Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i40 NOU VENIT

NOU VENIT

O nouă apariţie

Mesaj necitit 28 Iun 2018, 17:17
krys26bn Membru
Membru

Mesaje: 6
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1680
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
Buna colegilor din acest forum,
Sunt un nou posesor de Hyundai I 40 din 2011, achizitionat recent din germania, are 115000 km, este de 136 CP , pana acuma sunt multumit de ea.
as dorii sa intreb colegii daca distributia este pe lant ? si celelalte schimbabile ( curea, role ) cam la cati km s-ar schimba .
va multumesc , o zi buna

Mesaj necitit 30 Iun 2018, 06:31
Dannyboy

Bine ai venit. Sa te bucuri de ea mult si bine.
Distributia e pe lant. Tot ce tine de intretinere si schimburi consumabile gasesti in manualul masinii. Daca nu-l ai, il gasesti aici.

Mesaj necitit 01 Iul 2018, 15:16
krys26bn Membru
Membru

Mesaje: 6
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1680
Combustibil: diesel
Anul fabricaţiei: 2011
multumesc frumos, km cati mai multi saavem fara probleme

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 10:26
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Salut,
Astazi ce mi-am facut si eu contul, si ma bucur ca fac parte din acest forum.
M-am inscris pentru ca vreau sa imi schimb actualul Opel Astra 2002:D, cu un Hyundai i40, break, benzina, de prin 2012 - 2013, pe care as vrea sa o iau din Germania, in aprilie cand merg incolo. La pret ar fi cam in jur de 9500 euro, si ar avea undeva pana in 100 000 de km, si as vrea sa stiu daca pretul ar fi unul cat de cat corect?
Ideea este ca am tot citit in ultima vreme despre masina, am fost sa si vad una, si arata tare bine. Doar ca as dori si niste pareri, neutre, al proprietarilor, mai experimentati, de Hyundai. La ce ar trebui sa ma uit mai exact la ea cand o sa ma duc sa o vad? De asemenea, majoritatea la care m-am uitat pe mobile.de (sper sa nu se considere reclama, nu e cazul, doar ca e cam cel mai cunoscut pe dincolo din cate am inteles), ar fi fara navigatie mare, au doar display-ul acela mic, si nu stiu daca s-ar merita inca un 1000 sau 2000 de euro in plus doar pentru aceasta optiune, voi ce credeti?
Adevarul e ca modelul cu display mai mare arata si mai bine la interior, dar nu stiu ce sa fac. Un lucru e sigur, vreau un Hyundai i40! :)
Pe langa asta, nu stiu daca e locatia potrivita pentru post, insa, se poate da un pret estimativ de exemplu, la cat m-ar costa un schimb de ulei, filtre la masina?
Mersi anticipat de raspunsuri si va urez o zi buna in continuare.

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 10:38
Dannyboy

Bine ai venit.
Iti doresc sa-ti indeplinesti visul.
Din ce am vazut pana acum, indiferent de marca, marea problema a navigatiilor de fabrica este updatarea hartilor. Cu 4-500€ iti poti pune o navigatie aftermarket de moare lumea. Daca vrei exemplul meu, pe i30 din 2007 mi-am pus navigatie Macrom M-DL5000 de care sunt foarte multumit. Hartile se actualizeaza foarte usor, se conecteaza extrem de repede la sateliti cu semnal foarte stabil, conexiune bluetooth si pentru audio si pentru handsfree. Are sistem de operare Win CE, dar eu nu vad in asta o problema.
Nu stiu ce sa-ti spun despre pret si cat de corect este. Stiu ca difera echiparile de la tara la tara, deci e normal sa difere si preturile. La o masina conteaza foarte mult felul in care e exploatata. Presupun ca are un istoric de service, dar ala nu-ti spune nimic despre stilul cum a fost condusa. Pana la urma o masina second este o loterie. Poti trage lozul cel mare.
Daca vrei sa vezi cum arata navigatia pe masina mea, intra in topicul dedicat, la Tractoru`. Mentionez ca am montat-o eu, inclusiv camera de marsarier.
Intentionez sa o vand pe la jumatatea lui aprilie.

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 10:54
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Salut si mersi:)
Super tare arata :D, imi place.
Mda, stiu ce zici, clar e ca la loterie, ca asa a fost si cu Opel-ul...adevarul e ca nu stii ce cumperi, decat dupa ce cumperi, dar din pacate, cam asta e situatia, ca de noua nici nu se poate pune problema :(.
Daca se poate inlocui display-ul cu care o cumpar cu unul cu vreo 500 de euro, tot ar fi mai bine, decat sa dau 1000 - 2000 de euro in plus la masina, si sa constat pe urma ca nu se pot updata hartile. Problema e ca nu stiu daca m-as descurca eu sa-l montez, si cred ca intr-un service, sau la reprezentanta, ar fi destul de mare manopera nu? Pacat ca nu esti pe langa Sibiu, ca te cautam sa ma ajuti la montaj :D

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 10:59
Dannyboy

Sa nu crezi ca montarea a decurs usor. Pe langa navigatie si masca adaptoare + camera marsarier dedicata i30, a fost nevoie sa achizitionez si colivia de montaj 2DIN. Absolut normal, am gasit-o in Anglia. Tras linie, m-a costat 1500 lei toata afacerea. Dar nu regret.
Am spus toate astea pentru ca presupun ca si la tine e posibil sa fie aceeasi situatie, adica facut rost de masca adaptoare si colivie metalica pentru montare.
Pe data de 5 fac un drum la Hunedoara, deci trec pe langa Sibiu. Poate reusim o intalnire scurta.

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 11:05
Dannyboy

Am dat peste clipul asta.
Ca sa vezi cam ce te asteapta...

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 11:13
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Dannyboy scrie:
Am dat peste clipul asta.
Ca sa vezi cam ce te asteapta...


He he:) in nici un caz nu o as ma apuc eu:D exclus.

Legat de partea de mai sus, da, clar. Sunt sigur ca nu a fost usor, adica, eu sigur nu cred ca m-as descurca...si decat sa ma bag aiurea pe acolo sa stric te miri ce...mai bine lipsa.

Daca e vorba de 5 martie, da se poate rezolva o intalnire, eu sunt prin Sibiu, acum depinde pe la ce ora ajungi, si cat o sa fiu de incarcat la lucru, dar daca e lejer, ne putem auzi si vedem cum facem.

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 11:22
Dannyboy

Scuze, e vorba de 5 aprilie. Am uitat sa mentionez. E intr-o vineri, si probabil voi fi in zona in jurul pranzului, deci e posibil sa fii la slujba.

Mesaj necitit 15 Feb 2019, 11:28
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
nu e bai, e numai bine, ca e inainte sa plec dupa masina, eu ma duc in Germania pe final de aprilie, dar nu e bai, poate facem sa ne vedem scurt

Mesaj necitit 24 Mai 2019, 13:00
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Salut. Am revenit de vreo 2 saptamani in tara, cu noul meu hyundai i40 kombi, de 1.6 benzina, din 2015, si pe langa are montat si tancul de gaz...si acum incep problemele...initial, cand am luat-o m-am gandit ca e gazul normal de la noi, gpl, insa, la service in Sibiu, unde mergeam si inainte mi s-a spus cabar finde fapt cng...pe masina este un sticker pe care scrie "LPG eco engines, ihre autogas profis" si eu sunt oarecum in dubii, nu sunt foarte sigur ca e cng cum spune mecanicul...aveti cunostiinta de ceva de genul? E gpl sau e cng? In talonul din germania apare flussigastank...si se pare ca tankul nu e montat din fabrica, cel putin asa mi-au spus cei din Germania, de la dealer...
Mersi mult de informatii si scuze daca nu am postat la topicul corect.

Mesaj necitit 27 Mai 2019, 14:58
Dannyboy

E foarte posibil sa fie CNG. Daca nu se potriveste stutul de GPL, clar e CNG.
Nu esti singurul care si-o ia in felul asta pe relatia Germania. E o coada interminabila pe Club Opel.

Mesaj necitit 27 Mai 2019, 15:00
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Azi am fost in Sibiu la o statie gpl, si s-a uitat un tip la rezervor...si a dat verdictul ca e cng...asta e...speram sa apara cat mai repede si pe la Sibiu statie de cng...

Mesaj necitit 27 Mai 2019, 15:02
Dannyboy

Acum vreo 3 ani am avut o situatie cu o masina pe CNG. Atunci, singura statie CNG era la Ramnicu Valcea. Pana acum n-am auzit de vreo extindere.

Mesaj necitit 27 Mai 2019, 15:10
Marck Membru
Membru

Mesaje: 8
Localitate: Sibiu
Tipul: i40
Capacitatea cilindrică: 1600
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2015
Si eu stiu doar de cea de la Valcea doar, insa, am gasit un articol de prin septembrie 2018, si spuneau ca cica ar fi inceput nu stiu ce discutii sa se faca o statie si la Sibiu...dar...probabil ca va aparea ceva concret peste vreo 2 sau 3 ani...asta e, bagam benzina si mergem mai departe...


Înapoi la i40

cron