Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Despre faruri sau Xenon

Despre faruri sau Xenon

Spaţioasă

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 15:08
Pyro Membru
Membru

Mesaje: 71
Localitate: Bucuresti
Tipul: b
Capacitatea cilindrică: c
Combustibil: d
Anul fabricaţiei: 1
S-a notat!
Daca vii duminica poti sa le vezi pe astea noi Osram - desi ziua nu cred ca e mare lucru vizibil - eventual ne putem vedea si intr-o seara in functie de cum ne nimerim la programul de munca.
Eu deobicei in timpul saptamanii, intre 19-20 sunt in zona Sincai intre Tineretului si Timpuri Noi, in caz ca ai drum pe acolo.

Mesaj necitit 27 Feb 2015, 16:52
eco_ionut Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 1375
Localitate: Bucuresti
Tipul: Logan
Capacitatea cilindrică: 1,5l
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2006

Razica scrie:
daca prin ok intelegi legale, atunci da sunt ok.
daca vrei sa si vezi ceva noaptea ...lasa halogenele


Sustin afirmatia.
Eu am xenon de fabrica si cand ploua sau e un pic de ceata s-a cam dus toata distractia...

Mesaj necitit 03 Ian 2017, 19:28
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Dupa aproape 3.5 ani mi s-au ars becurile Philips ecovision H7. De data aeasta am cumparat Osram silverstar 2.0 (53 ron de la emag..cel mai ieftin loc unde am gasit). ca si idee generala, sunt peste cele ecovision, lumina e mai alba si parca bat un pic mai mult in laterala stanga. acuma urmeaza sa vedem cat or sa tina (sunt convins ca nu 3 ani).

P.S. nu cumparati becuri de firma din Cora, cer aproape dublu fata de magazinele on-line.

Mesaj necitit 17 Aug 2017, 17:27
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
8 luni de zile au tinut Osram silverstar 2.0. mi s au ars in vama la bulgari. ma asteptam sa tina macar 1 an. fiind in criza de timp, nu am mai stat sa analizez piata si preturile si am cumparat cele mai iefitne de la philips, premium, 42 ron setul. sper sa tina macar un an.
Am reusit in schimb performanta de a schimba becul de pe partea soferului fara a da jos bateria sau a demonta farul, cu putina chinuiala si cu o mana mai micuta in dimensiuni merge ;)

Mesaj necitit 17 Aug 2017, 20:18
Dannyboy

Pai de, se compara cu cazmaua mea?

Mesaj necitit 17 Aug 2017, 21:17
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
:)) :))
Nu stiu ce sa zic..probabil ca e si avantajul motorizarii pe benzina...bateria mai mica in dimensiuni ;;)

Mesaj necitit 18 Aug 2017, 07:57
Dannyboy

Nu sigur. Si la Bogdan a fost nevoie sa dau farurile jos.

Mesaj necitit 17 Sep 2017, 09:41
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Pe principiul că o poză face cât o mie de cuvinte, un film va uşura şi mai mult operaţiunea de schimbare a becurilor pe faza scurtă (şi nu numai).


Timp de lucru : 5-10 minute. Este necesară doar cheia de 10 din dotarea maşinii + o şurubelniţă. Nu se demontează bateria.


https://www.youtube.com/watch?v=c0PzXGenoik





In următorul film se poate observa şi clema de prindere a becului :


https://www.youtube.com/watch?v=OZXQzOetcUs

Mesaj necitit 18 Noi 2017, 19:23
feedback Membru
Membru

Mesaje: 89
Localitate: Botosani
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1396
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2010
Completare :

Becul dreapta faţă de la lumina de intâlnire (faza scurtă) se inlocuieşte foarte simplu in ~ 10 minute. Eventual, pentru a lucra mai uşor se desprinde cablul ataşat pe laterala bidonului cu antigel. Cablul respectiv e doar clipsat şi duce la "senzorul" de capotă.

Apoi, se desfac DOAR cele două şuruburi ce ţin bidonul de plastic cu lichidul de răcire (antigel). Operaţiunea se poate face şi (doar) cu cheia de 10 din trusa maşinii. Atât şi nimic mai mult.
Se desfiletează capacul din spatele becului, se apasă pe lateral sârma oţelită ce ţine becul, după care se extrage becul. Restul decurge de la sine.

Ca şi recomandare suplimentară : nu atingeţi cu mâna sticla becului. Dacă cumva aţi făcut acest lucru, ştergeţi becul cu o cârpă uscată + alcool.

***

Becurile originale Philips H7 55W (Germany) m-au ţinut 4 ani (31.500 Km)
A doua serie de becuri a fost de la Osram H7 55W (Germany) şi m-a ţinut 3 ani (24.500 Km)

Anterior

Înapoi la i30

cron