Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i30 Sfat amortizoare va rog

Sfat amortizoare va rog

Spaţioasă

Mesaj necitit 25 Apr 2015, 11:56
Dyptorden Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salut,

Detin un i30 din 2008 benzina 1591cmc 122cp.

Zilnic parcurg 6Km pe un drum foarte valurit si a inceput sa imi trancane o roata.

In cazul in care e un amortizor dus, imi poate recomanda cineva cele mai moi amortizoare posibile (probabil pe ulei)? Oricum am ceva pe creier de multisor cu schimbarea amortizoarelor chiar de nu sunt stricate, fiindca cele pe care le am acum sunt foarte dure si simt orice pietricica.



Cu stima,

Mesaj necitit 25 Apr 2015, 14:58
Dannyboy

Nu stiu sa existe o alta constructie de amortizoare in afara celei clasice.
Daca se aude (si se simte) un troncanit, problema e la bucsaraie sau ceva bielete. Daca un amortizor e terminat masina se va comporta ca o barca pe valuri, adica la o denivelare va face mai multe miscari sus-jos pana la stabilizare, tocmai pentru ca elementul de AMORTIZARE nu isi mai face treaba. Urca-o pe o rampa si verifica bielete, bucsi (de bascula, de bara de stabilizare), capete de bara, pivoti si rulmenti. Amortizoarele le verifici simplu, te lasi cu greutate pe fiecare colt al masinii si o eliberezi brusc. In mod normal, masina se va ridica putin mai sus decat normal si apoi va reveni. Dar daca va face mai multe miscari sus-jos, adio.

Mesaj necitit 25 Apr 2015, 16:25
Dyptorden Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1591
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Masina va fi verificata bineinteles... dar intrebarea ramane in picioare... ce producator fabrica cele mai moi amortizoare pentru un I30?


Înapoi la i30