Prima pagină Tips & Triks Utile Auto Bare transversale portbagaj

Bare transversale portbagaj


Mesaj necitit 12 Feb 2012, 11:52
Dannyboy

Pentru i30, ca si pentru alte modele, am gasit barele astea. Fusese odata o discutie pe tema asta, dar abia acum mi-am amintit :(

Mesaj necitit 15 Iun 2012, 04:24
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003

Mesaj necitit 05 Apr 2013, 15:03
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Si-a mai luat cineva bare? vreun sfat, ceva? otel/aluminiu?

Mesaj necitit 05 Apr 2013, 15:18
Dannyboy

Barele de otel au sarcina 50kg. pe bucata. Am fost nevoit odata sa transport un aragaz cu un Matiz. Aragazul avea cam 60 de kg. si abia am reusit 2 insi sa-l urcam. Deci eu zic, aluminiu sa fie, nu cred sa ai greutate sa justifice otel. Sunt scumpe in orice caz. Deja studiez posibilitatea unei adaptari de prindere pentru niste bare obisnuite.

Mesaj necitit 05 Apr 2013, 15:39
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Bun, am retinut. Aluminiu. Vreun producator/model? :)

Mesaj necitit 05 Apr 2013, 15:52
Gladiator

Incearca pe ...mercador sau tocmai .....succesc.. f:1

Mesaj necitit 05 Apr 2013, 16:06
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
:) incerc si pe okazii, numai sa stiu ce naiba caut.... thule, laprealpina, cruz, mont blanc, etc..... stiu ca-s multe de discutat, dar poate cineva a facut un studiu de piata recent si imi da un sfat. multam.
idem in cazul cutiei.

Mesaj necitit 08 Apr 2013, 12:46
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
in ceea ce priveste cutia care se pune pe barele transversale, credeti ca o cutie lunga de 226cm merge pusa? aveti idee, aceste cutii au puncte de prindere fixe sau se pot muta mai in fata a.i. sa nu se loveasca de usa haionului?

Mesaj necitit 08 Apr 2013, 13:16
Dannyboy

Din ce stiu, nu au puncte fixe, deci cam pot fi prinse oriunde. Problema ta va fi lungimea cutiei, la 226 si impinsa in fata, aproape jumatate din lungime va fi nesprijinita de bara de pe plafon. Insa nu prea inteleg de ce ai nevoie de dimensiunea asta. Daca ai schiuri, acestea se pot prinde separat in exteriorul cutiei. Ori le legi cu chinga elastica, ori iti iei prindere speciala pentru bare.

Mesaj necitit 08 Apr 2013, 14:23
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
m-am gandit si eu la asta, o sa iau o cutie mai scurta. 175cm e mai ok?

Mesaj necitit 08 Apr 2013, 14:33
Dannyboy

De ce ai nevoie de o dimensiune asa mare? Sunt unele cam de 1,2m si late de vreo 80 cm. Iti intra in ele tot sifonierul. In plus, se centreaza cum trebuie pe masina.

Mesaj necitit 08 Apr 2013, 14:55
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
adevarul e ca n-am idee cat de mari imi trebuie. voi merge la un magazin de specialitate sa-mi fac o idee. am vazut un magazin pe iuliu maniu, poate ajung pe acolo saptamana asta. in principiu, in cutia aia vreau sa bag caruciorul lui bebe cu tot cu landou si poate cateva toale.

Mesaj necitit 08 Apr 2013, 15:51
Dannyboy

N-ai, dar poti sa-ti faci. Pune toate jucarelele alaturi in pozitie de transport si masoara cu o ruleta fiecare dimensiune maxima. Asa ai o referinta pentru ce cauti. Te sfatuiesc sa mergi aici.

Mesaj necitit 10 Apr 2013, 12:36
Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Eu iti recomand portbagaje.ro au un magazin in spate la Sincai. Mi-am luat de acolo si barele de otel (Mont Blanc) cat si cutia. Cutia e Arjes de 190 cm lungime vreo 70 latime si 400 de litri volum adica aproape cat portbagajul Accentului.
. In ea incap atat caruciorul de copil, schiurile cat si lansetele :). Eu am luat-o pentru toate situatiile si si-a meritat banii. Daca nu pui diverse chestii ci doar bagaje iti incap 2 genti mari burdusite si maruntisuri de jur imprejur.
Daca ne intalnim Duminica la Polivalenta poti sa faci o proba ca am cutia pe masina.
In ce priveste prinderea acesta este oarecum reglabila intre niste limite date de producator.
Barele sunt universale, dar dispozitivele de prindere pe masina sunt specifice fiecarei marci /model de masina.

Mesaj necitit 11 Apr 2013, 12:38
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
merci pt toate informatiile, am luat aminte. mai am ceva timp pana voi pleca la drum in formatie completa. probabil ca ma voi rezuma la o cutie mai mica, n-am (inca) schiuri sau lansete. din pacate, duminica n-am cum sa ajung la intalnire, am alt program batut in cuie. hiiiiiii

Mesaj necitit 09 Mai 2013, 15:16
misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutare!

Dupa ceva timp de gandire, in pofida tentatiei de a lua ceva mai ieftin, am mers pe principiul ca sunt prea sarac sa iau lucruri ieftine si am ales varianta suedeza.
Ca urmare am luat bare THULE 961 WINGBAR de 118cm, cu sistem de prindere FIXPOINT 753 si kit montaj 3061.
Deasupra lor am pus asta
Distractia mi-a usurat buzunarul cu 2250ron tva inclus.
Daca aveti intrebari, nu ezitati.

PS: Ignorati insectele si mizeria colectate pe drumurile patriei. :)
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 09 Mai 2013, 15:38
Dannyboy

Frate, in afara de suma, totul e-n regula. Sa le folositi cu placere.







Precizare: inca ma inteapa inima...

Mesaj necitit 19 Mar 2014, 15:19
Dannyboy

Mi-a ramas mie o chestie pe scufita. Azi am intrat absolut intamplator in pravalia aia de-i zice Ger Mag. Si mi-a cazut cu tronc acest divais. Las pozele sa zica mai bine ca mine :D
01.jpg
02.jpg
03.jpg
04.jpg
06.jpg

Dupa cum vedeti, in pachet exista chingi cu niste carlige (unele fixe, altele detasate). Practic, limita de prindere a obiectelor e data doar de imaginatia fiecaruia. Se pot prinde de la cutii portbagaj pana la schiuri. Singura problema e pretul. 105 lei.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

Mesaj necitit 19 Mar 2014, 17:05
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Care este principiu de prindere - magnetic?

Mesaj necitit 19 Mar 2014, 17:20
dan_paul Avatar utilizator
Site Admin
Site Admin

Mesaje: 687
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.4/109 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Pare sa fie cu venutuza ?

Următorul

Înapoi la Auto

cron