Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent REVIZII Diesel Revizie 75000 km - Accent 2008 1.5 crdi

Revizie 75000 km - Accent 2008 1.5 crdi


fulcrum20000 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 12
Localitate: Buftea
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1500
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutare tuturor!

Am facut si eu saptamana trecuta revizia de 75000 (accent 2008 1.5 crdi)
pentru prima data la Expozitiei. Tot 198 lei manopera. Parerea generala foarte buna. Baietii s-au miscat foarte bine si au fost foarte amabili (raspunsuri, explicatii, consiliere, etc).
Au constatat ca trebuie schimbat (din nou, l-am mai schimbat pe la 20000 km) kit-ul de caseta de directie. Si placutele pe fata sunt aproape duse.
A, mecanicul mi-a semnalat (vazusem si eu de ceva vreme) o usoara "transpiratie" de ulei la imbinarea blocului motor cu capacul de la chiuloasa. Nu scurgere, doar usor umed acolo si bineinteles cu praf adunat peste. Mi-a zis ca nu ar fi problema (deocamdata) si ca in caz ca ar trebui schimbata (garnitura de chiuloasa probabil) ar trebui sa o platesc + manopara. Il intreb pai adunci de ce mai fac reviziile la voi, nu ca sa am garantia motorului de 7 ani? Ca altfel mi le schimbam singur. Zice ca garniturile sunt consumabile... La fel si despre ambreiaj mi-a spus. pai in cazul asta ma bate gandul sa renunt la a mai face revizii la hyundai...
In sfarsit, am scapat si de revizia asta:) Ma simt mai usor cu vreo 700 de lei (m-am cam intzepat la consumabile de data asta). Le-am luat pe fuga de la un magazin de pe Colentina - Auto Haus. Mari tzepari. Mi-au oferit intai filtre marca "japan parts" cu mai putin de 100 lei le luam pe toate. Le-am refuzat categoric. Pana la urma mi-au promis Mobis la 200 lei, a doua zi, cu avans pe loc 50 lei. Ma suna dupa juma de ora sa-mi spuna ca nu au decat pe cel de motorina mobis....??!! si ca daca vreau "Hyundai Originale" la 300 lei. (Banii dati avans 50 lei deja, ca altfel ii refuzam din start) Le-am scos la 270 pan la urma, inclusiv polen (+ 2 drumuri Buftea - Colentina si retur). ulei am luat Castrol magnatec diesel, numai din asta bag.
In rest toate bune, masinuta saraca merge aproape ca in tinerete. mai o troncaneala, mai un amortizor curs, dar la gropile bucurestiului zi de zi nu poti sa-i ceri mai mult, si nici eu nu sunt cel mai bland sofer. Saptamana trecuta am venit de la mare, viteza de croaziera 160, si 2 sprinturi pan la 180, totul in parametri.
Numai bine la toata lumea!

Dannyboy

Ai postat acelasi lucru in doua parti, e vreo greseala?

fulcrum20000 Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 12
Localitate: Buftea
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1500
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2008
cred ca da


Înapoi la Diesel