Prima pagină Diverse Topic despre orice Intrebare

Intrebare

Să vorbim.....

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 21:15
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Sambata ma duc la bulgari la mare, cu toate ca stau la cativa km de vama cu bulgaria nu stiu daca pot iesi cu masina din tara daca nu este pe numele meu. De obicei ma duceam pe jos ca nu avea rost sa trec cu bacu cu masina pt 3-4 km care ii faceam la ei.

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 21:24
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Păi nu ştiu dacă ar fi vreo problemă atâta timp cât ai actele cu tine, chiar dacă nu sunt pe numele tău. Dacă vrei să fii sigur, poţi face o procură la un notariat şi gata.

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 21:48
Dannyboy

Din ce stiu eu nu e nici o problema. Fi-mea a vrut sa se duca la bulgari cu masina, s-a interesat si i s-a spus ca se poate.

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 21:53
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Deci pana la urma nu este nevoie de procura sa mai stau sa mai alerg si dupa aia, mai ales ca ajung vineri seara la calarasi, iar sambata dimineata nu cred ca gasesc nici un notar.

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 21:56
Rica Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 973
Localitate: Bucuresti
Tipul: xantia
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 1994
din cate stiu nu se poate
da un goagle si vezi ce afli

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 22:02
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am periat internetul, gasesti multe anunturi vechi... Am sunat pe cineva de la politia de frontiera si mi-a zis ca nu ar fi probleme, acum ramane sa mai caut pe cineva de la vama care sa imi confirme, chiar daca trec vama ma gandesc sa nu fie probleme daca ma opreste politia pe drum...Oricum si cu confirmarea rezervarii de la hotel ar fi o solutie.

Mesaj necitit 20 Iul 2011, 22:13
Dannyboy

Ma uit de vreun sfert de ora pe site-ul MAE si nu gasesc nimic legat de interdictia asta. In schimb am gasit specificatia ca in unele tari ar fi necesara cartea de identitate a masinii. De cate ori am fost in Bulgaria nu mi s-a cerut asa ceva. O singura data mi s-a cerut talonul masinii dar presupun ca omul se plictisea, ca in vama in afara de mine si el nu era nici dracu`.


Hai ca am gasit asta.

Mesaj necitit 21 Iul 2011, 18:16
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Nu mi se incarca...Am cautat si eu pe site-ul lor de am inebunit. Se pare ca am nevoie de procura sau as putea sa ies cu tata din vama dupa care el sa se intoarca si eu sa imi continui drumul, da ma gandesc sa nu ma opreasca dupa vreunu.

Mesaj necitit 21 Iul 2011, 20:12
Dannyboy

Ia asta, e copiata.

Condiţii privind traficul auto

Circulaţia auto

Toate reglementările privind circulaţia pe drumurile publice sunt similare cu cele româneşti în domeniu.

Plata utilizării drumurilor publice se efectuează la intrarea pe teritoriul Bulgariei, existând un sistem similar vignetei româneşti. Sunt necesare cartea verde a autoturismului, talon de înmatriculare şi permisul de conducere.


Centura de siguranţă

Este obligatorie folosirea centurii de siguranţă.


Folosirea telefonului mobil la volan

Este interzisă utilizarea telefoanelor mobile de către şofer, în timpul deplasării cu autoturismul.


Parcarea

În marile oraşe există parcări amenajate, prevăzute cu aparate de taxare şi/sau personal de pază şi de încasare a taxelor de parcaj. În cazul parcării neregulamentare sau unde această manevră este interzisă, este posibilă tractarea de către autorităţi a autoturismului la un parcaj special, de unde poate fi recuperat numai după perceperea taxelor aferente.


Aparatele anti-radar şi de detectare a radarului

În Bulgaria este interzisă folosirea aparatelor anti-radar.


Permisul de conducere:

Permisul de conducere românesc este valabil în Bulgaria.

Atenţie! În cazul în care vă este reţinut permisul şi vi se aplică o amendă contravenţională, agentul de poliţie încheie un proces verbal de contravenţie, care trebuie semnat şi de contravenient. Precizăm că procedura de restituire a permisului prevede ca acesta să fie trimis la Ambasada României la Sofia, numai după expirarea perioadei de suspendare şi plata amenzii contravenţionale. Ambasada îl trimite la MAE, de unde ajunge la autoritatea care l-a eliberat, de la care se poate recupera.

§ Amenzile se plătesc prin transfer bancar în contul precizat în procesul verbal, la oficiile poştale sau la autoritatea menţionată în procesul verbal.

În cazul în care consideraţi că sunteţi victima unui abuz al poliţiei, potrivit legii bulgare a circulaţiei pe drumurile publice puteţi contesta procesul verbal de contravenţie, în termen de 7 zile.


Informaţii pentru cazurile de accident de circulaţie

În caz de accident uşor, notaţi elementele de identificare ale celuilalt autovehicul implicat în accident şi ale societăţii de asigurare a acestuia.

Dacă în urma accidentului sunt răniţi, chemaţi poliţia locală, după ce aţi acordat primul ajutor. Adresaţi-vă pentru sprijin partenerului societăţii de asigurări din Bulgaria.

Păstraţi documentele de plată până la înapoierea în ţară pentru a le prezenta societăţii de asigurare.

Dacă sunteţi membru al ACR (Automobil Clubul Român), puteţi beneficia de asistenţă apelând telefonul de permanenţă al acestei asociaţii.

Telefoane utile pentru informaţii privind traficul sau conduita în caz de accident:
Serviciul european de urgenţe – 112
Poliţia – 166
Salvarea – 150


Nu se specifica nimic de procura sau alte astea.

Mesaj necitit 24 Iul 2011, 10:52
Alex_Ntz Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 203
Localitate: Bucuresti/Calarasi
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
am trecut ieri prin vama, am avut procura dar nu mi-a cerut-o. Este bine ca mi-am facut-o pe o perioada nedeterminata pt ca o sa mai am nevoie, a costat 37 de lei, deci nu a fost o avere, eu ma gandeam la 150-200 lei

Mesaj necitit 24 Iul 2011, 17:51
Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Bine ca ai rezolvat-o ;)

Mesaj necitit 22 Feb 2012, 20:14
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
1. Doresc sa vand masina. Inca nu am platit impozitul pe anul in curs. Sunt curios daca, atunci cand voi solicita fisa de inmatriculare, voi plati pt. tot anul sau doar pt. perioada scursa pana in momentul respectiv.

2. Din informatiile obtinute pe net inteleg ca, pana la sfarsitul anului, NU se plateste taxa de prima inmatriculare la auto importata inmatriculata in 2006 in Romania, nici daca proprietarul este primul (in RO). Corect?

Multumesc anticipat!

Mesaj necitit 23 Feb 2012, 09:58
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

1 doar pana la momentul vanzarii
2 corect
:)

Mesaj necitit 23 Feb 2012, 22:19
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Ms eco!

Mesaj necitit 26 Feb 2012, 22:05
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Sunt inca indecis in alegerea combinatiei de 3 litere pt. numarul de inmatriculare al noii masini.

1. Este oare real cum ca un nr. care incepe cu litera W sau/si unul care contine litera X au oarece trecere la garcea?
2. Este permisa si alegerea cifrelor?
3. Aveti ceva sugestii pt. combinatia de 3 litere? (exclus GEO!)
hiiiiiii

Mesaj necitit 26 Feb 2012, 22:21
Dannyboy

Numar preferential inseamna sa-ti alegi ce vrei tu, bineinteles daca e disponibil.
WAN WAR WIN AWA

Mesaj necitit 27 Feb 2012, 10:33
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Geopel scrie:
Sunt inca indecis in alegerea combinatiei de 3 litere pt. numarul de inmatriculare al noii masini.

1. Este oare real cum ca un nr. care incepe cu litera W sau/si unul care contine litera X au oarece trecere la garcea?
2. Este permisa si alegerea cifrelor?
3. Aveti ceva sugestii pt. combinatia de 3 litere? (exclus GEO!)
hiiiiiii


In primul rand sa o stapanesti sanatos!!

1) Nu cred (am si eu un X la numar si nu cred ca acest lucru conteaza in vreun fel);
2) Da (in limita existentei acelei combinatii - sa nu fie deja luat);
3) GXO?

Mesaj necitit 27 Feb 2012, 19:01
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Multumesc pt. urari si pt. combinatii.
...................................................

Renunt la W sau/si la X. Daca nu stiu "parola" tot la "miscat din urechi" ajung. Iar responsabilitatea are prioritate!

Cred ca voi alege o combinatie pe care am vazut-o candva si m-a delectat: HEI sau HEY.
Din punctul meu de vedere, inainte de toate, e un salut, valabil in multe limbi si dialecte.

Ca si cifre voi opta pt. 777... ;)
Deci: B-777-HEI sau B-777-HEY

Ar mai fi si varianta B-618-PHI, adica numarul de aur (1,618...), reprezentat grafic prin litera PHI (lipseste pe tastatura :D)

Am verificat. Toate variantele sunt disponibile. Ramane de vazut care va fi "aleasa". Probabil va fi inspiratie de moment.
In fond si la urma urmei ramane o bucata de tabla alba cu niste insemne negre. De fapt, doua bucati de tabla...

(ce bine era sa avem doua numere, unul pe fata, unul pe spate. Merge cand e remorca...)

hiiiiiii

Mesaj necitit 27 Feb 2012, 22:06
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Deci - poti pune orice combinatie de W Z X - sunt de regula nr. de SPP,SRI,SIE,STS - da' agregatul trebuie sa fie negru sau bleumarin si musai AUDI (A6,A8)sau BMV (seria 6-7) sau mai vechile VECTRA.....!(au cam disparut)
Daca e inspiratie de moment,de ce ne mai chinui sa ne punem bibilica la contributie?????? ;pune ce-o fi si iesi odata cu ea la aer..!
Se mai intimpla sa vezi un nr. pe fata si altul pe spate ( de regula filajul tinar....... =)) )
hiiiiiii

Mesaj necitit 27 Feb 2012, 23:06
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Radu_dac scrie:
...Se mai intimpla sa vezi un nr. pe fata si altul pe spate ( de regula filajul tinar....... )

........................................................................................................................................

:D
Grozava idee!
Pun pe fata noul numar, pe spate pe cel de la Vectra si, in masina, undeva la vedere, perechile lor plus pe cele de la Astra, pt. credibilitate...
Daca ma opreste garcea, privesc adanc (cu niste lentile de contact cu contur orange si spalate bine in cerneala) in ochii lui buimaci si, daca totusi cere ceva acte, adopt "tactica ruseasca": http://youtu.be/FPpqCPQkZDE

:Th

Următorul

Înapoi la Topic despre orice

cron