navigatie ix35

Eleganţă şi rafinament
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

am si eu o intrebare daca este cineva in masura sa-mi dea un raspuns correct.Sunt posesorul uni Hyundai ix35 si este echipat din fabrica cu unitate audio mp3 ,are si Bluetooth,este cea standar pusa de ei..,,intrebarea este urmatoarea: am gasit la cineva unu ix35 avariat si este dotat cu acel system cu navigatie,as vrea sa stiu daca il iau pe ala se potriveste la mufe ,binenteles ca antenna e diferita,dar restul mufeleor ? :driver
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

Trebuie sa se potriveasca. Unitatile audio la i30, indiferent ca aveau sau nu navigatie, s-au potrivit. Bineinteles, cand iei unitatea va trebui sa iei si antena GPS.
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

am achizitionat si camera pt mers cu spatele dar cablajul electric de la masina mea nu are firele pt camera ,,,acum sa vad cand iau unitatea audio daca se va potrivi si sa trag cablu separate pt camera.....o sa postez rezultatul poate se mai loveste cineva de asemenea problema :BangWall
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

Am montat eu camera de marsarier pe masina lui Dan-Paul, cam stiu cum e. O sa ai putin de munca si va fi nevoie de atentie la conexiuni si la demontat. Iti urez bafta si spor la treaba.
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

am luat camera cu tot cu cablajul electric de pe hayon....acum trebuie sa vad daca instalatia la masina mea are cele 4 fire pt camera ,,inca nu am desfacut mufa care face trecerea de la hayon la caroserie ca sa verific daca firele sunt acolo....daca nu o sa fie trag alte 4 fire pana la unitatea audio....treaba e sa-mi pot da seama unde o sa le conectez,,,,,dar pana nu am unitatea respective vb degeaba :)
Mai am o intrebare : la aceste navigatii Hyundai programul de navigatie unde este stocat pe card de memorie ?citeste si dvd?
User avatar
Bog54
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 2886
Joined: 14 May 2010, 14:28
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu
Location: Bucureşti
Contact:

Re: navigatie ix35

Unread post by Bog54 »

Din ceea ce ştiu, la SantaFe navigaţia se updata după CD. Posibil să aibă o memorie internă de x mb. La tipurile mai noi de navigaţie, odată cu evoluţia acerbă a electronicii, în general, este posibil să găseşti şi vreun slot de card. Uită-te pe la ea şi vezi dacă are acel slot.
User avatar
Bog54
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 2886
Joined: 14 May 2010, 14:28
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu
Location: Bucureşti
Contact:

Re: navigatie ix35

Unread post by Bog54 »

M-am uitat la navigaţia de la i40, se află în documentaţii, şi parcă nu are vreun slot nici acela. Nu ştiu dacă nu cumva updatarea sau incarcarea hărţilor se face prin mufa USB folosită şi ca audio, este posibil, dar clar este vorba de o memorie internă în aparat pentru stocare. Vezi şi pe acolo, poate te ajută la ceva.
User avatar
Bog54
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 2886
Joined: 14 May 2010, 14:28
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu
Location: Bucureşti
Contact:

Re: navigatie ix35

Unread post by Bog54 »

Poate te ajută ASTA unde vezi specificaţii. Văd că dă 1×4GB SD card/TF card şi suport USB. Pentru montare vezi AICI
You do not have the required permissions to view the files attached to this post.
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

revin cu detaliii......azi am ajuns sa vad navigatia originala ..difera total mufele .....e greu de modificat avand in vedere ca nu am documentatia mufei de la masina si cea a unitatii audio.....difuzoarele si alimentarea le-am indentificat dar restul ............ :-o
User avatar
Bog54
Membru Platina
Membru Platina
Posts: 2886
Joined: 14 May 2010, 14:28
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu
Location: Bucureşti
Contact:

Re: navigatie ix35

Unread post by Bog54 »

Păi cred că din schema de mai susu le poţi identifica uşor pe toate
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

S-ar pute sa fie nevoie de un cablu adaptor. Daca sistemul a fost instalat pe un ix35 acel cablu ar trebui sa fie pe masina de pe care s-a demontat.
Revin. Poate te lamureste asta.
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

multumesc pt raspunsuri.....dar revin cu unele detaliii se pare ca nu am fost inteles
eu pe masina mea am mp3 original al masini si am gasit un ix35 avariat care avea system navigatie tot original si difera mufele...........asa am vrut sa iau acum ceva timp unul de ala chinezesc si Acela are mufe adaptoare ..Dar asta care vroiam sa-l iau eu este original de Hyundai si difera mufele in totalitate
Schema de mai sus este probabil a uni dvd made in china,,,ca sa pot face ceva mi-ar trebui schema instalatie la masina mea si respective schema unitatii audio gps originala Hyundai,
Pana la urma ajung tot la o chinezarie cred @-)
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

Si eu sunt convins ca nu ai inteles. Am vorbit de un cablu adaptor. Citeste in linkul pus de Bog54, referitor la instructiunile de montaj. In pachetul noului sistem audio exista si un astfel de cablu, care atunci cand ai luat scula, nu ti s-a dat. Presupun ca nici cel care ti l-a vandut nu stia.
Acceseaza chestia asta si vezi daca se potriveste ceva.
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

vorbim alta limba pe bune..... :(
crede-ma ca stiu ce spun am avut ambele unitati in mana si stiu ce zic
aceste adaptoare la care faci tu referire sunt ok ....dar numai daca vrei sa montezi in locul unitatii mp3 o chinezarie .... dar eu unul ma repet iar ,eu am vrut sa pun o unitate cu navigatie originala Hyundai ,,,,aici sta treaba altfel
De exemplu pe aceste adaptoare nu se gasesc si conexiunile pt comenzi volan ,...telefon, camera ..etc
Shema data mai sus de BOG45 este da la o unitate made in china ,,,,la cea de pe Hyundai originala cu navigatie este cu totul diferita si numarul de mufe difera



""""" In pachetul noului sistem audio exista si un astfel de cablu, care atunci cand ai luat scula, nu ti s-a dat"""""




"deci eu am zis ca am luat unitatea de pe o masina ix35 avariata si avea unitate originala ......de unde sa aiba cablu adaptor,,,,eu am demontat-o de pe acea masina avariata si am vazut si ce fel de mufe are acolo
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

Fa o poza cu spatele unitatii. Vreau sa vad cum arata. Presupun ca unitatea ta e montata pe masina, asa ca nu poti sa-i faci si ei o poza.
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

da unitatea mea am montat-o la loc si pe cea cu navigatie nu o am ca nu am mai luat-o daca nu se potrivea am zis sa ma mai interesez .a mea are doar doua mufe albe in una sunt legate difuzoarele si alimentarile iar pe cealalta comenzile ,usb...etc
.......unitatea cu navigatie are doua mufe cum sunt alea iso una dif si una alimentari +inca una mare pe care se gasesc celelate comenzi
Curios sunt daca cineva are ix35 cum am eu si vrea sa puna navigatie originala oare cei de la reprezentanta Hyundai ce fac....ca eu am intrebat aici la Constanta si baietii sunt in plop.....
singura solutie dupa ei este montarea unei navigatii china,,,,am incercat una sap trecuta la bucuresti....nici la jumatate din bani nu o luam....avea o grafica de te durea capul
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

Revin cu detalii si poze referitor la acest subiect.Fac catev mentiuni:
- ambele unitati sunt originale Hyundai
-masina mea este echipata cu unitate mp3 si unitatea are inclus in ea amplificatioarele pt difuzoare
-unitatea cu navigatie este fara amplificator ,cred ca la alte modele de ix35 au separat unitate amplificator
Nu prea pot sa cred ca cei de la Hyundai au facut instalatii electrice diferite,stie cineva exista cumva un modul ,sau mufe care sa faca compatibile aceste unitati ?
Image
unitate mp3 vedere spate Image
unitate navigatie vedere spate Image
mufe de pe masina cu unitate mp3 Image
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

De unde stii ca unitatea ta are amplificator incorporat?
Cauti cumva un astfel de adaptor?
User avatar
eduard07
Membru
Membru
Posts: 21
Joined: 02 Apr 2013, 19:54
Tipul: ix35
Capacitatea cilindrică: 1995
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2012
Location: Constanta

Re: navigatie ix35

Unread post by eduard07 »

am mai intalnit asa la Hyundai santa fe avea pe fiecare boxa cate un modul de amplificare,de unde stiu la aceasta unitate? simplu am desfacut ambele unitati si se vede care are circuit integrat final si poti cauta pe net seria si afli exact ce putere are.Sunt electronist de meserie si nu vb prostii ;) ,am desfacut ambele unitati si pe placa la fiecare e notat exact fiecare pin ,in principiu se poate face niste conexiuni,dar vroiam sa stiu daca nu se gaseste cumva ceva original facut de Hyundai.multumesc pt sugestie adaptor dar nu e ce caut eu, cu siguranta nici nu se gaseste asa ceva., :(

http://www.edyserv.ro hiiiiiii
Dannyboy

Re: navigatie ix35

Unread post by Dannyboy »

Intrebarea mea nu a vrut sa fie jignitoare. Am inteles, stii ce spui.
O sa fac si eu o intrebare pe undeva, poate iese vreo idee.
Post Reply