Nu cred că există modul fără alarmă, în afară de cel din fabrică. Modulul este separat şi nu are nicio legătură cu softul sau calculatorul. Dacă blocarea uşilor la o anumită viteză se poate face printr-o bifă în soft, pentru ridicarea geamurilor este necesar modulul suplimentar care la rândul lui trebuie să primească o comandă de la acţionarea alarmei pe inchis, comandă pe care alarma de fabrică Hyundai nu o are şi din această cauză trebuie o alarmă suplimentară.
Vezi în schemă la
Trigger from starter, ALARM SIDE
M-a costat la firma autorizata Hyundai (12 Volti), la data 29.07.2008:
Sist. sec. Viper = 667 ron
Modul ridicare 4 geamuri CL400 = 214
____________________________
Total = 881 ron cu TVA si manopera inclusa
new_1.jpg
10008877-6b.jpg
De când le-am montat nu am avut nicio problemă cu el chiar dacă le-am folosit intens, eu folosind geamul deschis mereu, chiar si pentru distante scurte si niciodata nu-l inchid inainte de armarea alarmei, intotdeauna m-am bazat pe el.
Geamurile se închid pe rând.
Atenţie! Sunt module şi doar pentru 2 geamuri CL 200, dar nu sunt folositoare la maşinile cu 4 geamuri
Avantajul modulelor constă în faptul că nu trebuie să mai ai grijă la închiderea maşinii să ai geamurile închise.