Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri SantaFe Pozitie senzor viteza santa fe 2005

Pozitie senzor viteza santa fe 2005

Business Class

laurentiu Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Constanta
Tipul: santa fe
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: de la 30 Oct. 2013 plecat in voiaj
Salut tuturor!

Dupa indelungi sapaturi si pe HC (no comment), nu reusesc sa aflu pozitia senzorului de viteza la modelul 2005, 1991 cmc, santa fe. Mentionez aici ca nu-mi indica in bord viteza si nici km parcursi, totodata luminile de ABS si TCS sunt in permanenta aprinse, de cand am achizitionat masina. Senzorii de ABS de la roti sunt verificati si sunt ok. Intentionez sa verific si pe cel de viteza si apoi pe fir mai departe, dar nu-i cunosc pozitia. Apreciez orice contributie la rezolvarea problemei mele.

Dannyboy

Deci.
Faptul ca nu iti arata viteza (si implicit nr. de km.) se poate datora senzorului de viteza (amplastat undeva la (sau in) cutia de viteze, ori instrumentului de bord, respectiv ceasul.
Treaba cu TCS si ABS aprinse poate fi din senzorul de impact sau din cauza coronitei de ABS crapate de pe planetara.

Editez.
Senzorul asta are 2 componente. Senzorul propriu-zis, si un pinion. Senzorul are codul 4651739500, ia pinionul 4651239700.

laurentiu Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Constanta
Tipul: santa fe
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: de la 30 Oct. 2013 plecat in voiaj
Multumesc pentru raspunsul rapid. Intradevar codurile imi sunt de mare folos. Coronitele de la planetare le-am verificat, cel putin vizual sunt ok. Ramane sa gasesc senzorul cu pricina, dar ai mentionat aici senzorul de impact si te voi ruga sa-mi detaliezi despre el. Mai exista un senzor in housingul schimbatorului de viteze... Daca am prins eu corect, se ocupa cu citirea inclinarilor masinii, cele de ruliu si/sau de tangaj si da info sistemului TCS. Aici nu pot avansa inca, pana nu rezolv cu cel de viteza. Exclus ODO sau ceasurile, au fost inlocuite cu unele de la o masina fara aceste erori, ca si senzorii ABS de la roti dar nu am rezolvat problema. Va tin la curent cu evolutia lucrurilor. Sunt prea entuziasmat de masina, urasc reprezentantele asa ca ma voi murdari, deh, e un hobby mai vechi de-al meu...

Dannyboy

Cred ca e vorba despre acesta. Sincer, nici eu nu stiu mai mult.

Se pare ca pe HC nu prea ai avut succes :D

laurentiu Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Constanta
Tipul: santa fe
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: de la 30 Oct. 2013 plecat in voiaj
De acel senzor chiar ca nu stiam. Multumesc mult pentru informatie! Pe HC eu nu am postat nimic, am citit f multe posturi fara raspuns si apoi am gasit forumul acesta. Acolo ceva nu merge...

laurentiu Membru
Membru

Mesaje: 4
Localitate: Constanta
Tipul: santa fe
Capacitatea cilindrică: 1991
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: de la 30 Oct. 2013 plecat in voiaj
Asa cum am promis, revin cu rezolvarea (partiala) a problemei cu pozitia. Senzorul este situat deasupra diferentialului pe partea dreapta, accesul fiind posibil doar pe sub masina dupa ce scutul a fost demontat. Ca si o extensie la problema, un sfat: daca intampinati aceeasi problema nu lasati de azi pe maine rezolvarea ei... costa si doare. De aici incep sa se strice mai multe lucruri, nu tocmai ieftine. Va voi tine la curent cu ceea ce am de remediat eu. Nu as vrea ca situatia mea sa se generalizeze.

andreibaboi Membru
Membru

Mesaje: 5
Tipul: Santa Fe
Capacitatea cilindrică: 2.7
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2002
Chiar daca topicul este vechi, fiind intr-o situatie similara pot sa va spun ca acest senzor este foarte greu de gasit in romania iar pretul nu e deloc mic. L-am gasit intr-un singur loc, se numeste VSS, costa 240 ron fara pinion si il aduceau doar la comanda. Mai rentabil poate fi gasit pe ebay sau aliexpress, la pretul de 30 euro cu tot cu pinion (OEM). Produsul ajunge in aproximativ 30 de zile.


Înapoi la SantaFe