Prima pagină Tips & Triks Utile GPS

GPS

Cine ne ajută

Mesaj necitit 26 Aug 2013, 10:47
Dannyboy

Strict parerea mea. Nu cred ca a fost un pas inainte. Am bagat skin DIMKA si are tot ce ii trebuie.

Mesaj necitit 26 Aug 2013, 11:16
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Gusturile nu se discută

Mesaj necitit 26 Aug 2013, 14:13
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
ilie_v scrie:
Si eu am folosit telefonul in vacanta asta si stie de toate (softul cu care vine mobilul - GoogleMaps), insa ii trebe net, cel putin pana face calcularea traseului, la inceput....


Pai GoogleMaps e aplicatia default pentru GPS pe telefon, insa se pot pune diferite aplicatii GPS pe telefon astfel incat sa mearga si offline. IGO e una din aplicatii. Am gasit una free pe GooglePlay, insa nu mergea foarte bine offline :(.

Mesaj necitit 26 Aug 2013, 14:37
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Eu am folosit sygic, din google play, dar e slab rau. am mai avut si tom-tom (trial) care mi s-a parut bunicel.
Pana la urma am cedat in a cauta aplicatii de telefon si am cumparat un GPS cu iGO.
Google Maps rocks f:1 dar are un dezavantaj major: nu e offline si te rupe la transferul de date...si daca mai pleci si in strainatate..s-a cam terminat smecheria.

Mesaj necitit 26 Aug 2013, 20:42
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

andreiusca scrie:
Pai GoogleMaps e aplicatia default pentru GPS pe telefon, insa se pot pune diferite aplicatii GPS pe telefon astfel incat sa mearga si offline. IGO e una din aplicatii. Am gasit una free pe GooglePlay, insa nu mergea foarte bine offline :(.


Dap - am mai instalat si eu din Google Play dar merg o perioada doar.....


Mai incercam. hiiiiiii

Mesaj necitit 27 Aug 2013, 10:00
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Ilie, daca vrei.. aduc aplicatia pe stick/laptop si poti sa pui si tu IGO pe tel :)... Sau mai bine, aduc si prietenul :)) ca sa te ajute.

Mesaj necitit 27 Aug 2013, 16:09
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Sar'na!

:ymhug:

Mesaj necitit 27 Aug 2013, 16:20
dan_paul Avatar utilizator
Site Admin
Site Admin

Mesaje: 687
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Mesaj necitit 29 Aug 2013, 11:02
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Am gasit ieri pe un site aceasta harta, cu starea drumurilor din frumoasa patrie. se pare e o actualizare recenta.
Am verificat unele drumuri pe unde am circulat si se potrivesc lucrurile.


P.S.Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 29 Aug 2013, 11:22
Dannyboy

La prima observatie, Transalpina nu e trecuta, si drumul poate fi incadrat la foarte bun. Dar probabil nu e dat drumul oficial.

Mesaj necitit 29 Aug 2013, 11:39
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Corect. Am fost acum o luna pe el si oficial nu e deschis. Lipsesc unele marcaje si indicatoare + o portiune de vreo 20-30m fara asfalt.
Parerea mea e ca harta e corespunzatoare, pana vine iarna.

Mesaj necitit 29 Aug 2013, 14:03
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Bucata de drum 15 C Spataresti - Targu Neamt nu este tocmai verde - cel mult galbena...
Drumuri-bune_rele.jpg

Bucata de drum Bucuresti - Urziceni este albastru si nu verde, se circula foarte bine....

hiiiiiii

PS: camerele din localitati de pe E85 or fi fost dezactivate toate?
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 13 Sep 2013, 18:33
nats Membru
Membru

Mesaje: 56
Localitate: Bucuresti
Tipul: I40
Capacitatea cilindrică: 1685
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2012
Am folosit in vacanta GPS-ul de pe masina (are harti de la Navteq). Daca nu ma insel, e o versiune 2011 instalata.
Spre surprinderea mea, in afara de o portiune noua de autostrada de langa Sofia (pe care nu o stia), nu a dat rateuri. Ba chiar m-a dus in poarta hotelului (cu toate ca latitudinea de pe site eraa gresita, dar ne-am orientat la fata locului).

Mesaj necitit 15 Sep 2013, 17:40
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Noroace

Am un umil Mio Moov 500 si ma intereseaza o actualizare a hartilor sau instalara altui soft cu harti noi. Am 2 gb memorie interna. Ma poate ajuta cineva? Vreau sa plec in Grecia saptamana viitoare.

Merci.

Mesaj necitit 15 Sep 2013, 17:55
Dannyboy

Era bine daca vorbeai azi la intalnire. Iti dadeam GPS-ul meu si intre timp ma uitam la al tau.

Mesaj necitit 15 Sep 2013, 19:12
Survivor Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 183
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent LC
Capacitatea cilindrică: 1341
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Speram sa imi pot baga pe iphone, insa nu merge decat softul cumparat. Multa solutie ramane sa fac un upgrade la gps-ul meu vechi. Cred ca o sa plec duminica noapte sau luni. Putem sa facem schimb duminica viitoare, daca nu rezolv pana atunci.

Merci.

Mesaj necitit 15 Sep 2013, 19:26
Dannyboy

E-n regula. Facem cum vrei.

Mesaj necitit 16 Sep 2013, 14:55
marius.zadara Membru
Membru

Mesaje: 69
Localitate: IF
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: Diesel
Anul fabricaţiei: 2007
Nu stiu ce problema are GoogleMaps, eu m-am inteles foarte bine cu el, chiar daca trebuia sa am conexiune la internet pentru a functiona - si pentru deplasari scurte, de genul "unde-s, ca m-am pierdut", e foarte bun - rog a nu se considera reclama.

Un coleg insa mi-a recomandat Navigon (pentru Android) - http://www.navigon.com/portal/int/index.html - atat pentru ca s-ar misca ceva mai bine decat iGo (tot pentru Android), cat si pentru ca marele sau avantaj in comparatie cu iGo este faptul ca nu incarca atatea detalii legate de cladiri, strazi, etc. E simplu si la obiect, plus ca are si harti offline si unele chestii destul de interesante, precum faptul ca in loc de a vedea harta 2D/3D, foloseste camera din dotarea telefonului pentru a-ti arata pe ce strada sa o iei, fara a te bombarda cu mesaje de genul "a n-spea strada la stanga, apoi la dreapta".

Indiferent insa ce varianta alegeti, eu va recomand un singur lucru: niciodata, dar nicioadata sa nu va incredeti 100% in solutia voastra de navigatie, indiferent ca este dedicata sau mobila. Nicioadata nu vor putea tine pasul dezvoltatorii de harti cu realitatea din teren, care, in special la noi, intrece orice imaginatie.

Mesaj necitit 20 Iul 2016, 11:44
Dannyboy

Daca mai intereseaza pe cineva, am instalat pe un telefon Igo Primo (Android) cu hartile si POI-urile aferente. Merge foarte bine, reruteaza extrem de repede. In Bulgaria m-a dus direct la tinta.
Bineinteles, telefonul a devenit DOAR GPS :D

Mesaj necitit 21 Iul 2016, 22:18
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
sunt foarte curios din ce an sunt hartile. eu pe gps ul dedicat am hartile din 2013 si deja ma gandesc cum sa fac sa le updatez.

AnteriorUrmătorul

Înapoi la Utile