Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i10 REVIZII Benzina Revizie 5 ani

Revizie 5 ani


Mesaj necitit 13 Aug 2013, 09:57
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Fac si eu revizie de 5 ani... la 58000km.. (imi lipsesc cateva mii pana la 90000).. Fac la Bv. Sper sa fie ok.. o sa pun detalii.

PS: La BV nu merge sa aduci filtrul de ulei daca masina e in garantie... :-o

Mesaj necitit 13 Aug 2013, 13:45
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Pai nu faci 5 ani - gata garantia, rezulta ca te poti duce si cu filtrul tau....


Bafta!

Mesaj necitit 13 Aug 2013, 14:36
Dannyboy

Are dreptate Iliuta. Garantia expira cand faci 5 ani. Poti sa aduci ce consumabile doresti. Revizia asta o faci ca doresti sa tii masina in conditii bune, nu ca te obliga, ca pana acum, garantia.

Mesaj necitit 14 Aug 2013, 10:05
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
O sa iau de la ei.. mi-au zis ca e vreo 20-30 de ron filtrul de ulei.. insa ziceam asa. Plus ca nu m-a dus bibilicul sa il sun pe Cezar X_X .

Ne auzim dupa revizie.. Pe care o fac ca sa schimbe uleiul si sa se uite si la AC.. plus ca daca masina nu e bolnava.. eu ma bucur de ea :ymblushing: .

Mesaj necitit 16 Aug 2013, 11:40
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Asadar, azi am dus masina la service pentru revizia de 5 ani.. de km nu zic nimic pentru ca am ramas in urma :(( - de la ultima revizie, de-abia am facut 13000km...uuuuuf.. cand ajung si eu la mai multi ???

Ma rog!

La service la Brasov este. Revizie + schimbat ulei si filtru de ulei (de la ei) = ~430 ron. Vom vedea cand o iau.
I-am rugat sa se uite si la filtrul de aer/polen.

O intrebare as avea: filtrul de benzina.. cand e verificat/schimbat ????

Mesaj necitit 16 Aug 2013, 14:11
Dannyboy

Verificarea/schimbarea filtrelor se gaseste in manualul masinii la capitolul Intretinere.

Mesaj necitit 19 Aug 2013, 10:33
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am revenit cam tarziu cu raspuns ..

Total cost revizie - 415 RON care include :
* schimbare ulei (Castrol)
* schimbare filtru ulei
* completare antigel
* manopera

Mi s-a mai adus la cunostiinta faptul ca discurile de frana ar trebui schimbare (cel de pe fata e mai afectat iar cel de pe spate e ruginit) si odata cu ele si placutele de frana. Si s-au mai plans de faptul ca ambreajul e prea dur (pedala nu se apasa asa usor) si ca poate ar trbeui schimbat.

Acum.. eu cu franele nu am probleme.. iar ambreajul asa a fost mereu..deci inca nu schimb nimic.\

La cei de la Brasov, manopera e cam scumpa - 1h=98 ron..in rest... masina am lasat-o la ei si am revenit la sfarsit de program la ei..

Mesaj necitit 19 Aug 2013, 12:52
Dannyboy

Concluzie: Cand mai treci pe la noi o sa ma uit si eu la discurile alea de trebuiesc schimbate. Din ce imi amintesc, ti-am schimbat placutele. Dupa ce vad care e problema o sa-ti spun daca o sa-i ocolesti sau n-o sa le mai treci pragul.

Mai e o chestie. Ori formularea a fost mai neinspirata, ori asta a fost realitatea:
andreiusca scrie:
Si s-au mai plans de faptul ca ambreajul e prea dur (pedala nu se apasa asa usor) si ca poate ar trbeui schimbat.

Cum adica sa se planga ei? Admiteam sa te plangi tu. Sau realitatea e ca aia plang dupa ceva leusteni?
Soro, tot prietenii te scapa :D
Dar mai e o vorba:
Nu oricine te baga in rahat iti vrea raul.
Nu oricine te scoate din rahat iti vrea binele.
Daca intri in rahat, apoi intra de tot, sa stii o socoteala.

Mesaj necitit 20 Aug 2013, 16:35
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Danny, de schimba placutele, le-am schimbat anu' trecut. I-am zis si eu asta, dar omu' a insistat. El a zis ca daca schimb discurile si placutele trebuiesc schimbate.

Acum, la ambreiaj a zis ca e prea dur si ca asta insemana ca sunt probleme cu el si ar trebui schimbat. Eu nu m-am plans de el... asa era de cand a venit masina si mie imi place asa. I-am zis si lui.. dar a insistat ca probabil sunt probleme si ca el doar isi face datoria sa-mi zica.

Ne-om uita si la placute.. desi prefer sa va uitati la mine nu la rotile masinii atunci cand vin :ymblushing: .

Mesaj necitit 20 Aug 2013, 17:02
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

andreiusca scrie:
.. desi prefer sa va uitati la mine nu la rotile masinii atunci cand vin :ymblushing: .


Eu numai la tine ma uit :)) :)) :))

Mesaj necitit 21 Aug 2013, 11:41
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
:ymblushing: :ymblushing: :ymblushing:

Mesaj necitit 21 Aug 2013, 14:19
Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Placutele este indicat sa se schimbe daca se schimba discurile, asta o stiu si eu din auzite. Probabil pentru ca au o anumita amprenta a uzurii care ar putea afecta discul nou. Dar ma intreb daca este intr-adevar nevoie sa schimbi discurile. Banuiesc ca la tine este prea subtire, sub o anumita valoare se schimba.

Mesaj necitit 21 Aug 2013, 15:47
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Sincer, nu stiu. Astept si parerea a doua, a lui Danny.

Mesaj necitit 21 Aug 2013, 16:00
Dannyboy

Atata timp cat nu ti s-a dat o valoare masurata a grosimii discului, nu vorbim de schimbare. Nu cred ca un disc e atat de „afectat” de placute incat sa fie schimbat numai dupa 50K km. Discurile pe spate normal ca ruginesc, preponderenta franarii fiind pe fata, masina asta circula 90% din timp cu doar o persoana, si extrem de rar cu persoane pe bancheta. Numai in situatia asta intra in functiune „mai cu simt de raspundere” si franarea spate.
Baietii din service au simtit „o victima” si si-au zis ca merita jupuita, asta e explicatia mea.

Mesaj necitit 22 Aug 2013, 12:25
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
In cazul asta, n-au gasit-o prea bine... puteau sa observe si sticker-ul.. ca doar nu il am pentur a face reclama.. il am pentru ca am prieteni buni :) !

Mesaj necitit 22 Aug 2013, 12:32
Dannyboy

Tu chiar crezi ca astia nu urmaresc activitatile forumurilor? Ca medie generara, acestea au ajuns „Valea Plangerii”, nimeni nu face altceva decat sa se planga. O solutie alternativa nu propune nimeni, mai mult de atat, se posteaza niste aberatii care fac sa le creasca inima celor din service-uri. Pentru ei e greu de crezut ca ar exista cineva care poate oferi rezolvari. Asa ca procedeaza in consecinta.

Mesaj necitit 23 Aug 2013, 09:07
andreiusca Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 792
Localitate: Bucureşti
Tipul: i10
Capacitatea cilindrică: 1,1
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Sincer, nu stiu de ce cei de la Brasov ar urmari.. caci cei mai multi utilizatori sunt din Bucuresti.. si plangerile sunt catre service-urile din Bucuresti. Cred ca ii doare undeva.

Dar.. asta e. Data viitoare cand vin acasa, ne vedem ;;) .. ca sa vorbim nu ca sa va uitati la masina.


Înapoi la Benzina