Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Elantra Capacitate ulei. Hiunday elantra 2011 1.6 benzina

Capacitate ulei. Hiunday elantra 2011 1.6 benzina

Heheheeeee!

Andrei Ivascu Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Salutare ! Sunt nou in acest grup si as dori sa ma ajutati cu niste raspunsuri. Poate s-a mai discutat despre acest topic, insa nu am reusit sa-l gasesc.
Detin un hiunday elantra, motor 1.6 97kw pe benzina si recent i-am facut revizia. Drept urmare, uitasem cati litri de ulei poate suporta acest motor, iar la service mi s-a spus ca accepta 4 litri, nu mai ca dupa ce am plecat si am verificat joja, uleiul era peste limita maxima admisa, nu cu mult( 1 cm maxim 2 ). Credeti ca este vreo problema ? Ar trebui scos ?

Dannyboy

Lasa-l acolo. Intrebarea e urmatoarea: cand ai facut verificarea, masina era asezata orizontal? Adica nu era inclinata in vreo parte? Daca era inclinata, masuratoarea e gresita.

Andrei Ivascu Membru
Membru

Mesaje: 2
Tipul: Elantra
Capacitatea cilindrică: 1.6
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Masina nu era inclinata. Statea in pozitie orizontala. Tot auzisem fel si fel de probleme legate de surplusul de ulei si am zis totusi sa intreb. Banuiesc ca ar aparea probleme daca am vorbi de cantitati mari, cum ar fi 1l s.a.


Înapoi la Elantra

cron