Prima pagină Tips & Triks Utile Poliţia Rutieră Acte necesare preschimbare permis conducere

Acte necesare preschimbare permis conducere


Bog54 Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 2886
Localitate: Bucureşti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1,6/122 CP
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: Omul de serviciu

Deoarece trebuie să-mi schimb permisul de conducere, m-am interesat de actele necesare acestuia.
M-am gândit că aceste informaţii, chiar dacă se mai pot regăsi şi în altă parte, sunt utile de a exista şi pe forum.

Aşadar:
Eliberarea unui nou pemis de conducere se poate face prin intermediul altei persoane, pe bază de procură specială, autentificată de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României ori, dacă a fost dată în faţa autorităţiilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila “conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei asupra legalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 05.10.1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr.66/1999, aprobată prin Legea nr.52/2000 cu modificările ulterioare”.

Mandatarul va prezenta următoarele documentele:

• actul de identitate – titular permis de conducere (copie);
• permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită în original, după caz;
• declaraţie-tip de pierdere/furt/deteriorare - după caz - completată de titular;
• contravaloare permis de conducere – 68 lei; (la această dată 25 Ianuarie 2011)
• documentul care atestă schimbarea numelui (certificat de căsătorie, hotărâre de divorţ, etc.) – după caz;
• fişa deţinătorului permisului de conducere. Trebuie să fie semnată de titularul permisului de conducere cu pix de culoare neagră în spaţiul special destinat, în faţa unui funcţionar diplomatic;
• actul care atestă starea de sănătate, precum şi două fotografii de dată recentă ale titularului, 3×4cm/4×5 cm, din care una aplicată pe procura specială eliberată mandatarului, iar a doua pe fişa deţinătorului permisului de conducere, în spaţiul special destinat acesteia, fiind vizate de misiunea diplomatică;
• declaraţia pe propria răspundere a titularului, dată în faţa funcţionarului diplomatic, din care să rezulte că nu mai deţine un alt permis de conducere naţional cu excepţia celui depus pentru preschimbare;

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

ACTE PENTRU PRESCHIMBAREA PERMISELOR ROMANESTI

Documente necesare pentru preschimbarea permiselor de conducere romanesti:

a) fişa deţinătorului permisului de conducere;
b) originalul şi copia actului de identitate;
c) dovada plăţii contravalorii permisului de conducere şi a taxei de eliberare a acestui document- 67 lei- CEC sau BCR;
d) permisul de conducere a cărui preschimbare se solicită, în original, dacă acesta există;
e) fişa medicală tip din care să rezulte că este apt pentru a conduce autovehicule sau tramvaie, dacă solicitarea preschimbării s-a făcut după expirarea valabilităţii administrative a permisului de conducere.


Pe langa documentele prevazute mai sus, solicitantul trebuie sa prezinte:

1. in cazul schimbari numelui

- documentul care atestă acest lucru, în original şi copie.

2. incazul pierderii, furtului sau distrugerii

- declaratie de pierdere, furt sau distrugere.

În situaţia cetăţenilor români care au domiciliul în România şi se află temporar în străinătate, eliberarea unui nou permis de conducere se poate face prin intermediul altei persoane, pe bază de procură specială, autentificată de misiunile diplomatice sau de oficiile consulare ale României ori, dacă a fost dată în faţa autorităţilor străine, să îndeplinească condiţiile de supralegalizare prevăzute de lege sau să aibă aplicată apostila "conform Convenţiei cu privire la suprimarea cerinţei supralegalizării actelor oficiale străine, adoptată la Haga la 5 octombrie 1961, la care România a aderat prin Ordonanţa Guvernului nr. 66/1999, aprobată prin Legea nr. 52/2000, cu modificările ulterioare". Mandatarul va prezenta documentele prevăzute mai sus, în următoarele condiţii:

a) fişa deţinătorului permisului de conducere trebuie să fie semnată de titularul permisului de conducere în faţa unui funcţionar diplomatic;

b) actul care atestă starea de sănătate, precum şi două fotografii de dată recentă ale titularului, din care una aplicată pe procura specială eliberată mandatarului, iar a doua pe fişa deţinătorului permisului de conducere, trebuie să fie vizate de misiunea diplomatică;

c) declaraţia pe proprie răspundere a titularului, dată în faţa funcţionarului diplomatic, din care să rezulte că nu mai deţine un alt permis de conducere naţional cu excepţia celui depus pentru preschimbare.

Detalii formulare tipizate de la Politia Rutiera:http://politiarutiera.ro/index.php?option=com_content&view=article&id=4642&Itemid=67

eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Daca permisul se schimba din diverse motive in perioada de valabilitate a celui vechi nu este necesare fisa medicala.
Asta pot sa va zic sigur. De aia si este recomandat sa va schimbati permisul INAINTE ca cel vechi sa expire. Evitati sa pierdeti timpul pe la doctori si faceti si economie.

Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Corect ;)
Desi luam painea de la gura asistentelor care te ajutau s-o faci ;) =))

eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Ma abtin de la alte comentarii =))))))

Acc3nt Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 496
Localitate: Bankeryd, Suedia
Tipul: Ioniq 5
Capacitatea cilindrică: 0000
Combustibil: Electric
Anul fabricaţiei: 2021

Ce rautacios :P :P :P

P.S. e adevarat ca si exprimarea mea a lasat loc de interpretari =))

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Am fost vineri si am preschimbat permisul: la ora 17 am depus actele si la 19 era gata. Am fost cu fişa deţinătorului permisului de conducere completata la calculator si merge si asa (nu trebuie neaparat sa va completati actele la tanti care bate la masina de scris).

flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
Am si eu exact un an de cand l-am preschimbat. Apropo: care e diferenta intre schimbat si preschimbat ? :-?
Blugi spalati si prespalati ? :D
Intr-adevar si la mine a mers uimitor de repede pentru o tara ca a noastra.
Semneaza:
patriotul :D

Dannyboy

Eu cred ca se intampla ceva. De la un timp se misca fantastic de repede. Fi-mea a stat nici 10 minute in sala de examen si a luat permisul. Mi s-a facut frica sa nu fi spart softul.

flomar Avatar utilizator
Membru Argint
Membru Argint

Mesaje: 300
Localitate: Braşov
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1,5
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006
A avut fituici? :))

Dannyboy

Nu cred, are alergie la scris.

eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

poate le-a facut pe calculator si le-a printat :P eu asa faceam in facultate cateodata ... tot din lene sa nu mai stau sa la scriu. Copy / paste si aia e :))). A si mai trebuia si cuprins ca sa nu stai sa cauti aiurea :))


Înapoi la Poliţia Rutieră

cron