Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri i20 capota neetansa

capota neetansa

Modernă

Mesaj necitit 23 Apr 2018, 16:53
alexi20mg Membru
Membru

Mesaje: 3
Tipul: I20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2018
Am fost cu masina la spalatoria auto si, dupa ce a fost spalata, am constatat ca prin zonele farurilor(capota-far) intra apa la motor. A mai constatat cineva acest lucru si cum l-a rezolvat sau este ceva normal? Vreau sa specific ca masina este noua.
Multumesc anticipat pentru raspuns!

Mesaj necitit 23 Apr 2018, 17:47
Dannyboy

Nici o capota nu este etansa. Chiar n-ar avea rost din moment ce scutul motor are atatea gauri de ventilatie. De curiozitate deschide capota si vezi daca pe latura cu zavorul ai vreun cheder.

Mesaj necitit 25 Apr 2018, 08:26
alexi20mg Membru
Membru

Mesaje: 3
Tipul: I20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2018
Multumesc pentru raspuns! Pe partea cu zavorul este cheder, problema este in zona farurilor. Sunt ingrijorat pentru ca apa, de la spalatorie sau ploaie, poate cauza o multime de efecte nedorite (functionare defectuoasa si incendii din cauza rezistentei de izolatie scazute si scurt-circuitelor, deteriorarea unor piese prin ruginire etc.), atat pentru masina, cat si, in primul rand, pentru siguranta ocupantilor acesteia. Nu sunt la prima masina dar la niciuna nu a intrat apa pe la capota. Cei de la reprezentanta mi-au spus sa stau linistit dar la ultima spalare am constatat ca a intrat o cantitate de apa mai mare. Personal cred ca trebuie sa merg cu ea la RAR, Dannyboy ce parere ai?

Mesaj necitit 26 Apr 2018, 22:38

Mesaje: 1
Tipul: Golf
Capacitatea cilindrică: Cisnădie
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2016
E posibil sa nu fi avut capota complet inchisa ? sau baietii de la spalatorie sa fi bagat jetul cu presiune pe la imbinarea dintre capota si faruri ?
Ca idee orice exista in compartimentul motor e proiectat in asa fel incat sa reziste la stropire ocazionala cu apa . e posibil sa treci printr-o balta , etc... si sa se stropeasca in compartimentul motor si trebuie sa reziste.

Mesaj necitit 05 Mai 2018, 22:44
Dannyboy

Scuze pentru intarziere, nu am fost in tara.
Repet, nu e nici un motiv de panica. Capota nu asigura etansare in habitaclul motor. Daca farurile au capacele de cauciuc intregi si bine montate, nu ai nici o problema.

Mesaj necitit 11 Mai 2018, 15:12
alexi20mg Membru
Membru

Mesaje: 3
Tipul: I20
Capacitatea cilindrică: 1248
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2018
Domnilor, multumesc pentru raspunsuri!


Înapoi la i20

cron