Prima pagină Călătorii În lume Serbia 3 zile city break Belgrad eventual Novisad si Pancevo

Serbia 3 zile city break Belgrad eventual Novisad si Pancevo

Pe unde am fost

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Asa cum va spuneam ieri la intalnire, as vrea sa dau o fuga pe 1 decembrie pana acolo.
Datele problemei: Plecam in noaptea de 30 noiembrie, speram sa ajungem in jurul pranzului pe 1 decembrie in Belgrad. Am rezervat acest apartament( http://www.apartmentsapart.com/Europe/Serbia/Belgrade/Apartments/Detail/16851?CID=34598) platind un avans de 22 de euro restul platindu-l la fata locului. Costul total pentru 3 nopti este de 150euro. Destul de decent as zice, tinand cont ca vom fi 4 persoane:eu prietena mea si inca un cuplu. Ca masina am avut de ales intre hyundai-ul meu, o skoda fabia 1,2mpi si un opel astra. Evident desi are km de doua ori mai multi decat cele doua a castigat a mea datorita spatiului din spate pentru pasageri cat si a protbagajului cu putin mai incapator decat "concurenta".
Intre timp m-am lamurit cu trecerea frontierei, e nevoie doar de:
1. buletin pentru vizite/sederi mai scurte de 90 de zile;
2. permis de conducere, (daca e cazul);
3. carte verde;
4. asigurare medicala de calatorie;

Distanta este de ~600km conform Google Maps asta inseamna 2 plinuri dus /intors, 1 plin= ~35-37l. La intoarcere avand in vedere ca va fi 4 decembrie duminica dupa 4 zile libere, s-ar putea sa fie aglomerat in vama asa ca ne-am gandit la o ruta alternativa traversand Bulgaria, pe traseul: Belgrad-Jazekar-Montana-Pleven-Ruse-Giurgiu-Bucuresti. Sunt ~120km in plus insa drumul e foarte bun cel putin pana la Pleven,iar o mare parte din Serbia pracurgandu-o pe autostrada... e cam clara treaba.La bulgari distantele intre localitati considerabil mai mari ca la noi, iar astfel pe langa faptul ca evitam statul la vama,unde sigur e aglomerat, avem viteza medie de deplasare mai mare.

Daca sunt persoane care au fost recent in Belgrad sau cele doua orase apropiate amintite in titlu, astept recomandari, adica: obiective turistice, restaurante, cafenele, locuri de shoping(deh sunt si 2 fete) si orice va trece prin cap scrieti aici.

Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
@ Razvan(te)

Daca ceea ce voi a-ti ales este pe gustul vostru, e f:1 .
Conform postarilor tale anterioare la calatorii, este evident ca ai fler. Deci... mergi pe mana ta!

Si mai e ceva: calatorului ii sade bine cu drumul.
Adica, din punctul meu de vedere, in cazul de fata, fiecare prelungire a traseului intr-o calatorie, fie ea de placere,fie necesara, este o ocazie de a mai cunoaste cate ceva...!!! (in masura in care timpul si buzunarul iti permit)
Timpul e relativ. Tragem de el, uitand ca el este singura noastra sansa de a simti ca traim!

Drum bun! :driver
Asteptam impresii... :ymapplause:

Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
:-s @ Razvan

Te rog !!! :

Nu profita de faptul ca in la data plecarii e ziua noastra nationala si ... (dl./...) Garcea are alta treaba!!!...
Viteza excesiva este periculoasa, mai ales atunci cand presupunem ca nu e radar !...

Bon voiaje!

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Nu stiu daca e neaparat pe gustul nostru, dar am auzit multe lucruri deosebite despre aceasta tara. Unchiul meu care locuieste in Timisoara si este ceva mai in varsta imi spunea ca dupa 90 erau atat de dezvoltati,incat ai nostri mergeau sa munceasca la ei pe marci germane. Am mai urmarit si forumul softpedia, amfostacolo.ro iar feedback-ul este unul pozitiv.
Initial am vrut Odessa-Kiev insa nu ne incadram cu timpul/distanta/banii pentru doar 4-5 zile, si erau mai multe nebuloase...trecerea frontierei, calitatea benzinei...s.a.m.d, dar o sa aprofundez si spre primavara cand ii mai trece din timiditate soarelui, poate ma incumet si pana acolo.
Cat despre drumul de intoarcere prin Blugaria, ideea mi-a venit citind un forum moto. Spuneau ca Vama se trece fara probleme, iar drumul pe ambele parti este practicabil in conditiile unui condus moderat.


Off topic: Iar despre relativitatea timpului, eu de cand ma stiu, ziua are tot 24 de ore,tot de noi tine cum vrem sa le umplem, sau sa le pierdem... comoditatea insa ne acapareaza usor-usor ... asa incat vrem totul mai repede, mai bine(nu ca ar fi rau) dar cu eforturi spre 0.(aici apare partea rea). Oricum am inteles ideea, si sper sa o inteleaga si pasagerii mei, In Pleven, ne vom opri cel putin 2-3 ore pentru ca vor avea ce sa vada.

Iar cu privire la viteza, nu prea o calc de cand am incaltarile de iarna. In cele de vara am incredere deplina si mai fortez nota...cu astea insa nu. Au un indice de viteza mai mic, si sunt la al-5-lea sezon, mai au insa carne pe ele asa incat sa nu ating limita de uzura pana in primavara, Asa ca din ratiuni de siguranta s dat fiind faptul ca alte 3 vieti se lasa pe mana mea e nevoie de putina responsabilitate.
Acum, ca o mai fi vreun echipaj ascuns pe dupa vreun tir, in zone cu limitare de viteza aberanta pe 2-300m sau imediat dupa curba...asta e ghinionul meu. D-asta si plec in noaptea de 30 nov. in ideea ca mai dorm si ei.

Multumindu-va anticipat, astept in contnuare sugestii cu privire la micul city-break.

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Salutari din Belgrad dragilor, dupa un drum de 10 ore. Am dat o mica tura de oras, am tras un pui de somn si acum o luam putin la pas. O sa revin cu o postare detaliata despre oras, deocamdata cateva scurte consideratii:
1. Frontiera se trece intr-adevar doar cu buletinul iar vamesii au fost chiar amabili de ambele parti.
2. Drumul pana la Begrad, am ales varianta pe langa Dunare un fel de defileu....oricum e infiorator. Au restrictii tampe 50km/h in localitati si 80 km/h in afara. Nu le-am respectat pentru ca eram foarte obosit si am tras tare sa ajung.
3. Sa-mi $#^@&@* in benzina celor de la petrom din Drobeta, a avut atata apa in ea incat nu mai urca acul la full desi pusesem si dupa primul click al pompei, Noroc ca am masina viteaza si si-a revenit pe drum, insa check-engine m-a zapacit pe drum tot clipind.
4.Daca sunteti colectionari de masini anii 70-80-90 aici e raiul lor, sunt chiar si centre de dezmembrari, o gramada de zastawa, fiat-uri,Yugo,renault, beatle si altele.
5. Belgradul este cam ca Bucurestiul din multe privinte, trafic infernal, te claxoneaza cum s-a pus verde, oamenii merg grabiti pe strada, parcarea e stupida rau...peste tot numai cu taxa si doar pentru doua ore, o imbinare nepotrivita de vechi si nou pe alocuri, insa macar au unele bulevarde mai aerisite.

O sa mai scriu si altele insa pe moment ma duc sa mananc ceva si mai facem o iesire.

La multi ani tuturor!

Dannyboy

Va doresc distractie maxima. Astept alte relatari.

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Ok, o sa revin maine cu alte relatari caci acum sunt dupa 1l de merlot sarbesc si nu prea mai sunt in stare. la multi ani inca odata!

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Revin cu alte detalii despre capitala de pe malul Dunarii.

1. Trafic
Astazi am gustat din traficul lor. Bai sunt razboinici sarbii astia, depasesc pe dubla continua, politia opreste si cate 10 masini odata, cozile se intind pe sute de metri,au autostrazi care trec prin oras, si daca sunteti mandri de pasajul basarab, regret sa va dezamagesc am vazut aici un pod ce m-a lasat masca. In general drumurile sunt cam ca la noi,ba foarte bune, dar rare ba peticite si denivelate ba cu gropi... stradutele din centru destul de inguste, diferenta ar fi ca marile bulevarde sunt foarte aerisite si au linia de tramvai de obicei pe dreapta si pe acolo merg si autobuzele, banda aceea fiind putin inaltata.
2. Cumparaturi
Preturile sunt cam ca la noi la alimente, la haine ceva mai scumpe, la tigari extrem de ieftine. kent 8 ~7,5-8ron/pachet. Au mall-uri destul de mari si asemanatoare cu ale noastre, arhi pline. Benzina e 5,2-5,8 ron/litru deci cam ca la noi. Inca nu am alimentat de la ei, caci desi benzina de la petromul din Drobeta era plina de apa inca mai am vreo 8 litri peste rezerva, iar pana acum am parcurs ~780km,consum estimat 6,2%. Nu am intalnit nume de supermarketuri care sunt si pe la noi, la fel si cu hypermarketurile drept este ca nu am mers in jurul orasului.
3.Obiective
Nu sunt foarte multe insa sunt impresionante, azi am vizitat Fortareata, gradina Zoologica din imediata apropiere,zona pietonala din centru, Palatul Regal si Catedrala Sf Sava. maine o sa fugim si pana la NoviSad, eventual Zemun.
Pana acum sunt incantat de destinatia aleasa, o sa descarc si pozele, o sa le fac un resize ca sa le pot posta si evident daca aveti intrebari va rog nu ezitati.

Dannyboy

Chiar nu prea stiu ce sa intreb. Tu da-i inainte cu naratiunea.

Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
razvante scrie:
... daca aveti intrebari va rog nu ezitati.


1. ?
2. ?
3. ?
.......................

Lasand gluma deoparte, legat de ultima ta postare (referitor la restrictii si la calitatea drumurilor): cate bordeie atatea obiceie.
Si sa nu uitam ca acolo a fost, nu cu mult timp in urma, un razboi! (nu intru in amanunte...)

Felicitari! Ma bucur pt. voi! Drum bun in continuare!

............................................................ hiiiiiii

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Ei si iata-ma din nou acasa. profit de o mica sincopa in program, pentru a va mai povesti una alta. Ultima zi s-a lasat cu vizitarea centrului vechi cat si o vizita mai amanuntita in Novi Belgrad, vizitarea parcului de langa fortareata, vizitarea unui mall, deh fetele au vut sa mai vada care e treaba, si plimbari in lungul si in latul orasului. Seara am luat masa la un restaurant ce purta numele marelui Tito. Ironia soartei ne aflam intr-un restaurant cu numele unui dictator mare nationalist insa ne uitam la MTV si Vh1, deh ale capitalismul nevoi de adapatare...se ia brnadul si se amesteca cu ce cere gloata,ca in reclama de la piese dacia cu holograma "acum am un restaurant cu mancaruri traditionale chinezesti: mici pizza...d-astea."
Bucataria lor este una simpla, au imprumutat de aici de colo si au iesit chestii pe alocuri bune. Am servit o ciorba de vacuta, ceva muschi de iepure cu un sos al casei foarte delicios, o salata traditionala (era cu foarte multa varza) un vin sarbesc si la desert o placinta buna.
Dupa asa o masa am dormit asa de bine ca ne-am trezit cam tarziu. Am plecat a doua zi pe la 10. Am coborat pe autostrada care duce spre Nis. Gps-ul insa tot incerca sa nescoata de pe autostrada pentru ca la ei se plateste autostrada. Am mers vreo 90 km si am platit 270 de inari. Echivalentul a 2,6 euro. Am apucat pe un drum foarte bun pana la Zajekar unde am schimbat ultimii dinari in euro. Tipul de la casa vorbea romana perfect. Dupa Zajekar drumul e destul de rau.

Revin cu relatarea mai incolo caci ma duc la masa.

Dannyboy

Ideea e ca ti-a placut. E foarte buna cate o iesire d-asta. Astept urmarea.

Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Razvane ,te rugam frumos, preturi,probleme,obiective mai pe larg si nu in ultimul rand recomandari...! hiiiiiii

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Ok Radu ma conformez indata. Vroiam doar sa mai zic cateva chestii de rau despre Bulgaria. M-au pacalit cu buvingneta pentru care mi-au cerut 10e/1 saptmana.M-am certat cu ei la casa, dar degeaba, vroiam chiar sa nu o mai cumpar dar am zis ca nu mai gasesc in alta parte, deja oprisem la 2 benzinarii mai no name si nu gasisem. M-a oprit politia din Montana pentru depasirea vitezei, neaplicarea rovinietei pe parbriz si nr de Romania, s-a rezolvat cu alti 10e. Daca aveti acelasi drum incercati varianta Vidin, ma gandesc ca datorita podului ar trebui sa fie mai ok pentru ca asta arata destul de rau, au limitatoare de viteza stupide ca la intrarea in Balcik,multumita unui am "ondulat" usor rezervorul.(nu rau dar se vede)

Am scris mai sus pe scurt despre obiective, nu sunt multe, nu e un oras spectaculos, insa nu ratati: Frotareata, gradina zoo, centrul vechi asemanator cu al nostru, parcurile, catedrala Sf Sava, palatul regal, cartierul Novi Belgrad.

Preturi: Aproximativ ca la noi, cu mentiunea ca unele chestii sunt mai scumpe.
Haine si incaltaminte clar mai scumpe; adidasi de firma sub 260-300ron sunt un vis.
Tigari: 7-8 lei pachetul
benzina: am facut un plin la omv cu 95 ~5,25-5,3ron/litru
Mancare: ca la noi, unele chestii oarecum mai scumpe,
Preturi restaurante: ca la noi,
Bucatarie: un pic cam ciudata, cereti explicatii ce inseamna fiecare fel de mancare,
Parcari: greu de gasit, intre 2-3ron/h. Exista de asemenea posibilitatea de a plati prin sms, sau de a parca gratuit in 3 zone distincte in functie de timpul de stationare 1h, zona I, 2h zona II si evident 3h zona III. Evident cele din ultima categorie sunt imposibil de gasit.

Probleme nu au existat de nici un fel, comunica mai greu in engleza insa te intelegi cu ei, au multe cuvinte ce seamana cu ale noastre.

Recomandari: Am renuntat la booking.com pentru rezervare si am rezervat un apartament foarte ok prin apartmentsapart.com. Comisionul este de 22 euro platibil in avans la max 48h dupa confirmarea rezervarii. Banii ii retrage agentia din contul de la banca la cursul euro la zi. Altminteri, daca mergeti si cautati un apartament, vi-l recomand pe cel in care am stat(il gasiti in primul post) si va pot da contactul proprietarului pentru a lua legatura direct cu el si a scuti comisionul inutil datorat agentiei.
Nu am schimbat din lei in dinari la casele lor ci am retras direct dinari de la Bancomat. Eu lucrez cu Unicredit pentru ca au comisioane acceptabile. Amicii mei au avut Bcr(Erste) si nu am avut deloc necazuri la retragere sau la conversie. Un lucru interesat este faptul ca am cerut chitanta cu soldul disponibil si mi-a afisat in ron, lucru nemaiintalnit in alte locuri prin care am fost.
Ei bine si inloc de sfarsit, vreau sa va spun ca Belgradul nu este un oras neaparat de vizitat, un must-see, pentru mine a fost mai mult curiozitatea de a vizita o tara vecina. Drumurile destul de inguste pe alocuri, cu politisti cam pandari ca ai nostri, restrictiile de viteza uneori stupide cat si agresivitatea uneori inexplicabila a soferilor ma face sa ma gandesc de doua ori daca voi mai merge si voi sta mai mult de o zi in Belgrad.Pe de alta parte, pretul mai mult decat bun la cazare(putin peste 10e/pers/noapte) raportat la conditiile foarte bune, bulevardele aerisite, fetele inalte, dorinta lor ca natie de a-si da o infatisare cu totul noua dupa atatia ani de probleme, ambitia cu care construiesc, mediul rural mult mai dezvoltat si activ ca al nostru imi trezeste un sentiment de consideratie pentru aceasta natiune care lupta pentru a-si depasi conditia.
In vara posibil sa fac un mic circuit pana la Ljubljana insa voi trece pe la Moravita, am inteles ca pe acolo e mai drept drumul si mai practicabil.

Pana sa redimensionez pozele va astept si cu alte intrebari.

Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Mii de multumiri,intrebarile erau pt. un coleg care vrea sa faca revelionul acolo.Am trimis pe mail sfaturile si parerile,pt noi asteptam poz(n)ele.Felicitari pt. preumblare si la cat mai multe "iesiri".

razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Nu stiu daca mai e disponibil apartamentul in care am stat eu, pentru revelion, dar daca intreaba direct proprietarul afla fara probleme. Sa ii spuna ca vine din partea unui amic care i-a fost oaspete Razvan Popescu.
Iata contactul sau: Branko Djordjevic djordjevicbranko@gmail.com
Branko
00381 69 60 60 96

Daca nu, raman cele doua variante: apartmentsapart.com sau booking.com

Pozele posibil pe seara sa apara,intai aici sau pe facbook, astazi se anunta o zi mai agitata.

Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
De abia acum am intrat in casa,multumesc mult pt. informatii si recomandari, le transmit cat pot de repede... hiiiiiii

andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Daca tot exista topicul, nu mai creez si eu unul.. insa las si eu impresiile despre Belgrad.
De ziua mea, m-am hotarat ca trebuie sa fac ceva mai interesant.. si ce altceva sa gasesc decat o capitala mai recent bombardata.. intr-o tara mai nou formata ca a noastra si care a trecut prin mai multe ca noi :-BD .. asadar Serbia sa fie si Belgrad ca si oras.
Pentru ca acum stau in Brasov, iesirea cea mai rapida este prin Moravita, deci pe acolo ne-am hotarat sa apucam drumul. La ora 5.30 dim am iesit din Bv si in jur de ora 12.30 eram in Belgrad. Nu ne-am orpit prea des, iar la vama nu au fost probleme.. insa restrictiile sarbilor sunt greu de respectat.. Dar, cum localnicii le cam respectau, Zsolt a decis sa o faca si el.. desi din cand in cand il vedeam ca casca si mai avea putin si adormea la volan , la viteza dementiala de 30-40km/h cat zicea in anumite zone. Drumul insa e bun, si la noi in tara si la ei. Nu e autostrada Moravita/Vrsac/Pancevo/Belgrad, dar drumul e bun (s-ar fi putut da 90-100km/h).
Noi ne-am cazat via booking.com la o vila intr-un cartier nu chiar central al Belgradului, dar nu eram nici la periferie. Vila Marija! Cazarea buna, vila are 4*, insa micul dejun, desi e bufet nu e chiar de 4*, e cam de 3* caci nu au cine stie ce diversitate. Camerele insa erau mari, cu TV, si AC (pe care l-am adorat la fiecare revenire in camera), baia curata. Noi am fost cazati cumva la subsol.. si geamurile erau la nivelul picioarelor... dar asta ajutat si pastrarea racorii din camera in zilele de canicula pe care le-am prins.
Ma rog, am ajuns la 12.30 si pentru ca cazarea se face dupa 14.00, am fost trimis la o plimbare prin oras, macar 1h ca sa termine cu curatenia... am zis ca hai. Ne-a aratat de unde putem lua un autobuz pana in centru.. ne-am uitat la el si in gand ne ziceam : "Sigur.. autobuz.. dar bilete???". Nu de alta, dar nu aveam nici un dinar in buzunar, nu stiam nici unde gasim bilete.. dar ne-am hotarat sa vedem ce gasim in statia de autobuz... Ei bine, era pustiu in zona..Asa ca am pus GPS-ul in functiune si ne-am cautat pe harta, am cautat si drumul spre centru de informare turistica... si am luat-o din loc.. Am ignorat toate placutele cu strazi.. nu de alta dar n-am invatat rusa la scoala si noi si chirilica suntem cam paraleli.
Noroc ca GPS-ul e bun.. am gasit si un bancomat sa luat ceva bani de-ai lor... si ne-am oprit la un McDonald's :ymsmug: . Nu radeti, caci noi ne-am uitat la el ca la Mecca... ne-am luminat la fata cand am vazut ceva cunoscut :)) . Am intrat pentru un popas la baie, ceva de mancat rapid si wireless!!!!
Dupa popas, am ales bulevardul Kralja Milana si am inainte spre centrul orasului, spre Knez Mihailova (strada pietonala) si spre centrul de informare turistica... Iar pe drum ne-am benoclat la biserica Sf. Sava (a doua ca marime), am trecut pe langa parcuri mai mici si mai mari, am ajuns la Terazije care este o intersectie intre drumurile de masini si strada pietonala (un loc in care inainte se afla fantana de la care se alimentau toti locuitorii orasului din afara fortaretei turcesti.. acum insa nu se mai afla decat povestea).. si acolo in aceea mini piata, am vazut si centru de informare de unde ne-am luat o carte despre oras si am aflat cum putem calatorii cu autobzul. Se pare ca si ei au potofele electronice atasate unor carduri care costa 40 de dinari, iar biletul este 70 dinari/calatoria. Iar pe card poti pune maxim 10 calatorii.. si nu au abonamente de nici un fel, nici pentru turisti, nici pentru locuitori..
Dupa ce am plecat.. am inceput sa ne holbam la cladurile de pe strada pietonala, sa intram in magazilele de suveniruri... Strada ne-a dus in marele parc Kalemegdan. Parc care adaposteste fortareata, gradina zoo, muzeul militar, diferite busturi sau statui, mici restaurante, un punct foarte frumos de belvedere a confluentei dintre raul Sava si Dunare (confluenta caci Sava e cam la fel de larg ca si Dunarea acolo unde se varsa el).. Parcul e mare, chiar mare, insa parca nu suficient pentru mica si ingramadita gradina zoo (din pacate spatiile animalelor sunt mici, iar unele dintre ele sunt cam bolnave si slabe)...
Un lucru interesant de zis este ca Dunarea nu traverseaza orasul.. si il cam ocoleste.. iar podurile lor frumoase sunte peste Sava, nu peste Dunare. Asta a fost o dezamagire pentru noi... insa cu toate astea, am reusit sa ne prindem o ultima cursa cu o barca care ne-a plimbat pe sub poduri si ne-a dus apoi si pe Dunare putin... Oricum, podurile lor nu se compara cu ce are Bratislva pe Dunare.. alea sunt mult mai frumoase.
Revenind la plimbarea de vineri.. am ajuns in parc urmarind sirul de standuri cu suveniruri.. si am ajuns la punctul de belvedere.. am admirat Dunarea... si ne-am hotarat sa facem cale intoarsa - era deja 5 si ceva si vroiam sa mergem in camera sa dormim. Ne-am intors la punctul de inforamre .. nu de alta, dar uitasem sa intrebam de unde luam autobuzul 31 ;)) . Am aflat ca se ia din Piata Republici. Aceasta piata este un fel de Piata Revolutiei ca si insemnatate.. si un fel de Piata Unirii ca si recunoastere. Adica, acolo initial a existat o poarta de acces intre teritoriul ocupat de otomani si cel ocupat de habsburgi (parca, nu bag mana in foc)... o poarta care a fost distrusa dupa ce otomani s-au retras. Apoi, tot in aceasta locatie au avut loc multe din revoltele si lupte din perioada Milosevici.. Astazi aici se gasesc Muzeul National si Teatrul National, plus singura statuie ecvestra din oras (a printului Mihailo III, cel mai cunoscut si drag print al Serbiei, cel care a pus capat suveranitatii otomane, din ce-mi aduc aminte)... plus aici intorc toate autobuzele, tramvaiele .. deci sigur pe aici gasesti calea spre hotel.
Ok, acum stiam de unde sa luam autobuzul, stiam care.. insa care era statia la care trebuia sa coboram.. ei bine asta era un mister de rezolvat doar uitandu-ne pe geam sa vedem ceva cunoscut :-s . Dar am recunscut zona si am coborat.. Am ajuns la vila dupa o scurta pauza la magazinul din colt de unde ne-am luat apa, suc si bere.. epntru care am platit "cautia" sau ceva de gen- adica garantie caci am luat bere la sticla.
Dupa un somn de vreo 10-12 ore .. ne-am trezit cu chef de a ne mai plimba si de a merge la un restaurant despre care stiam ca fantastic... Am papat micul dejun.. si am pornit la drum tot pe jos, dar pe alta parte. Astfel ca am dat de o piata gen Oborul de la noi (aveau inclusiv zona de vanzare de pesti si iepuri si pisici pe care Oborul o avea inainte), am vazut multe magazine care imi amintesc de Bucurestiul din anii '95-'98, acele magazine cu articole spcializate - vopsele, electrice, cizmarie, carne, peste, paine -, am intrat pe stradute mici care isi aveau farmecul aparte din cauza ca erau asa inguste si izolate, apoi din ele iesei pe vreun bulevard mare si plin de zgomot si noxe... Am ajusn repede la restaurantul cautat .. dar prea repede, caci era ora 11.30.. iar ceasul meu, cu o ora dupa ei arata 12.30 :(( . Asa ca ne-au trimis si ei la plimbare..
Am plecat de acolo cu gandul sa vizitam gradina botanica si apoi sa ne intaorceam, dar gradina era in renovare, asa ca am mers in continuare.. si am ajuns tot in Piata Republicii de unde am inceput sa facem cumparaturi, cateva asa, dar am facut. Apoi iar am ajuns in parc, am laut un fel de trenulet care ne-a plimbat prin parc.. si ne-am oprint la zoo. Dupa Zoo, am zis ca e timpul sa mergem sa mancam.. si am luat-o inapoi...
Restaurantul Lorenzo&Kakalambra este un loc absolut special.. nu stiu daca mancare e cea mai buna din oras, insa decoratiunile fac totul... Ca si exemple: au o canapea a carui spatar e tapetat cu jucarii de plus, cu oite mai exact, au 2 mese cu geam deasupra si intre geam si fundul mesei au o vioara si mere verzi, au pe pereti tablouri cu nuduri (persoanele sunt plinute toate), au cuptorul de pizza in forma de dovleac, au lampi cu stativul in forma de om, au un soricel de plus atarnat de aerul conditionat, centuri de castitate expuse la baie.. si un geam in podea prin care vezi bucataria .. toate astea te fac sa stai mult si bine acolo admirand pereti, tavan, podele ...
Am papat bine acolo, caci si mancarea era buna, am baut.. si am plecat iar in centru ca sa ajungem sa ne plimbam cu barca...Ei bine din centru, de pe strada pietonala am iesit doirect in mahala.. nici un avertisment, nimik. Am coborat niste scari si am dat de gunoaie de jos, grafiti, miros neplacut si strazi mai putin circulate... De acolo, am isit pe artera care duce pe unul din poduri si am avut impresia ca am iesit din oras, ca suntem pe centura.. Oriucm, am apucat pe strada in jos si am ajuns la pod.. dar cand am coborat, iar senzatia ca suntem mutati in alta parte, caci pe trepte erau cioburi, seringi, miros ne placut.. ciudat caci pana acolo totul era curat si la locul lui.
Pe malul Savei sunt muulte restaurante plutitoare, fiecare cu farmecul ei.. si poti sa gasesti plimabrile cu barcuta.
Sambata, am ajuns la 22.30 la vila si am dormit neintorsi .. nu de alta dr a doua zi plecam spre tara.
La intoarcere nu am mai intrat pe la Moravita ci mai jos, undeva prin dreptul localitatii Bela Crkva la ei.. la noi nu e nimik. Am iesit pe acolo pentru a merge pe defileul Dunarii, sa vedem Cazanele Mari, Cazanele Mici.. sa-l vad si eu pe dacul ala cu capul mare... Si asta am facut. La intoarcere, am mers prin Oltenia (Drobeta-Severin - Craiova-Pitesti-Campulung-Brasov) insa drumul cu opriri dese,pe alocuri foarde distrus, plus 1h30min masa a durat vreo 10-11 ore. Oricum, peisajul te ajuta mult... Doamne ce drum a facut Ceausescu!!!! Si ce drum cu tuneluri se vede la sarbi ...!!

Ma rog, per total, o escapada frumoasa, interesanta, cu bune si cu rele... cu locuri frumoase, cu locuri interesante si cu muuulti km pe jos!!
Poze : https://plus.google.com/u/0/photos/115374693393327227973/albums/5908893071778926865?authkey=CKHtmcy7xL3-mwE !

Dannyboy

Bravo, felicitarile mele! Tine-o tot asa. Daca vii duminica o sa bagi raspunsuri la intrebari :D

andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Cu placere raspund!


Înapoi la În lume