Prima pagină Călătorii În lume Austria

Austria

Pe unde am fost

Mesaj necitit 25 Apr 2011, 23:49
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Aşa cum am spus, mâine voi da o fugă până în Austria cu maşina.
O să povestec la întoarcere cum s-a comportat, cât a consumat şi sper să pun şi ceva poze.
Voi face în total 2300 km şi nu am de gând să nu o exploatez :D

Mesaj necitit 26 Apr 2011, 09:18
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Drum bun si drive safe :driver

Mesaj necitit 28 Apr 2011, 13:45
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Gata, m-am întors. Fulger am plecat şi fulger am venit.
Amănunte după odihnă.

Mesaj necitit 28 Apr 2011, 16:52
Dannyboy

Bine ai venit! Ne-ai adus blugi si ciunga?

Mesaj necitit 28 Apr 2011, 19:04
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Bine ai revenit!!!

Mesaj necitit 29 Apr 2011, 06:15
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Lasati ma omu' sa doarma. Iti dai seama ca acuma viseaza numai depasiri si viraje luate cu viteza :))

Mesaj necitit 29 Apr 2011, 10:26
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Ok, m-am odihnit. O descriere sumară acum, la fel de sumară ca şi călătoria mea :D
Aşa cum am mai spus, totul a fost în grabă.
Plecat Marţi pe la ora 15 din Bucureşti ( Şos. Mihai Bravu), ajuns între orele 22-23 la Nădlac. Nu am conometrat exact pentru că am mai pierdut din timp la spălătorie, la cumpărarea vignetei, şi cazare, dar cam pe acolo.
Am dormit la o pensiune foarte curată şi bine dotată, preţ 100 lei.
Dimineaţă în jurul orei 8, am plecat şi după 15 min. am trecut graniţa în Ungaria. Controlul (dacă pot spune aşa), s-a făcut doar de vameşii ungari şi a constat doar în prezentarea buletinului şi iată-mă ajuns pe Autostrada spre Budapesta.
Ce am remarcat pe traseul făcut, foarte multe TIRuri cu Sandero şi Dustere şi de ce să nu recunosc, chiar dacă mie personal nu-mi plac, m-am simţi oarecum mândru că sunt facute in România.
Drumul destul de greu până am trecut graniţa.
Revin cu povestirea mai tărziu, acum a apărut ceva treabă :D

P.S. Poze nu am făcut, doar filmări, dar o să fac ceva capturi şi o să pun, sau poate găsesc un mijloc de a pune şi fragmente din filme. Oricum sunt doar de pe traseu....în fugă. :((

Mesaj necitit 29 Apr 2011, 12:56
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Ok, bine-ai revenit (sau de ce-ai revenit ?? =)) )
Lasa pozele, zii cum s-a comportat bestia :ymdevil: cat a consumat :chers

Mesaj necitit 29 Apr 2011, 22:08
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Gino, maşina s-a comportat excelent la un mers foarte sportiv, dar costisitor, deh, în criză de timp, joi la ora 12 trebuia să fim neapărat înapoi la firmă cu marfa.
Pe Autostradă, fie spre Ungaria, Viena sau Judenburg (punctul final), viteza a oscilat între 160-200 km/h, cu câteva zone de restricţie de 100 km şi bineînţeles cele din localităţi, la intrarea sau ieşire pe Autostradă.
Am făcut în total 2500 km şi am avut un consum mediu de 9 l ± 0,3% la o viteză medie cam de 110 km/h, 2 persoane şi cu o încărcătură în portbagaj la întoarcere de 180 kg.
Am alimentat per total 230 l.
Atenţie pentru cei ce vor merge!. Nu alimentati la intrarea în Austria, benzina sau motorina, după caz, este cu 14 Eurocenti/l mai mult.

Să continui povestirea :D
Miercuri am în jurul orei 8, am plecat spre Ungaria.
Şoseaua excelentă şi am avut parte şi de vreme bună.
Intrarea în Budapesta foarte aglomerată dar intrând în oraş, treceai de la 2 la 3 benzi de circulaţie/sens.
Nu am oprit în Budapesta şi am evitat centrul oraşului, îndreptând-ne spre Tatabanya; aşa că poze, ioc.

Drumul spre Budapesta
Budapesta
Spre Austria

:)) nu sunt spectaculoase filmările, ţineam aparatul într-o mână şi cu ochii eram în altă parte.
Filmam şi eu ca să filmez :p

Cu ocazia asta am făcut şi testele de consum pe distanţe lungi, astfel că la viteza de:

100 km, consum 6,5 l (calculat pe distanţa de aprox. 50 km)
140 km, consum 7,5 l (calculat pe distanta de aprox. 50 km)
160 km, consum 9 l (calculat pe distanţa de aprox. 30 km)
200 km, consum 12 l (calculat pe distanţa de aprox. 30 km)

Consumul afişat de CB.
La mers constat, la viteze mari, mai scădeau valorile cam cu 0,3 - 0,6 l %
Acum depinde de cât de repede acceleram sau dezacceleramm, astfel că la viteze mari, era inevitabil să nu se facă mai frecvent acest lucru, deoarece ajungeai maşinile din faţă. Pe autostrazile din Ungaria, se întâmpla destul de des pentru că ungurii nu preau se uită în oglinzi şi trec brusc de pe o bandă pe alta. :))

Mesaj necitit 01 Mai 2011, 16:10
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu


Mesaj necitit 02 Mai 2011, 07:22
flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Cum se comporta masina la 200 km/h? Sunt vibratii suparatoare, zgomote? Franele, directia raspund altfel, te-ai obisnuit repede cu o astfel de viteza?

Mesaj necitit 02 Mai 2011, 09:22
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

flomar scrie:
Cum se comporta masina la 200 km/h? Sunt vibratii suparatoare, zgomote? Franele, directia raspund altfel, te-ai obisnuit repede cu o astfel de viteza?


Florine, maşina s-a comportat excelent, dealtfel nu este prima dată când merg cu 200. Stabilitate foarte mare, aproape că se lipesşte de asfalt, nu vibrează, nu zgomote, motorul se aude superb, direcţia super OK, frânele nicio problemă, răspund întocmai şi corect, zgomotul există, de la rulare, de la aer, dar nu supărător, poţi vorbi sau asculta muzică la intensitate mică liniştit. Sincer, sunt foarte mulţumit de alegerea făcută. Recunosc că nu am reuşit să o duc mai mult de 205 (pe ceas) dar who cares. Obişnuitul se face repede pentru cine nu a mai mers cu asemenea viteză, ţi-am zis, maşina se comportă excelent, fără să simţi diferenţa de viteză, bineînţeles doar la spaţiul de frânare şi anumite viraje.
I love Hyundai i30!

Mesaj necitit 06 Iun 2011, 18:22
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Am citit un pic pe diagonala topicul, trebuie sa plec si eu in concediu spre sfarsitul lunii: budapesta-viena-bratislava praga, si as avea niste cateva intrebari legate de portiunea parcursa de tine:
1) exista si alte taxe de autostrada in afara de rovinieta?
2) am tot citit cum ca in austria ar fi benzina cam la acelasi pret ca si la noi,este adevarat? (de asemenea am citit ca autonomia creste considerabil cu benzina lor in regim mixt, tie cum ti s-a parut?) si tot la capitolul benzina, de unde ma sfatuiesti sa alimentez?
3) ai folosit navigator, sau ai mers dupa indicatoarele rutiere? exista sansa sa nu ma descurc cu igo 8 cu harti martie 2010?


Înapoi la În lume