Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 Probleme cutie viteze manuala

Probleme cutie viteze manuala

Modernă

Mesaj necitit 28 Aug 2020, 19:13

Mesaje: 1
Tipul: I20
Capacitatea cilindrică: 1237
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2012
Salut, detin un I20 din 2012 si de noua cutia agata in marsarier, la reprezentanta mi s-a spus ca asa e normal ca asa sunt cutiile astea. Pe vremea aceea luam de buna tot, gandindu-ma ca nu e o marca premium si coincidenta facea ca aveam si un Mitsubishi Colt 2011 care avea aceeasi problema. Anii au trecut si acum nu mai inghit vorbele astea, problema este ca masina in ultima perioada fiind condusa si mai mult ca de obicei a inceput sa faca din ce in ce mai rau. In marsarier nu mai intra fara sa haraie, difera doar cat de tare haraie. Si cateodata mai agata si in treptele superioare, dar nu foarte vizibil mai ales ca nu o omor, schimb normal. Ambreiajul nu patineaza si nu cred ca ar fi el de vina, are 55k km, ma gandesc la timonerie, daca cineva s-a mai confruntat cu aceasta problema ar fi super daca as avea si alte surse de inspiratie. Mecanicul meu de incredere s-a dus odata cu pandemia, iar la reprezentanta nu am ajuns inca, ma voi duce sa-mi faca o constatare odata cu revizia, dar ma astept la o problema care va necesita inlocuirea cutiei, a motorului si poate ca si interiorul ar trebui schimbat ca nu e pozitionat bine :)). Am zis sa nu ma duc oriunde si sa nu ma bag eu sa umblu pentru ca este masina mamei si desi nu o mai foloseste pe asta si a ramas in grija mea sa mai merg cu ea tot tine la ea.

luci.grigore Membru
Membru

Mesaje: 15
Tipul: i20
Capacitatea cilindrică: 1.2
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2019
Salut ! Intai cumpara una la dezmembrari ,frumos cu montaj sa poti pleca de acolo . Apoi cauti un mecanic care sa umble prin cutii de viteze nu la service ca te omoara la bani , pe la taxi Glucoza era unul si mai stiu si eu un baiat care umbla in cutii de dacie, sint extrem de migaloase la sincroane si arculete cu bilute. Eu am gasit mecanici care au plimbat o cutie de dacie luni de zile si nu mai au reusit sa-i dea de cap. Oricum va trebui sa te lipsesti si de masina citeva zile pentru teste asta daca vrei cutia originala si nu te multumeste cea de la SH. Succes ! Altfel nu o poti vinde calumea....


Înapoi la i20