Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent REVIZII Diesel Cantitatea de combustibil rămasă pe „gol”

Cantitatea de combustibil rămasă pe „gol”



Mesaje: 1
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Bun găsit! Știe cineva exact câtă motorină rămâne în rezervorul unui Accent din 2008 (1493 cm), când acul arată „gol”? În manual nu scrie și n-am găsit pe nicăieri prin net, decât că majoritatea mașinilor rămân cu între 2 și 5 litri de urgență. Mulțumesc anticipat.

Dannyboy

In mod normal, de la aprinderea martorului de combustibil, ai mai avea de parcurs cam 50 km. As zice ca ar mai fi cam 5-6 l, nu mai mult.

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Oricat ar fi in rezervor cand se aprinde beculetul de rezerva trebuie sa alimentezi cat mai rapid - nu este bine sa traga benzina / motorina de pe fundul lui pentru ca pot fi diverse gunoaie / apa si atunci pot exista probleme.


Mesaje: 5
Localitate: Braila
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1493
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2002
Destul de tardiva postarea mea , dar am reusit dupa 8 ani sa vad martorul la motorina aprins , nici nu stiam ce fel apare , nu ca as merge cu plinul facut , dar nu am lasat sa se intample lucrul acesta, dar.. dupa 30 km de mers cu el aprins am alimentat 40 litri si as zice ca de la aprinderea becului mai ai de facut 80-90km. la un consum extern. Acum in functie de rezervor , al meu ar fi de 44-45 litri

Dannyboy

Si in functie de traductor, crede-ma. Nu seamana unul cu altul, adica poti sa te astepti la o variatie de 2-3 l. Multi folosesc ca limita maxima 50km din momentul aprinderii martorului. La diesel e chiar indicat. Daca ramai fara combustibil va trebui sa amorsezi pompa.


Înapoi la Diesel

cron