Prima pagină Călătorii În lume Polonia

Polonia

Pe unde am fost

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:15
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutare!

Saptamana aceasta am imbinat utilul cu placutul si am facut o tura prin Polonia.
Am aterizat luni dimineata la Varsovia. Urma sa ma intalnesc cu 2 colegi care veneau din State si sa plecam cand ateriza ultimul, pe la 15:30. Am decis sa zbor dimineata a.i. sa am timp sa vad orasul. Prima (si ultima) surpriza neplacuta a fost la aeroport unde mi s-a spus ca nu exista camera de bagaje. ce_oameni Am fost nevoit deci sa car bagajul dupa mine, dar nu pt mult timp, am gasit un hotel in centru unde l-am lasat pentru cateva ore, cat aveam de stat pe acolo.

Varsovia e un oras frumos in care merita sa va opriti maxim 1 zi daca e in drumul vostru. A fost complet distrus de nemti si refacut din amintiri si poze. N-am vazut decat centrul, nu stiu cum arata si nu cred ca intereseaza pe cineva periferiile. Centrul e curat, aerisit, strazi si trotuare largi. Se lucreaza la o magistrala de metrou si anumite zone sunt santier. Orasul vechi in schimb arata f. frumos, aduce putin cu Bratislava si Praga, fara a avea stralucirea acesteia din urma. Oamenii sunt politicosi, educati, linistiti. Ca si fizionomie, seamana cu rusii, cel putin reprezentantele sexului frumos. Elegante, fara sa epateze ca vecinele slave, slim, cu pielea alba - una peste alta, foarte placute ochiului. ;)) Multe dintre ele pe biciclete sic, desi nu putine purtau fuste peste genunchi.
Cateva poze:
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:19
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Arata foarte bine orasul.. cel putin in poze :D .

Ce te mai plimbi Misule!!!! Bravo tie :) !!!

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:21
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
alte poze.....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:29
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
si inca cateva.....
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:39
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Ultimele poze din Varsovia. Vremea a fost excelenta pentru vizitat, in jur de 18 grade, innorat dar fara sa ploua, cu rare reprize de soare. Pentru pozografiile facute cu telefonul insa, variatiile astea de luminozitate nu au fost bune, de unde calitatea slaba a imaginilor. Cand am timp revin cu detalii despre restul calatoriei prin Polonia. hiiiiiii
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:44
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Foarte frumos Mișu...

Vacanta plăcută!

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 17:47
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Da, vacanta placuta la cine e cazul! Eu am fost plecat cu treaba, acum am revenit la birou. :)

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 18:02
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Luni revin și eu.....

Mesaj necitit 17 Aug 2012, 21:01
Dannyboy

Birou, nebirou, bravo! Am fost in Varsovia acum 30 de ani, pe vremea cand erau grevele de la Gdansk organizate de Lech Walensa, pe atunci presedintele sindicatului Solidaritatea. Acolo am vazut si eu cum arata o reclama luminoasa, am vazut talciocul (targowa) care a aparut la noi abia dupa revolutie, am cumparat Kent din tutungerie... Pentru mine a fost o experienta extraordinara, am vazut un oras frumos cu oameni tristi si ingrijorati. Tare as vrea sa-l mai vizitez o data!

Mesaj necitit 22 Aug 2012, 13:50
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Orasele cred ca sunt cel putin la fel de frumoase, dar oamenii s-au schimbat cu siguranta. Cine stie, poate mai ajungi vreodata.
Am parasit Varsovia pe la 15:45 si ne-am indreptat catre SE. LA capitolul autostrazi stau prost (cam ca noi). Se lucreaza puternic la cateva autostrazi, ar fi tb. terminate inainte de Euro dar nu au reusit, acum trag tare sa le termine. Am calatorit pe un drum national in genul lui E85, adica cu 1,5 benzi /sens. Asfaltul era serios valurit, dar fara gropi. Diferenta fata de drumurile noastre era in localitati unde nu vedeai gropi, marcajele impecabile, alveole pentru viraje la stanga si dreapta, etc. Dupa vreo 4 ore si jumatate am ajuns la prima destinatie. Un orasel numit Zamosc, f. frumos, gen Sighisoara dar mult mai bine intretinut, cel putin centrul, inconjurat de zidul de aparare. Am ajuns evident tarziu, pe intuneric si pe o ploaie de toamna, rece, deasa. A plouat dealtfel toata noaptea si dimineata urmatoare. A tb. sa ma trezesc ceva mai devreme pt a vizita un pic oraselul, la ora 9 urma sa plecam. N-am facut prea multe poze, turna cu galeata.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 22 Aug 2012, 17:42
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
alte poze
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.


Înapoi la În lume