Prima pagină Tips & Triks Utile Auto Problema tehnica Kia k2500/ hyundai h100

Problema tehnica Kia k2500/ hyundai h100


radusibiu Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Sibiu
Tipul: k2500
Capacitatea cilindrică: 2469
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: Cind esti mort tu nu stii asta. E greu pt cei din jur. E la fel si cind esti prost.
Apelez la cei de pe acest forum din cauza similitudinii tehnice a modelului K2500 cu h100. daca supar pe cineva imi cer deja scuze
1 Am o camioneta Kia K2500 cu partea motor si cutie similara cu H100
2 astazi parchez camioneta intrun loc mai ingust pt descarcare se descarca masina.... si cind dau sa plec nu mai intra in marsarier.
Daca cineva a mai patit si imi poata da idee ce sa ii fac ii ramin profund recunoscator.
Masina intra in treptele de mers in fata perfect doar in mars ariere nu intra...... de fapt pun pozitia in marsariere si pleaca inainte.

Masina are servoambreiaj .......astept idei cu multumiri anticipate.

PS Mentionez ca atunci cind am parcat la descarcare am folosit mersul inapoi si a functionat perfect

Dannyboy

Ca sa bagi in marsarier ridici un inel de pe levierul schimbator?

radusibiu Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Sibiu
Tipul: k2500
Capacitatea cilindrică: 2469
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: Cind esti mort tu nu stii asta. E greu pt cei din jur. E la fel si cind esti prost.
nu. este ca a 6-a treapta.... sub 5

Dannyboy

Am inteles.
Sunt 2 posibilitati. Una ar fi ca s-a intamplat ceva la timoneria schimbatorului (poate fi pe cabluri sau parghii), si a doua ca s-a desprins vreun tampon de la cutia de viteze (mai putin probabil). Eu exclud cutia de viteze. Si nici nu te gandi la ambreiaj (hidraulic).

radusibiu Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Sibiu
Tipul: k2500
Capacitatea cilindrică: 2469
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: Cind esti mort tu nu stii asta. E greu pt cei din jur. E la fel si cind esti prost.
mii de multumiri, daca timoniera e sistemul de la maneta de schimbator e pe pargii ......... o sa imi bag luni mainile in ea sa vad ce are........ oricum tre sa gasesc o carte de service pt masina asta ca in sibiu cei de la rep Kia cind am fost sa imi schimbe bujiile de incanescenta nici nu stiuau pe unde se umbla la motor deci.... tre sa ma descurc singur.

Dannyboy

Revin. Se pare ca timoneria e pe cabluri. Ai aici o schema.
Nu aveţi permisiunea de a vizualiza fişierele ataşate acestui mesaj.

radusibiu Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Sibiu
Tipul: k2500
Capacitatea cilindrică: 2469
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2005
Status: Cind esti mort tu nu stii asta. E greu pt cei din jur. E la fel si cind esti prost.
43794 e posibil sa fie cabluri
dar partea din interiorul cabinei cele ce se prind de 43756a sunt niste parghii oricum o sa vad ce e cu ele . schema imi e f utila

Dannyboy

M-as bucura sa-ti fie de folos si sa rezolvi problema. Spor la treaba.


Înapoi la Auto

cron