Page 2 of 2

Re: Revizie 35000 km sau 2 ani

Posted: 05 Jul 2013, 17:13
by Marian.s
Eu am buton de blocare/deblocare a usilor pe usa. Dar exact cum ziceam si mai sus, cand am sa ma duc la schimbat burduful de la schimbator am sa intreb de chestia cu inchiderea geamurilor, o fi tot asa o chestie de activat cu cateva click-uri...ce aroganta ar fi... :HappyDance

Re: Revizie 35000 km sau 2 ani

Posted: 05 Jul 2013, 20:53
by Razica
eu cred ca este un modul separat. am vazut si eu un ceed care ridica geamurile automat la armarea alarmei.
oricum tine-ne si pe noi la curent cu ce ai rezolvat.

Re: Revizie 35000 km sau 2 ani

Posted: 05 Jul 2013, 21:52
by Dannyboy
M-ati pus la munca :D
E vorba de un modul separat. Pentru alarma mea trebuie modulul 530T de la Viper. Dar am inteles ca ar merge si 528T care e mult mai ieftin.

Re: Revizie 35000 km sau 2 ani

Posted: 06 Jul 2013, 09:24
by Razica
Din ce am vazut eu modulul asta merge montatsi pe masinile fara alarma si se numeste "confort" :))
Asa zisele "chinezarii se gasesc la preturi de 50-70 ron.
Acum, sincer, eu unul parca nu mi-as monta asa ceva din cauza garantiei.

Re: Revizie 35000 km sau 2 ani

Posted: 06 Jul 2013, 17:22
by Bog54
Nu cred că există modul fără alarmă, în afară de cel din fabrică. Modulul este separat şi nu are nicio legătură cu softul sau calculatorul. Dacă blocarea uşilor la o anumită viteză se poate face printr-o bifă în soft, pentru ridicarea geamurilor este necesar modulul suplimentar care la rândul lui trebuie să primească o comandă de la acţionarea alarmei pe inchis, comandă pe care alarma de fabrică Hyundai nu o are şi din această cauză trebuie o alarmă suplimentară.
Vezi în schemă la Trigger from starter, ALARM SIDE

M-a costat la firma autorizata Hyundai (12 Volti), la data 29.07.2008:
Sist. sec. Viper = 667 ron
Modul ridicare 4 geamuri CL400 = 214
____________________________
Total = 881 ron cu TVA si manopera inclusa

new_1.jpg
10008877-6b.jpg
De când le-am montat nu am avut nicio problemă cu el chiar dacă le-am folosit intens, eu folosind geamul deschis mereu, chiar si pentru distante scurte si niciodata nu-l inchid inainte de armarea alarmei, intotdeauna m-am bazat pe el.
Geamurile se închid pe rând.

Atenţie! Sunt module şi doar pentru 2 geamuri CL 200, dar nu sunt folositoare la maşinile cu 4 geamuri

Avantajul modulelor constă în faptul că nu trebuie să mai ai grijă la închiderea maşinii să ai geamurile închise.

Re: Revizie 35000 km sau 2 ani

Posted: 06 Aug 2014, 08:15
by Razica
sa mai reinviem un pic topicul,
tinand cont ca e vara m-am apucat iar sa fac cercetari legate de modulul de ridicare al geamurilor.
rezultatul este acesta:

https://www.youtube.com/watch?v=uOupcO3Qe6k

acum o intrebare pt posesorii de new i30, are cineva optiunea din fabrica pt ridicarea/coborarea geamurilor din telecomanda?