Prima pagină Diverse Trist dar adevarat O cheama Andreea si merita sa o cunoastem...

O cheama Andreea si merita sa o cunoastem...


Ima Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 582
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Andreea Roşca este o fetiţă de 12 ani, care, pe lângă programul foarte încărcat de la şcoală, îşi găseşte timp să petreacă câte 5 ore pe zi la antrenament. Zilnic. Nu se plânge, pentru că mândria de a se vedea pe podium şi de a fi intonat imnul României pentru medalia câştigată de ea este cea mai mare recompensă pe care o primeşte.
(...)
"Îmi doresc să fiu cunoscută în lume. Iar atunci când câştig vreau ca lumea să audă o dată în plus şi de ţara mea. De România . Să vorbească de noi românii cu admiraţie şi să înţeleagă că nu mâncăm şobolani, câini sau lebede. Să înţeleagă că noi suntem cel puţin la fel de buni ca ei.
Anul ăsta am avut noroc. Dupa ce am câştigat 5 turnee internaţionale consecutive, învingând pe parcurs fete clasate pe locul 1 în ţări precum Rusia, Serbia şi Ungaria, am reuşit să conduc echipa României pe podiumul European. Mai precis pe locul întâi. Am fost foarte mândre atât noi fetele cât şi antrenorul nostru. Am fost mândre atunci când steagul nostru a fost cel mai sus, am fost mândre atunci când ne-a fost cântat (corect) imnul, am fost mândre atunci când reprezentanţii unor ţări cu renume precum Franţa, Anglia sau Cehia ne-au felicitat cu admiraţie şi cu invidie. Am fost mândre pentru că, am înţeles din privirile şi gesturile lor, atunci şi acolo au acceptat că noi suntem cei mai buni.
Mândria mi s-a diminuat un pic la revenirea în ţară. În afară de părinţi nu ne-a întâmpinat nimeni. În afară de un anunţ stingher pe un colţ de site nu s-a scris multă vreme nimic despre performanţa noastră. Dar nu ne-am supărat. Nu. Ne-am gândit că, poate, câştigarea unui titlu European e ceva comun la noi. Se întâmplă probabil prea frecvent pentru a fi luat în seamă. Sau pentru a fi dat ca exemplu. Sau poate că Bianca ori Tonciu făcuseră vreun gest extraordinar în perioada aceea ca de exemplu să se întâlnească cu vreun fotbalist, şi asta a ţinut toată suflarea cu sufletul la gură.
Acum însă mi-e ruşine. Mi-e ruşine că am câştigat Europenele. Mi-e ruşine că sunt probabil singura fată neînvinsă în acest an în Europa la categoria mea de vârstă. Motivul: au aflat americanii de performanţele mele şi m-au invitat, pe cheltuiala lor, la unul din cele mai mari turnee internaţionale ce se desfăşoară la ei în ţară. Mi-e ruşine să îi refuz pentru că peste treizeci de ţări se luptă timp de un an de zile să prindă un loc la acest turneu. Iar eu am avut norocul să fiu invitată pe cheltuiala organizatorului. Asta înseamnă că americanii mă apreciază şi se gândesc că participarea mea poate ridica valoarea turneului. Din păcate, tati spune că nu mai avem bani pentru biletele de avion. Aşa că trebuie să refuz invitaţia.
Mă numesc Roşca Andreea, am 12 ani, practic tenisul de performanţă, sunt dublă campioană naţională, campioană Europeană şi neînvinsă în acest an atât în ţară cât şi în turneele desfăşurate sub egida Tennis Europe la categoria mea de vârstă. Şi nu CERŞESC. Dar mă gândesc că, daca se va găsi un sponsor care să mă ajute să particip la acest turneu, poate voi ajuta şi eu ca România să fie văzută un pic mai bine. S-ar putea să nu câştig turneul, dar voi lupta până la ultima minge ca să o fac. Oricum, indiferent de ce va fi, sunt mândră că sunt Româncă indiferent de ce ar face unii dintre colegii mei de ţară".

Credeţi că ar mai fi ceva de adăugat?
Sursa: Let's Do It, Romania!




Mai mult: Performanţa pentru România, răsplătită cu indiferenţă. Află aici cazul unei campioane europene la tenis, despre care ţara ei nu ştie că există! - Ştiri interne | Libertatea.ro

Dannyboy

Asa-i trebuie, daca nu s-a nascut baiat si nu practica fotbalul. Sau si mai rau, ca n-o cheama Tonciu sau mai stiu eu cum...
Poate totusi aude de ea madam Nuti si se indura sa-i faca un teren de tenis in panta.
Ti se innegreste sufletul vezi atata nepasare si incepi sa te gandesti cate astfel de cazuri exista! Acesta este inca un exemplu de romani ignorati in propria lor tara, dar admirati si (poate) sprijiniti oriunde in alta parte.

Paciu

Mai grav este ca acum nu o baga nimeni in sema, iar atunci cand reuseste si este recunoscuta peste hotare, toti se-nghesuie sa faca poze cu ea, ba mai este si invitata la Cotroceni sa i se dea o amarata de medalie care nu resplateste cu nimic efortul fizic si financiar.

Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
O cheama Rosca Andreea Amalia...... :)

Cei de la ProTv au difuzat la stirile de la ora 19 un mic reportaj cu ea... :ymapplause:
Are 120 de trofee la numai 12 ani, si asta in conditiile in care a avut probleme (de sanatate) la picioare.

Poate au vazut stirea Tiriac sau Nastase...

................................... hiiiiiii .............................

Ima Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 582
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008

Da, mey, :) stiam cum o cheama... (e nepoata unei colege, care era foarte trista acum "niste ani" - ca sa vezi de cand lucrez in acelasi loc - ca se nascuse cu deformatie la labele picioruselor...)
Si... mama ei spunea ca doctorii i-au transmis sa nu se astepte ca fata sa poata alerga sau macar merge normal... are 3 operatii...
Si... nu-mi vine sa cred ca Nastase sau Tiriac nu stiu... In 2008 pustoaica a ajuns in finala unui turneu la Paris si-am inteles ca Tiriac a fost unul dintre sponsori; anul trecut a participat la selecia lotului de 14 ani; ea avea 11 si a iesit a sasea... Parca n-as crede ca nu se stie... :-?

Geopel Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1712
Localitate: Bucuresti
Tipul: Signum
Capacitatea cilindrică: 2172
Combustibil: motorina
Anul fabricaţiei: 2003
Tine legatura cu colega si anunta-ne peste o luna-doua daca s-a schimbat ceva.

De nu, facem protest la dealer-ul Hyundai si boicotam Europa FM... :)

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Degeaba protestam noi - daca nu iese ceva publicitate nu .......

flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Ima scrie:
Tiriac a fost unul dintre sponsori; anul trecut a participat la selectia lotului de 14 ani; ea avea 11 si a iesit a sasea... Parca n-as crede ca nu se stie... :-?

Se stie cu siguranta! Din pacate noi suntem pentru ei doar niste cifre nesemnificative, utili doar daca le aducem profit, cand le aducem profit, dupa care redevenim cifre.
Cati sportivi celebri nu au murit intr-o saracie si ignoranta totala? Chiar si din fotbal, sportul care invarte destui bani.

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Cam asa sta treaba in Romanik - si in promovarea turismului s-au cheltuit jde mii de euro fara sa avem vreun mesaj frumos de transmis.....

Trist, dar adevarat: probabil-cel-mai-frumos-film-despre-romania-wild-carpathia-sau-cum-a-facut-printul-charles-din-tara-noastra-bijuteria-coroanei

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Radu Alexandrescu are 14 ani şi a fost diagnosticat la 5 ani cu autism înalt funcţional. Este un elev eminent, are un dosar plin cu diplome de la toate concursurile şi olimpiadele care s-au ţinut de când a început şcoala. A ratat doar Olimpiada de Religie, pentru că s-a suprapus cu Concursul de Evaluare Europeană la Matematică. Este foarte atent la ore şi, după cum spune chiar el, "eu nu învăţ, înţeleg".

NO COMMENT.


Înapoi la Trist dar adevarat

cron