56
- Tipul: i30
- Capacitatea cilindrică: 1.4
- Combustibil: benzina
- Anul fabricaţiei: 2008
Re: Revizie 5 ani
Schimb ulei/ filtru cu manopera de la 25 lei
Schimb placute
Schimb distributie/ schimbare pe loc
Testari motor
Vopsitorie cu preturi de la 200 lei de piesa
Thinichiderie
Lipire spoilere + completare bucati lipsa
Polis profesional + ceruire
Polis faruri
Tractari
https://www.facebook.com/pages/Mecanica ... 442?ref=hl
Schimb placute
Schimb distributie/ schimbare pe loc
Testari motor
Vopsitorie cu preturi de la 200 lei de piesa
Thinichiderie
Lipire spoilere + completare bucati lipsa
Polis profesional + ceruire
Polis faruri
Tractari
https://www.facebook.com/pages/Mecanica ... 442?ref=hl
-
feedback
- Membru

- Posts: 90
- Joined: 17 Oct 2011, 09:24
- Tipul: i30
- Capacitatea cilindrică: 1396
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2010
- Location: Botosani
Re: Revizie 5 ani
Masina mea a facut 5 ani, deci s-a dus si garantia. Vreau sa-mi cumpar singur cele necesare pentru revizie.
As perefera pe cât posibil sa cumpar cele necesare de la un singur furnizor. Dar, sunt deschis si la alte variante.
Am gasit urmatoarele :
- filtru aer : http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=95
- filtru ulei : http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=12
- ulei : http://www.piese-hyundai.ro/product.php ... uct=272981
- filtru polen l-am schimabt deja , nu-l mai iau in calcul
Am urmatoarele neclaritati :
- la reviziile anterioare se schimba si o garnitura impreuna cu filtrul de ulei; pretul la repezentanta era mic (1-2 ron) ; nu am gasit acea garnitura, nu stiu ce cod este
- merita 220 ron uleiul SAE 5W-30 ? Il recomanda cineva ? Pana acum la fiecare revizie la repezentanta s-a pus ulei vrac, 5W40.
*** daca adminul nu agreaza link-urile directe catre magazinul respctiv, le poate sterge/modifica , nu e problema
As perefera pe cât posibil sa cumpar cele necesare de la un singur furnizor. Dar, sunt deschis si la alte variante.
Am gasit urmatoarele :
- filtru aer : http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=95
- filtru ulei : http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=12
- ulei : http://www.piese-hyundai.ro/product.php ... uct=272981
- filtru polen l-am schimabt deja , nu-l mai iau in calcul
Am urmatoarele neclaritati :
- la reviziile anterioare se schimba si o garnitura impreuna cu filtrul de ulei; pretul la repezentanta era mic (1-2 ron) ; nu am gasit acea garnitura, nu stiu ce cod este
- merita 220 ron uleiul SAE 5W-30 ? Il recomanda cineva ? Pana acum la fiecare revizie la repezentanta s-a pus ulei vrac, 5W40.
*** daca adminul nu agreaza link-urile directe catre magazinul respctiv, le poate sterge/modifica , nu e problema
-
Dannyboy
Re: Revizie 5 ani
Adminul agreeaza tot ce e util pentru noi.
Daca tot pui problema de 5W30, ai incercat sa iei in calcul Motul 8100 EcoNergy 5W30? La mine e al 3-lea schimb de cand il folosesc si sunt multumit de cum merge masinaria. Trebuie sa precizez ca fac acest schimb de cand masina a papat garantia.
Ca alternativa, cauta si aici, de unde comand si eu consumabilele. Tot de aici iau si uleiul.
Mi-am amintit. Filtrul de ulei are in pachet si o garnitura.
Daca tot pui problema de 5W30, ai incercat sa iei in calcul Motul 8100 EcoNergy 5W30? La mine e al 3-lea schimb de cand il folosesc si sunt multumit de cum merge masinaria. Trebuie sa precizez ca fac acest schimb de cand masina a papat garantia.
Ca alternativa, cauta si aici, de unde comand si eu consumabilele. Tot de aici iau si uleiul.
Mi-am amintit. Filtrul de ulei are in pachet si o garnitura.
-
feedback
- Membru

- Posts: 90
- Joined: 17 Oct 2011, 09:24
- Tipul: i30
- Capacitatea cilindrică: 1396
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2010
- Location: Botosani
Re: Revizie 5 ani
Acesta e uleiul respectiv ? http://www.filtre-auto.eu/detalii-ulei- ... 20_71.html
Acolo scrie ca ar fi pentru diesel. Sa inteleg ca merge si la motoarele pe benzina ?
Acolo scrie ca ar fi pentru diesel. Sa inteleg ca merge si la motoarele pe benzina ?
-
feedback
- Membru

- Posts: 90
- Joined: 17 Oct 2011, 09:24
- Tipul: i30
- Capacitatea cilindrică: 1396
- Combustibil: Benzina
- Anul fabricaţiei: 2010
- Location: Botosani
Re: Revizie 5 ani
Zic unii ca daca schimbi marca de ulei , ar trebui facuta o spalare (ceva de genul).
Eu intentionez sa pun ulei Motul Eco-Nergy 5w-30 peste uleiul care a fost pus la repezentanta. Pot schimba uleiul pur si simplu ... sau mai trebuie facut ceva ?
Eu intentionez sa pun ulei Motul Eco-Nergy 5w-30 peste uleiul care a fost pus la repezentanta. Pot schimba uleiul pur si simplu ... sau mai trebuie facut ceva ?
-
Dannyboy
Re: Revizie 5 ani
Odata exista un produs, Motorflush ii zicea. Il puneai peste uleiul vechi si porneai motorul cateva minute. Apoi asteptai sa se scurga cam o ora, si puneai uleiul nou. Acum nu stiu daca mai exista asa ceva. Poate ca da.