Prima pagină Tips & Triks Utile Poliţia Rutieră Acte necesare inscriere masina - terminare leasing

Acte necesare inscriere masina - terminare leasing


Gladiator

1. La orice sistem de leasing.....esti obligat ca utilizator sa-ti declari masina la Taxe si impozite.....pentru luare in evidenta si de-a plati impozitul pe masina.
Dupa platirea taxelor.....la firma de leasing - vamale, diferenta de curs....etc...etc - iti dau tot ei o fisa de inmatriculare...unde firma de leasing are aplicata in dreptul ei o stampila cu radierea masinii.........apoi umbla titularul de drept, pe la taxe si impozite de sectorul de care apartine.....sa-i puna stampila de luare in evidenta ....si platirea taxelor aferente.

2. TAXE SI IPOZITE LOCALE
- copie carte identitate a masinii
- certificat fiscal de la firma de leasing.....radiere
- factura reziduala ....sa fie trecuta ...ATENTIE....SERIA DE LA SASIU ....pe factura

3. POLITIE
- carte de identitate a masinii......original si copie
- RCA.....valabil.....cu noul titular....copie
- factura reziduala.......copie.....dar sa aveti si originalul la voi ....pt. confruntare
- talon in original......ATENTIE....pe spate sa aveti aplicata stampila firmei de leasing
-AUTENTIFICARE SAU IDENTIFICARE .....DE FACE LA RAR...VOLUNTARI SAU PE CALEA GRIVITEI.....110 LEI
-taxa talon la CEC de sector.....37 lei
- taxa talon la taxe si impozite locale.......52 lei
- BI. copie si original
-fisa de inscriere......
- daca vrei nr. preferential......platesti taxa de 85 lei...la ghiseul unde dai actele....la MILITIAN SAU MILITIANCA... :D

SUCCES VA DORESC........ :-BD

misu Avatar utilizator
Membru
Membru

Mesaje: 79
Localitate: Bucuresti
Tipul: I30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Ce bun imi era topicul asta in urma cu cateva zile..... Oricum, multumesc de ajutor Daniel si Emil !
Si ca nu mai pateasca si altii ca mine, subliniez ca taxa de inmatriculare (52 ron) se plateste la taxe si impozite, puteti s-o rezolvati la pct. 2
Taxa de talon (37 ron) se poate plati la CEC-ul din Pipera, indiferent de sectorul in care stati.

Gladiator scrie:
.....2. TAXE SI IPOZITE LOCALE
- copie carte identitate a masinii
- certificat fiscal de la firma de leasing.....radiere
- factura reziduala ....sa fie trecuta ...ATENTIE....SERIA DE LA SASIU ....pe factura
- taxa de inmatriculare de la punctul 3 (52 ron) - cu exceptia celor cu domiciliul in sect. 3 si 4 care pot plati la CEC-ul din sediul SRPCIV Pipera.


Gladiator

EU LUCREZ MAI MULT CU CEI DE LA ILFOV...... :-BD


PS.....daca am gresit cu ceva .....scuzele mele...... ^:)^

Dannyboy

Misto sa lucrezi cu astia! Mai o gaina, un cocosel... Sau numai cocoselul :D

Gladiator

Dannyboy scrie:
Misto sa lucrezi cu astia! Mai o gaina, un cocosel... Sau numai cocoselul :D




ADICA CE VREI SA SPUI CA MERGE CU .....COCOSELUL.... :D .... :-o .......TE INSELI......... :)

AU TRECUT VREMURILE ALEA....... :chers

Gladiator

Gladiator scrie:
1. La orice sistem de leasing.....esti obligat ca utilizator sa-ti declari masina la Taxe si impozite.....pentru luare in evidenta si de-a plati impozitul pe masina.
Dupa platirea taxelor.....la firma de leasing - vamale, diferenta de curs....etc...etc - iti dau tot ei o fisa de inmatriculare...unde firma de leasing are aplicata in dreptul ei o stampila cu radierea masinii.........apoi umbla titularul de drept, pe la taxe si impozite de sectorul de care apartine.....sa-i puna stampila de luare in evidenta ....si platirea taxelor aferente.

2. TAXE SI IPOZITE LOCALE
- copie carte identitate a masinii
- certificat fiscal de la firma de leasing.....radiere
- factura reziduala ....sa fie trecuta ...ATENTIE....SERIA DE LA SASIU ....pe factura

3. POLITIE
- carte de identitate a masinii......original si copie
- RCA.....valabil.....cu noul titular....copie
- factura reziduala.......copie.....dar sa aveti si originalul la voi ....pt. confruntare
- talon in original......ATENTIE....pe spate sa aveti aplicata stampila firmei de leasing
-AUTENTIFICARE SAU IDENTIFICARE .....DE FACE LA RAR...VOLUNTARI SAU PE CALEA GRIVITEI.....110 LEI
-taxa talon la CEC de sector.....37 lei
- taxa inmatriculare la taxe si impozite locale.......52 lei
- BI. copie si original
-fisa de inscriere......
- daca vrei nr. preferential......platesti taxa de 85 lei...la ghiseul unde dai actele....la MILITIAN SAU MILITIANCA... :D

SUCCES VA DORESC........ :-BD

Gladiator

ATENTIE....conform noilor legi... :D ....viitorul proprietar trebuie sa ceara de la firma de leasing....adevarinta din care rezulta ca nu a fost restituita taxa de poluare la prima inmatriculare de catre firma de leasing.

........ESTE VALABIL PENTRU MASINILE CARE AU FOST INSCRISE DUPA....ANUL 2007



.....AZI AM FOST SA INSCRIU NISTE MASINI PE FIRMA .....SI AM INTAMPINAT ACESTE ...'''' MICI NECAZURI '''...... X( ...... :D .... ~X(

Gladiator

ATENTIE ....revin cu rectificare:

- Tot am dat telefoane.....si dupa multe alte convorbiri cu firme de leasing..... am reusit sa inteleg nebunia la care este supus cetateanul :
1. VIITORUL PROPRIETAR,,,,TREBUIE SA DEPUNA URMATOARELE ACTE LA ADMINISTRATIA FINANTE PUBLICE DE PE RAZA SECTORULUI IN CARE LOCUIESTE:
-cerere tip pe care o completezi la sediu....este moca....nu dai bani pe ea.... :D
-copie ....CIV
-copie talon masina........AM PUS PREVENTIV SI COPIE FACTURA REZIDUALA
-copie CI / BI
-in cazul firmelor.....COPIE CUI......IMPUTERNICIRE DE LA FIRMA


......CU ACESTE ACTE MA DUC LUNI LA .....ADMINISTRATIA FINANCIARA ILFOV.......sa ridic acea hartie ca sa pot inmatricula masina ..... :-BD


Înapoi la Poliţia Rutieră