Revizie 5 ani

Post Reply
User avatar
Bog54
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 2886
Joined: 14 May 2010, 14:28
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu
Location: Bucureşti
Contact:

Revizie 5 ani

Unread post by Bog54 »

Nu am mai pus nr. de km pentru ca nu am facut nici jumatate dar s-a implinit anul, teoretic ar fi trebuit cred ca 100000 km. Totul a decurs bine cu cateva mentiuni. Bieleta antiroliu dreapta o sa ma lase (deocamdata nu este cazul schimbarii) si placutele ma mai tin ~6000km, in rest totul ok.
motul.jpg
motul1.jpg


Am pus ulei Motul 300v si un aditiv Ecotech.
Revizia facuta la service-ul Interauto Tech, pe care il recomand din toata inima.
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
medic_reporting
Membru
Membru
Posts: 53
Joined: 12 Mar 2011, 14:40
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucuresti

Re: Revizie 5 ani

Unread post by medic_reporting »

Vreau si eu ulei din asta. De unde? cat? cum? GRATAR.gif
User avatar
Bog54
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 2886
Joined: 14 May 2010, 14:28
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu
Location: Bucureşti
Contact:

Re: Revizie 5 ani

Unread post by Bog54 »

medic_reporting wrote:Vreau si eu ulei din asta. De unde? cat? cum? GRATAR.gif
De la Bondalicir. 2 cutii/4 l parca 260 ron
User avatar
medic_reporting
Membru
Membru
Posts: 53
Joined: 12 Mar 2011, 14:40
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Location: Bucuresti

Re: Revizie 5 ani

Unread post by medic_reporting »

Trebuie sa fac saptamanile astea revizia de 6 ani. Am 74.000 km. Am sunat la una din reprezentante si mi s-a cerut 650 de lei pentru schimbul de ulei + filtre + testele obisnuite pe banc pe care le fac dansii.
Surfand internetul am gasit postul tau in care ziceai de Auto HRP Buzau. Am sunat la ei, mi-au dat urmatoarele preturi pentru piese: 65 de lei pachetul de filtre ( aer, polen, ulei), si 140 de lei placutele fata/ spate, cica piesele ar fi toate originale, koreene. Mi se par suspect de ieftine filtrele avand in vedere ca la King aAuto doar filtrul de aer costa 63 de lei.

Ce parere aveti distinsi domni?
Dannyboy

Re: Revizie 5 ani

Unread post by Dannyboy »

Pentru ca mi-ai zis „distins domn”, am sa-ti raspund. Piesele sunt intradevar coreene. Nu sunt OEM, sunt aftermarket. Eu le folosesc de vreo 4 ani si n-am avut probleme. Daca nu ma insel, patronul sau managerul (cum i-o zice) de la HRP a fost angajat HAR, deci cam are habar despre ce vorbeste. Cat despre revizie, recomandarea mea e InterAuto Tech.
Cezar
Membru
Membru
Posts: 2
Joined: 06 Sep 2014, 12:56
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Re: Revizie 5 ani

Unread post by Cezar »

Schimb ulei/ filtru cu manopera de la 25 lei
Schimb placute
Schimb distributie/ schimbare pe loc
Testari motor
Vopsitorie cu preturi de la 200 lei de piesa
Thinichiderie
Lipire spoilere + completare bucati lipsa
Polis profesional + ceruire
Polis faruri
Tractari
https://www.facebook.com/pages/Mecanica ... 442?ref=hl
feedback
Membru
Membru
Posts: 90
Joined: 17 Oct 2011, 09:24
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Location: Botosani

Re: Revizie 5 ani

Unread post by feedback »

Masina mea a facut 5 ani, deci s-a dus si garantia. Vreau sa-mi cumpar singur cele necesare pentru revizie.
As perefera pe cât posibil sa cumpar cele necesare de la un singur furnizor. Dar, sunt deschis si la alte variante.

Am gasit urmatoarele :
- filtru aer : http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=95
- filtru ulei : http://www.piese-hyundai.ro/product.php?id_product=12
- ulei : http://www.piese-hyundai.ro/product.php ... uct=272981
- filtru polen l-am schimabt deja , nu-l mai iau in calcul

Am urmatoarele neclaritati :
- la reviziile anterioare se schimba si o garnitura impreuna cu filtrul de ulei; pretul la repezentanta era mic (1-2 ron) ; nu am gasit acea garnitura, nu stiu ce cod este
- merita 220 ron uleiul SAE 5W-30 ? Il recomanda cineva ? Pana acum la fiecare revizie la repezentanta s-a pus ulei vrac, 5W40.


*** daca adminul nu agreaza link-urile directe catre magazinul respctiv, le poate sterge/modifica , nu e problema
Dannyboy

Re: Revizie 5 ani

Unread post by Dannyboy »

Adminul agreeaza tot ce e util pentru noi.
Daca tot pui problema de 5W30, ai incercat sa iei in calcul Motul 8100 EcoNergy 5W30? La mine e al 3-lea schimb de cand il folosesc si sunt multumit de cum merge masinaria. Trebuie sa precizez ca fac acest schimb de cand masina a papat garantia.
Ca alternativa, cauta si aici, de unde comand si eu consumabilele. Tot de aici iau si uleiul.

Mi-am amintit. Filtrul de ulei are in pachet si o garnitura.
feedback
Membru
Membru
Posts: 90
Joined: 17 Oct 2011, 09:24
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Location: Botosani

Re: Revizie 5 ani

Unread post by feedback »

Acesta e uleiul respectiv ? http://www.filtre-auto.eu/detalii-ulei- ... 20_71.html

Acolo scrie ca ar fi pentru diesel. Sa inteleg ca merge si la motoarele pe benzina ?
Dannyboy

Re: Revizie 5 ani

Unread post by Dannyboy »

Ala e. Vezi ca scrie si gasoline.
feedback
Membru
Membru
Posts: 90
Joined: 17 Oct 2011, 09:24
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Location: Botosani

Re: Revizie 5 ani

Unread post by feedback »

Zic unii ca daca schimbi marca de ulei , ar trebui facuta o spalare (ceva de genul).

Eu intentionez sa pun ulei Motul Eco-Nergy 5w-30 peste uleiul care a fost pus la repezentanta. Pot schimba uleiul pur si simplu ... sau mai trebuie facut ceva ?
Dannyboy

Re: Revizie 5 ani

Unread post by Dannyboy »

Odata exista un produs, Motorflush ii zicea. Il puneai peste uleiul vechi si porneai motorul cateva minute. Apoi asteptai sa se scurga cam o ora, si puneai uleiul nou. Acum nu stiu daca mai exista asa ceva. Poate ca da.
Post Reply