Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent Impresii despre Accent MC

Impresii despre Accent MC

Economică

Mesaj necitit 22 Mai 2010, 22:30
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Pentru ca o imagine face cat o mie de cuvinte am sa pun trei poze pentru a arata cum spatele Accent-ului seamana cu cel al noii Octavia:

ImagineImagine

Daca acum 4 ani spuneam ca spatele Accent-ului seamana cu al Passat-ului 2005 sau cu al primei generatii de Octavia, de data asta pot spune ca... se intampla invers :D
Astfel, noua Octavia, a preluat extinderea stopurilor spate pe aripi, precum si eleronul simulat in tabla portbagajului:

ImagineImagine

Mesaj necitit 31 Mai 2010, 22:12
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Parere proprie si personala, Accentul nu are mai nimic in comun cu Octavia.... niste linii de caroserie asemanatoare nu spun nimic; sa iti spuna Leonidas cat de tare se aseamana Toyota de o conduce in "Satele" Unite la interior cu Accentul - si aici nu cred ca Toyo s-a inspirat dupa Hyundai.... Intamplator am vazut o Toyota Camry (sper ca nu ii "pocesc" numele) la interior si stiu ce spun....

Mesaj necitit 19 Iul 2010, 11:56
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 500
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Florin, cu parere de rau iti spun ca Octavia aia din pozele tale nu e Octavia 3 ci Octavia 2 ce-a care s-a produs si vandut pana anul trecut

Mesaj necitit 15 Apr 2011, 07:16
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
ilie_v scrie:
Parere proprie si personala, Accentul nu are mai nimic in comun cu Octavia.... niste linii de caroserie asemanatoare nu spun nimic; sa iti spuna Leonidas cat de tare se aseamana Toyota de o conduce in "Satele" Unite la interior cu Accentul - si aici nu cred ca Toyo s-a inspirat dupa Hyundai...

Pai in afara de liniile caroseriei, partea din spate, nici nu spun ca mai exista puncte comune cu Octavia. De fapt comparatia am iscat-o initial cu Passat-ul 2005. Octavia e si ea o consecinta.
Spuneam ca Octavia s-a luat dupa Accent-ul nostru tinand cont de anii cand s-au lansat. Astfel: Accent model 2006 s-a inspirat dupa Passat-ul model 2005, iar noua Octavia, model 2008, s-a inspirat dupa Accent-ul 2006. Nu e un repros. Toti copiaza, rar inventeaza. Acum de exemplu Ford-ul vine cu designul kinetic, Hyundai cu fluidic sculpture. Doar denumirea e alta. Avand in vedere ca cele 2 marci au colaborat candva, nu m-ar mira ca la origine sa fie o idee comuna.

L.E. Motivul pentru care dupa mine Hyundai s-a inspirat de la VW: Hyundai incearca de cativa ani sa ajunga in topul vanzarilor auto. Pe locurile din fata e VW, deci mi se pare firesc sa fie marca urmarita :D Asta si pentru ca Hyundai vrea sa cucereasca Europa. Ulterior l-au luat si pe designerul sef de la Audi care se ocupa de Kia ;)

Mesaj necitit 15 Apr 2011, 08:35
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Nu stiu ce se vrea, dar asta cred - cel putin cu modelele noi:

Hyundai
 With their new slogan ‘New thinking, new possibilities’,their Hexagonal grille shows their future design direction of ‘modern premium’

Hyundai--Hybris_Electric.jpg

Hyundai--Luxury.jpg



Detalii
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 15 Apr 2011, 11:45
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Da, eu tocmai pregatisem un post in care vroiam sa spun ca nu-mi place grila Accent-ului :(
Acum nu mai dau inapoi:
ilie_v scrie:
Accentul nu are mai nimic in comun cu Octavia.... niste linii de caroserie asemanatoare nu spun nimic

Ca sa intre in Europa coreanul trebuia sa vada ce masini plac celor de aici. Pai ce se vinde cel mai bine? VW. Bun, deci spionam… VW :D
Ce le place europenilor din partea de est ? Sedanul. Bun, copiem forma Passat-ului si facem o fabrica langa ei. Era sa fie Romania, pana la urma au ales Turcia.
Ce model place europenilor din vest? Golf-ul. Bun: facem i30-ul. Unde? Mai aproape de Europa de Vest, in Cehia, ca sa mentinem costurile mici.
Cum sa facem sa arate masinile noastre europene? Pai ii folosim pe designerii din Germania care probabil sunt buni, de vreme ce masinile lor sunt cautate in Europa.
Nu vreau sa fiu subiectiv, dar cand am ales Accent-ul am tinut cont si de designul masinilor luate in calcul. Bine, mai mult de parerea nevestei! :D
Totusi la Accent a fost ceva ce mie nu mi-a placut nicicum: imensitatea grilei radiatorului. Care fie vorba intre noi poate a fost copiata de la Audi pentru a “trada” puterea motorului de sub capota. Intre timp m-am obisnuit cu ea pentru ca face parte din puterea noastra de adaptare.

P.S. Credeam ca Hyundai a renuntat la grila generoasa, cel putin la modelele actuale. Acum vad din postarea lui @Ilie_v ca reconsidera importanta grilei, revalorificand imaginea de masina puternica. Parca m-as fi vorbit cu coreenii ;))

Mesaj necitit 15 Apr 2011, 18:40
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
flomar scrie:
Astfel: Accent model 2006 s-a inspirat dupa Passat-ul model 2005, iar noua Octavia, model 2008, s-a inspirat dupa Accent-ul 2006.

GRESIT!
Am stat pret de o ora ca sa ma lamuresc cum stau lucrurile la Octavia: care este facelift, care Tour, care sunt din generatia a 1-a, care din a 2-a? Inca sunt confuz, dar cu certitudine Octavia model 2005 avea deja forma stopurilor si eleronul pe care noul Accent il va avea abia in 2006:

Imagine

Un articol in acest sens aici

Mesaj necitit 15 Apr 2011, 19:37
Dannyboy

Conteaza? Mai conteaza cine de la cine si ce a luat? Important e felul cum te simti in masina TA. Important e sa fii multumit de ea si sa ai cat mai putine probleme (tendinta sa fie in jurul lui 0). Daca se potriveste nevoilor tale e perfect. Cel putin asta e filozofia mea. Ca e proiectata de incasi mi-e perfect indiferent. Daca mi-a placut am luat-o, e simplu. V-a placut Accentul. La banii astia ne puteam lua cine stie ce. Noi nu! P-asta am vrut-o, p-asta am luat-o! Nu zic ca partea financiara n-a avut un rol important, dar uneori mai judecam si cu inima si poate nu gresim. Cui nu-i e prea greu sa vada partea frumoasa a lucrurilor. Ai o masina care ti-a placut si iti asigura deplasarea in conditii de confort. ATAT!

Mesaj necitit 16 Apr 2011, 16:05
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

În mod normal ăsta este şi scopul unei maşini - să işi asigure deplasarea de la un punct la altul; până să iau hotărârea să cumpăr Accentul am întrebat pe HC dacă se merită şi mi s-a răspuns ca nu --> rezultatul se vede şi mă declar foarte mulţumit de maşinuţă.

Mesaj necitit 18 Apr 2011, 08:25
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Da, din pacate si forumurile dezinformeaza la fel de mult ca si oficialitatile. Primele in sens negativ, ultimile in sens pozitiv. Nu este doar cazul marcii Hyundai.
Desi fac parte din prima categorie eu unul mi-am laudat masina, la un mod cat se poate de obiectiv, fiind insa catalogat de semeni drept omu' lu' HAR.

Intr-adevar cum zice si @Dannyboy mai sus: in 2006 am avut 12000eur la bataie, am avut de ales intre 5 marci/modele si am ales. Mai exact nevasta mea a ales, eu am marcat banu'
Abia ulterior am cunoscut cu adevarat marca Hyundai si strategia lor, aceea de a intra in topul producatorilor auto atragandu-ma si pe mine de client. Altfel spus: din cele 5 masini nu aveam cum sa nu le-o aleg pe a lor prin prisma raportului pret/calitate.

Mesaj necitit 19 Apr 2011, 01:10
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Dupa 4 ani si jumatate am consumat 3 tone de combustibil! Pare mult, dar nu-i :D

Distanta parcursa: 46910 km
Motorina consumata: 2900 litri
Consum mediu: 6.18 l/100km

Este un consum mai mare cu 34% fata de cel din carte, dar eu sunt multumit. Asta pentru ca aici intra aerul conditionat, incalzirea pe loc a motorului iarna, vitezele mari :D, patinajul rotilor pe zapada. In plus as mai adauga si faptul ca feeling-ul imi spune ca am circulat mai degraba urban.
Cert este ca nu sunt monstruozitatile alea de consumuri cu care destui epateaza pe forumuri. Evit sa-i cataloghez.

Mesaj necitit 19 Apr 2011, 07:52
Dannyboy

Am reusit odata sa scot un consum sub cel din carte pe o distanta de vreo 10 km, dar am jurat ca n-o sa mai fac. Nu mi-am luat o astfel de masina pentru consum ci pentru felul cum arata si pentru confort. Nu vreau sa distrug un motor bun pentru oarece economie care probabil mai tarziu se va dovedi paguboasa. Bucurati-va de masini ca sunt destui care si le-ar dori, dar nu recunosc pentru ca ar insemna sa accepte ca au gresit cand au facut alta alegere.

Mesaj necitit 16 Mai 2013, 14:15
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Ce insemna suspensie sport pentru Hyundai Accent - schimbarea arcuri+amortizoare sau si altceva?

Mesaj necitit 16 Mai 2013, 15:08
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Si ar trebui sa pui si niste jenti mai mari corelate cu cauciucuri cu talon mic pentru stabilitate mai buna.

Mesaj necitit 27 Mai 2013, 11:42

Mesaje: 1
Localitate: Bucuresti
Tipul: Getz
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2005
Dannyboy scrie:
Am reusit odata sa scot un consum sub cel din carte pe o distanta de vreo 10 km, dar am jurat ca n-o sa mai fac. Nu mi-am luat o astfel de masina pentru consum ci pentru felul cum arata si pentru confort. Nu vreau sa distrug un motor bun pentru oarece economie care probabil mai tarziu se va dovedi paguboasa. Bucurati-va de masini ca sunt destui care si le-ar dori, dar nu recunosc pentru ca ar insemna sa accepte ca au gresit cand au facut alta alegere.


Salut,

Sustin cele spune mai sus de Dannyboy.
Decat sa mergi cu motorul subturat in trepte mari ca sa iti arate un consum mai mic mai bine mergi normal cu masina ca iti va consuma cu probabil 2% mai mult (adica undeva la 12 lei / 100 km) chiar nu este mult si te poti bucura de masina.

Mesaj necitit 19 Apr 2014, 01:09
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Utilajul merge corespunzator si dupa 7 ani si jumatate de parca as fi luat-o ieri :)
Desi reparatiile au fost minime sau pe garantie am ajuns sa cheltuiesc pe masina 7350 eur $-)
Asta in conditiile in care inca am becurile originale, aceleasi anvelope de vara, s.a.m.d.
Probabil ca au fost scumpe parfumurile ;))

Mesaj necitit 19 Apr 2014, 07:13
Dannyboy

Efectiv am avut impresia ca ai vandut-o! Dupa lipsa atat de indelungata de pe forum, ce puteam sa-mi imaginez? Iti doresc multi KM si de acum incolo, fara incidente si fara cheltuieli mari.

Mesaj necitit 19 Apr 2014, 20:51
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Asta este si parerea personala dar despre o benzinara, de data asta...

Foarte Ok dupa aproape 6 ani de utilizare (la mine urmeaza revizia de 90k si revin cu amanunte dupa).

Sa o stapanesti sanatos si de acum incolo!!!

Mesaj necitit 30 Oct 2019, 12:27
Behringer Membru
Membru

Mesaje: 3
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutare,

in calitate de detinator a unui Accent 2006 ( cumparata in 2008, 0 km ) 1.4 - benzina si 142.000 km in 11 ani de utilizare, ma declar FOARTE MULTUMIT de aceasta masina.
Argumente: in cei 11 ani de utilizare am schimbat urmatoarele:

- 2008 - coloana de directie ( pe garantie) , mi-a fost montata cea optica . Niciodata nu mi s-a aprins martorul EPS
- 2013 - schimbat un rulment roata fatza
- 2014 - la 70.000 km: schimbat 4 bujii, kit distributie ( fara pompa apa), kit curea accesorii + role, 1 set placute frana pe puntea fatza ( primul set de placutze) + 1 baterie
- 2015 - la 80.000 km: schimbat 1 set placute frana puntea spate ( primul set de placutze) + schimb lichid frana
- 2016 - schimbat 2 amortizoare fatza: KYB
- 2018 - 2 flanse amortizoare fatza
- 2019 - in Septembrie schimbate toate bucsele pe puntea fatza + 1 set placute fatza ( al 2 lea set in 11 ani )

Atat ! Nu am nici un punct de rugina. Zgarieturi, da.

In rest, la fiecare 10.000 km schimbat ulei + filtru ulei+ filtru aer. Cel de polen il schimb cand imi aduc aminte.

Dupa cum se observa, in afara de coloana de directie, toate sunt consumabile, si nici acelea nu sunt multe. In prezent, functioneaza ca in prima zi.

Zi buna.

Mesaj necitit 30 Oct 2019, 23:25
Dannyboy

S-o alergi sanatos si voios.
Stiu mai multi care sunt la fel de multumiti. Despre marca nu se poate spune ca nu e fiabila.
Am avut un i30 diesel din 2007 fabricat in Korea. Multumit total.

Următorul

Înapoi la Accent

cron