Prima pagină Diverse Trist dar adevarat N-ati vazut cumva o tara?

N-ati vazut cumva o tara?


Mesaj necitit 25 Noi 2011, 21:46
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
...Motto:
IN TARA ORBILOR CHIORUL E REGE.

...Nu banuiesc, nu presupun, ci sunt convins ca , cu totii avem ceva de spus pe aceasta tema.
In urma cu doua zile, in urma postarii care mi-a inspirat titlul, am resimtit [*] lipsa unui astfel de topic.
[ * am refuzat, la un moment dat, sa comentez o anume postare, deoarece rasufla un iz patrunzator de hazna (nu am nimic impotriva autorului, ci doar a celor scrise de el)]

...E posibil ca tema sa nu corespunda regulamentului, si nici nu doresc sa atrag vreo neplacere...
Topicul, ori trebuie "mutat" la cos, ori redenumit. Spre exemplu: "Cu/Fara perdea".

...Obisnuim, datorita nemultumirilor, a neajunsurilor, sau/si din inertie, sa ponegrim numele de Romania, sau de roman (scuze pt. lipsa diacriticelor). Nu facem decat sa ne insultam pe noi insine, si pe noi intre noi.
Nu ma consider un patriot, in adevaratul sens al cuvantului, dar nici nu mai cred ca pot lasa timpul sa traca pe langa mine si sa privesc cum totul se degradeaza in jurul nostru pe zi ce trece. Fiind parinte, ma simt responsabil.

...Ideea cum ca tara e prost condusa si economia e gresit administrata este doar varful aisbergului. De fapt, cam toate tarile sunt, intr-o mai mica sau mai mare masura, in aceeasi situatie.
Teoria conspiratiei, dupa parerea mea, este cat se poate de veridica. Viata insasi o dovedeste.
Exista pe internet o multime de documentare si filmulete care o justifica, motiv pt. care cuvintele mele se vor opri aici...

(Ordinea link-urilor e aleatorie; ma bazez pe inspiratie in a "naviga" mai departe...)

http://youtu.be/HvUqBMHrY4c

(! 4:36; 5:45)
http://youtu.be/r3jS2IsoKqI

http://youtu.be/7Xvf5Nibczs

........................................

http://youtu.be/kqYCLYCQ2vs

http://youtu.be/i7iQbBbMAFE

Prosit!

Mesaj necitit 25 Noi 2011, 22:15
Dannyboy

Geopel scrie:
...Motto:
IN TARA ORBILOR CHIORUL E REGE.
am refuzat, la un moment dat, sa comentez o anume postare, deoarece rasufla un iz patrunzator de hazna (nu am nimic impotriva autorului, ci doar a celor scrise de el)]

...E posibil ca tema sa nu corespunda regulamentului, si nici nu doresc sa atrag vreo neplacere...
Topicul, ori trebuie "mutat" la cos, ori redenumit. Spre exemplu: "Cu/Fara perdea".


Nefiind nici prea bine instruit si nici vreunul foarte subtil, te rog sa explici citatul.

Mesaj necitit 25 Noi 2011, 22:22
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Chiar acum ascultam asta......

Mesaj necitit 25 Noi 2011, 22:28
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Dannyboy scrie:
...Nefiind nici prea bine instruit si nici vreunul foarte subtil, te rog sa explici citatul.




Cuvantul "citat"(-ul) contrazice pe cele anterioare... :p

..................................................................

Sa ma explic:
In tara unde poporul este alcatuit, in propenderenta, din persoane cu un o acuitate "vizuala" redusa spre zero, marinarul e presedinte.

Mesaj necitit 25 Noi 2011, 22:47
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
ilie_v scrie:
Chiar acum ascultam...


Se pare ca nu ma insel.
( E evident! Suntem pe aceeasi lungime de unda...)

http://youtu.be/Xanzljz-OKo

Cred ca romanii considera "a fi patriot" cu ceva lipsit de interes.
Eu consider ca, la varsta mea (treizecisisaptispe), si la cum sta treaba si peste hotare, a fi patrot inseamna a avea grija ca fructul dragostei mele cu sotia (partenera mea benevola in aceasta calatorie...) sa beneficieze si de aportul meu spre un pas inainte...

http://youtu.be/tXhF2Et262w

Mesaj necitit 26 Noi 2011, 18:19
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Am stat mult in cumpana daca sa postez sau nu.M-am gandit ca poate si alta parere, nu strica ; eu cred ca omul se naste cu 'patrotismul' asta atat de fluturat pe ici' pe colo'.Daca il inveti cred ca esti indoctrinat...! Asa ceva nu se invata ,se simte..!
Nu poti fi obligat sa fii patriot,decat poate numai sa o declari ; daca esti,esti.daca nu, nu ;este simplu si usor de dovedit.
Cine i-a obligat pe inaintasii nostrii sa stea si sa lupte pt. acest coltisor de rai ?; vreo doctrina de partid sau vreo ordonanta de urgenta ?;suntem oameni maturi ,hai sa fim seriosi - era locul lor pe acest pamant(si cred ca este valabil pentru toate natiile)si l-au aparat cat au putut de bine si de mult.Ca mai sunt dezradacinati,asta este,poate prin venele lor curge alt sange,nu ma deranjaza atat timp cat ma respecta ca om, coleg, cunoscut,dar sa ma jignesti, spunandu-mi ca sunt prost ca nu emigrez,ca nu-mi injur tara,ca nu-mi injur compatriotii,mi se pare lipsa de respect pt.cei care au murit ca sa-mi pastreze mie si tuturor celor care ne-am nascut si traim, acest pamant.Poate ca istoria poate fi masluita,dar sunt sigur ca nu in totalitate,columna lui Traian nu minte,pe vremea aceea nu existau comunisti,de aceea sunt mandru ca sunt "DAC" si nu, n-am sa plec de aici .Cred cu tarie ca este obligatia mea sa apar acest pamant si sa-l las celor care vor veni dupa mine.Si da,am vazut tara din inima mea,tara pe care am colindat-o,o apar si pe care o iubesc,pt. ca este si a mea.

Mesaj necitit 27 Noi 2011, 23:50
razvante Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 253
Localitate: Bucureşti
Tipul: Lancer
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2007
Din pacate sunt unul dintre cei tineri care va trebui sa faca tot ceea ce ii sta in putere pe mai tarziu asa incat prin plus valoarea creata sa sustina si generatiile ce l-au educat si format. Sunt in asentimentul celor care dau inca sanse acestei tari, si nu as pleca nicaieri in lume pentru nimic mai mult decat un banal concediu. Nu as pleca pentru ca asta e calea cea usoara. Sa lasi totul balta cand dai de greu sa intorci spatele trecutului si sa o intinzi. "Ah vorbeste idealistul din tine" veti spune multi...da probabil ca vorbeste si idealistul, dar vorbeste in acelasi timp si rationalul.
Acum 3 ani cand am terminat facultatea gasisem oportunitatea de a pleca in Franta pentru studii sau pentru munca. Eram la vremea aceea indragostit lulea de o tipa cu o situatie financiara foarte buna, insa am zis: pas! mergi tu, eu raman aici sa termin ceea ce am inceput.Aveam deja 3 ani pe cartea de munca cu diverse sinecure de prin timpul facultatii.Evident ca nu a
mai stat pe ganduri si a plecat. Eu dupa ce am dat licenta mergeam si la cate 5-6 interviuri pe saptmana. Am ales sa lucrez pentru o firma din Ploiesti care prindea contracte smechere de proiectare sau de foraje cu Petrom cat si cu primarii,pe post de responsabil achizitii publice(suna pompos insa era un fel de sofer plasator de oferte cu studii superioare). Faceam naveta zilnic, tara era a mea de la volanul unui logan mcv, al unei octavia(pe care am facut-o dauna din cauza unui caine) si un swift, depuneam oferte, majoritatea castigatoare. M-am inscris foarte increzator la master si am reusit sa ma tin si de scoala si de serviciu fara pb. A venit 2009 cu criza nenorocita cu schimbari politice cu impozitul forfetar iar firma se ducea la vale. Am revenit in Bucuresti cu serviciul la o alta firma pe care am gasit-o printr-o relatie. A picat si aia. In 2010 am terminat masterul...zeci de aplicatii si nu m-a mai chemat nimeni la interviu vreo 4 luni de zile. Ba mai mult la un interviu la Cargil mi-au zis ca sunt supracalificat. Cu ajutorul unei rude am ajuns la o companie de stat care inca merge. Se ocupa cu managementul de proiecte pentru industria miniera,*inchideri evident... iar aici lucrez la un birou ce avizeaza proiecte. Toate dar absolut toate firmele de proiectare sunt la pamant. Saptamana asta am primit scrisori de restituire a garantiei depuse pentru licitatii din trecut pe sume mai mici de 100ron. Avem in lucru la avizat peste 200 de proiecte pana la sfarsitul anului, iar daca nu se avizeaza nu pot face decontul la finante iar multi dintre ei nu isi vor lua banii de sarbatori,asa ca impreuna cu colegii mei tragem cat putem sa ii ajutam pe toti. ma bucur ca ma aflu aici printre niste oameni buni profesionisti cat si patrioti.
In alta oridne de idei ma uit cu uluire la cei de varsta mea care incearca sa ma convinga cum plecatul pe vas, spalatul farfuriilor la Londra, sau al WC-urilor la Paris sunt meserii cu mult mai putin umilitoare decat ce fac eu aici. Altii au mers la studii acolo si cand s-au intors imi tineau alocuitiuni cu cuvinte stalcite din limba respectiva pe care eu nu le-am gasit in dex... uitasera pana si cele mai usoare cuvinte, injuraturile insa nu pentru ca cica le-au folosit si acolo. Cu toate ca aici castig infim mai putin decat venitul minim de acolo tot nu m-au convins.
Singurii care ma conving cateodata, dar doar pe moment sa plec sunt politicienii, aia care indruga verzi si uscate pe la televizor neavand pregatirea necesara, ba mai mult intr-un mod arogant considerand ca se pot lipsi de ea atat timp cat le spun oamenilor ceea ce vor sa auda. Cateva exemple de situatii tragi-comice:
Elena Udrea a spus la inceputul anului ca ei au marit salariile cu 15%. Sigur ca da! dupa ce le-au scazut cu 25... Imi vine un suras amar.
Vladimir Tismaneanu, Mihail Neamtu, Stefan Vlaston si altii care saruta stindardul portocaliu zilnic prin postarile lor pe contributors.ro vin cu ideea slabirii interventiei statului in economie, cat si cu cea a diminuarii aparatului bugetar. Ei primii sinecuristi ai tarii care s-au infiintat prin tot felul de institutii de cercetare a comunismului educer...etc..si de unde incaseaza bani zdraveni. La astia chiar imi vine sa vomit, mai ales ca se pretind 'telecuali.
Traian Basescu, cel mai bun vanzator, mai bun decat Dale Carnegie, i-a pacalit de doua ori pe romani ci aceleasi minciuni. Ipocrizia sa a afectat toate domeniile numind discretionar oameni in diverse pozitii. Un exemplu mai putin public.A condamnat comunismul insa in fruntea institutului de cercetare a crimelor l-a pus pe vladimir tismaneanu, nu pe Ion Gavrila Ogoranu cel mai mare luptator anticomunist, inca in viata la acea vreme. Ba mai mult acestuia cat si sotiei li s-au refuzat titlurile de luptatori anticomunisti primind doar unele onorifice.

Ei si cu toate exemplele de nedreptati,(astea mi-au venit aleator in minte) in final revin la ideea ca eu tot nu as parasi pamantul asta. De ce? Pentru ce? Sa pun poze pe facebook cu mine cu un zambet tamp pe fata...plecat pe nu stiu unde dar daramat psihic, fara prieteni si gaunos? Patriotismul pentru mine nu a fost inoculat cum trebuie, insa a fost inoculta nevoia de apartenenta, nevoia de a ma evidentia prin ceva util si de a nu ma indeparta de semeni.
Asa judec eu pentru mine problema, nu zic ca cei care pleaca gresesc, sunt insa oameni inadaptabili, poate chiar inadaptati sistemului de la noi, iar pentru ei dincolo lucrurile se leaga.

Si ca sa va descretiti fruntile iata un film amuzant despre emigrare:
http://www.youtube.com/watch?v=liNqOraKkzU

Mesaj necitit 28 Noi 2011, 00:11
Dannyboy

Razvane,pentru ce ai zis mai sus ai tot respectul meu (nu ca nu l-ai fi avut). Cu nivelul tau de pregatire si inteligenta sunt convins ca nu esti cazul unic al acestei tari. Si mai sunt convins de un lucru, acest nivel este mult superior multora cocotati in fruntea acestei tari. De ce suntem noi blestemati sa nu vedem adevaratele valori ale acestui neam?

Mesaj necitit 28 Noi 2011, 22:36
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003

Mesaj necitit 29 Noi 2011, 11:27
Gladiator

Dannyboy scrie:
De ce suntem noi blestemati sa nu vedem adevaratele valori ale acestui neam?




.......pentru ca dau avant tinerilor care au studiat..... si vor sa faca ceva pentru aceasa tarisoara......acei '' BAIETI DESTEPTI '' o sa iasa din schema.... si va fii greu si pentru clasa politica care-i protejaza .... ...apoi nemaiavand protector este cam nasol... :D



.....acei '' BAIETI DESTEPTI ''.....NU VOR DISPAREA......parerea mea..........se agata de cei slabi ...precum lipitoarea..... :-??

Mesaj necitit 29 Noi 2011, 17:15
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Nu cunosc limba engleza (am oarece idee, probabil din subtitrarile filmelor), dar cred ca acest reportaj e cat se poate de potrivit pt. acest topic. Daca aveti cunostinta de varianta tradusa, rog a o posta. Multumesc!

http://youtu.be/c4Q8xw0GEXw

Consider ca e doar un fragment minuscul din tezaurul acestui popor...

hiiiiiii

Mesaj necitit 29 Noi 2011, 17:26
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Dannyboy scrie:
... De ce suntem noi blestemati sa nu vedem adevaratele valori ale acestui neam?


Cred ca e reversul medaliei. Avem un har, pt. care se pare ca trebuie sa si platim. Iar pretul e pe masura...

Mesaj necitit 01 Dec 2011, 08:44
Freelancer Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 238
Localitate: Bucureşti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.5
Combustibil: CRDI
Anul fabricaţiei: 2008
Unii oameni pur si simplu nu pot sa indure sau nu au alternative. Au credite sau familli greu de intretinut si atunci cand li se face o oferta de 10 ori mai buna decat aici, pleaca in alta tara. Nu ii condamn este alegerea lor si sunt sigur ca pe termen lung multi dintre ei se vor intoarce. In strainatate este greu sa te integrezi mai ales la o anumita varsta, esti tolerat dar totusi considerat un strain.
Majoritatea romanilor la fel ca si alte natii traiesc in mijllocul unei societati expate. Doar a 2-a generatie nascuta acolo se poate considera asimilata si asta doar daca se casatoresc cu localnici.
Este trist intr-adevar ca situatia din tara ii impinge pe multi sa plece. Din cunoscutii mei foarte putini au plecat si s-au adaptat acolo, in general cei care au plecat cu familii de aici (sotii, copii, parinti etc) si care au tras din greu ca sa-si faca o situatie. Unii au mai facut o data studille in timp ce au muncit pe diverse slujbe.

Nu clasa politica (daca putem spune ca exista asa ceva) este vinovata de starea in care a ajuns tara asta ci lipsa de interes a oamenilor. Faptul ca timp de zeci de ani si cu atat mai mult dupa 1990 am fost "convinsi" ca opinia noastra nu conteaza, ca orice am face nu putem schimba nimic. Multi, foarte multi oameni s-au resemnat, atat batrani cat si tineri. Batranii asteapta sa moara iar tinerii si-au luat lumea in cap. Din fericire acei tineri care pleaca au ocazia sa vada cum merg lucrurile pe acolo si ca exista alternative, ca se poate si altfel. Nu cred ca exista in acest moment un lider care ar putea schimba soarta acestei tari, nu il vad de unde ar putea sa apara din tara dar poate va fi unul din acesti emigranti iluminati care se va intoarce cu dorinta de schimbare.
La fel cum cred ca actualele personaje care conduc aceasta tara sunt doar un accident al istoriei si desi pe termen scurt ii afecteaza destinul nu ne vor putea distruge ca natiune.
O natiune nu este doar o multime de oameni care traiesc pe un teritoriu ci un popor care are un trecut pe care il respecta, un prezent pentru care lupta si un viitor in care crede.

Mesaj necitit 21 Dec 2011, 23:31
Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Motto: IGNORANTA ESTE O FORTA

Se implinesc 22 de ani de la "revolutie".
22 de ani de libertate.
Pt. unii, libertatea de a fura nestingherit si de a umili.
Pt. ceilalti, libertatea de a alege intre doua rele si de a se lasa umiliti.

...................................................................................

1. http://youtu.be/MKPmWwv3wWU

2. http://youtu.be/RDhbUdSjaFs

3. http://youtu.be/jIgMk1OKBpI

4. http://youtu.be/_5Ujj5frq7A

5. http://youtu.be/deLI6QusS5E
.......................................
6. http://youtu.be/WApx6lXAwMQ

??????????????????????????????????????????

Mesaj necitit 27 Dec 2011, 15:19
Dannyboy

Comasare investiții
Se comasează tot. Să nu mai fie nimic răspândit, totul la un loc. Autostrăzile de carton încep să crape. Au ținut mai puțin de 1 an. Ei da, acum trebuie modernizate. Investiții, vorba aia. Că asta au facut, autostrăzi de carton și bazine de înot. Comasarea acestor investiții va avea loc începând cu 2012, o să fie prima autostradă olimpică din lume, sau prima piscină în regim de autostradă. Autoritățile nu au căzut încă de acord asupra denumirii. Fata cea mare a lui băsescu se află la OSIM pentru a înregistra noua invenție.
În fotografie este prezentată o porțiune de 720 m care a fost construită cu titlul de probă.

Imagine

Mesaj necitit 15 Ian 2012, 22:08
Radu_dac Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 852
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,4L
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Domnilor se misca tara.Sa ne bucuram,sa ne para rau,eu zic ca e de bine.Mai bine mai tarziu decat niciodata,da' sa fie cu folos.

Mesaj necitit 16 Ian 2012, 10:21
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

ce_oameni

Buna ziua, ati sunat la Salvarea privata. Pentru limba romana apasati 1. Pentru engleza, apasati 2. Pentru verificarea contului dumneavoastra de contributii la sistemul de sanatate, apasati 3. Pentru informatii despre ofertele speciale ale Salvarii in perioada de Craciun, Revelion si Paste, apasati 4. Pentru informatii in legatura cu starea dumneavoastra de sanatate, apasati cu un deget pe incheietura mainii si numarati pana la 60. Acela e pulsul. Daca il mai aveti, apasati 5. Un operator va prelua apelul. Pentru imbunatatirea serviciului, va informam ca aceasta convorbire poate fi inregistrata si folosita intr-o emisiune de tip talk show. Va multumim!

Mesaj necitit 16 Ian 2012, 15:23
Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

http://www.jurnalul.ro/observator/prote ... 601457.htm

"Întrebat de ce a venit tocmai în Bucureşti să protesteze, bătrânul a răspuns promt şi mândru: “Am venit ca să trăiţi voi tinerii mai bine. Mor pentru tineretul ăsta, dă-mă dracu’! Eu mi-am trăit viaţa.”

Mesaj necitit 17 Ian 2012, 08:06
Gladiator

.....http://www.jurnalul.ro/special/a-patra- ... 601659.htm




......vad ca unii nu cedeaza..... :D ..................dar nici populatia..... ;)

Mesaj necitit 18 Feb 2012, 09:15
Dannyboy

Vă prezint câteva motive pentru a rămâne in România
- Pentru că din România poți să pleci, totuși, oricând...Nu te ține nimeni cu forța;
- Pentru că aici ceilalți sunt gata să împartă cu tine tot ce au: manelele din mașină, gripa din autobuz și nevasta de acasă;
- Pentru că aici marinarul a ajuns președinte. Îți dai seama unde poți să ajungi ca pompier sau mecanic auto?
- Pentru că doar în România sunt mai multe Jeep-uri decât milionari și mai mulți milionari decât firme;
- Pentru că doar aici ni se pare firesc să primim fără să oferim ceva în schimb;
- Pentru că România e singura țară în care numai dacă privești la cei care muncesc, primești un spor de spectator numit „indemnizație de conducere”;
- Pentru că doar aici te poţi bucura în orice clipă de ospitalitatea proverbială a poporului român. De pildă, în trafic toată lumea vrea să-ţi cunoască mama şi să-ţi iubească copiii, morţii şi sfinţii;
- Pentru că suntem singurul neam la care „hoțule” este o vorbă de alint;
- Pentru că doar aici putem vorbi urât de unguri, bulgari, evrei, olteni, moldoveni, ardeleni... și să fim considerați haioși în același timp;
- Pentru că avem cea mai bună shaorma, chiar dacă arabii sunt minoritari;
- Pentru că aici cineva se poate numi Simona Sensual, fără să fie neapărat actriţă porno;
- Pentru ca avem mai multe Silicon Valley, dar nu între două dealuri din California, ci între două țâțe din Dorobanți;
- Pentru că aici poți să devii șofer, fără să dai vreun examen;
- Pentru că numai în România se poate organiza campionatul mondial de 3000 km slalom printre obstacole (căruțe, gropi, câini morți de foame, bețivi morți de beți);
- Pentru că pe meleagurile românești zăpada este considerată sfântă, numai pentru că a picat din cer.... Odată aşezată pe şosea, o lună de zile nu o mai atinge nimeni;
- Pentru că în România se iau pauze înainte de a incepe munca;
- Pentru că românii sunt foarte atașați de noțiunea de politețe. Atât de atașați, încât, de pildă, le este foarte greu să dea de la ei un simplu „bună ziua”;
- Pentru că doar aici parfumul se cumpără dupa nume, nu după miros;
- Pentru că atunci cind toate locurile din iad vor fi ocupate, România va deveni destinația de rezervă. Cei care rămân aici vor fi scutiți de cheltuielile de transport.

Următorul

Înapoi la Trist dar adevarat