Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent Hyundai Accent 1.4 Benzina 2008

Hyundai Accent 1.4 Benzina 2008

Economică

Mesaj necitit 26 Ian 2013, 04:48
Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salutari.Revin si eu pe acest forum pentru a cere cateva sfaturi/pareri din partea posesorilor de Hyundai Accent 1.4 Benzina(al meu este din 2008).I-am facut revizia acum cateva luni,mi-au gasit niste probleme la directie si amortizoare.Cu privire la amortizoare,acum 2 saptamani le-am achizitionat pe toate 4 la pretul de 800 lei de la King Auto Bucuresti.O sa merg curand sa le schimb si daca tot ma duc am zis sa mai schimb si cate ceva.Acum vreau sa va spun in legatura cu ce as dori niste sfaturi/pareri de la dumneavoastra.
Mentionez ca masina are 40 000 km,am luat-o noua.

1.Daca tot schimb toate amortizoarele noi,m-am gandit sa schimb si flansele si rulmentii.este ok ? am inteles ca sunt doar pe fata ?

2.O sa schimb si uleiul si filtrul de ulei.Pana acum am bagat numai Mobil 10w 40 super benz 4L.Dar am inteles ca ar fi cel mai bun Castrol.Ce sa fac ?eu unul pun ce e cel mai bun,dar am zis sa mai intreb pe cineva inainte.

3.Masina fiind din 2008,face 5 ani.Antigelul nu a fost schimbat niciodata,doar completat.Ar trebui sa-l schimb ? Pe o factura vad ca scrie antigel verde P999,dar nu am gasit nicaieri asa,doar antigel verde.Si daca sa-l schimb,de care sa iau ? stiti vreunul mai bun ?

4.Exista posibilitatea ca balansul si instabilitatea masinii sa se datoreze si altor cauze ? mentionez ca amortizoarele sunt scurse si cand franez usor la semafor se aude destul de urat,in gropi la fel.

5.In ultimul timp am impresia ca masina consuma cam mult,desi merg constant 90-100 km/h si schimb pe la 2200-2300 rpm.Sa incerc sa o trec pe petrom 99 ? sa ofer motorului ceva mai multa calitate,ceva nou ? pana acum am alimentat cu 95,tot petrom.Am mai citit pe forum ca se verifica bujiile,bobinele,dar nu cred ca e cazul la atatia km.

6.In final,am inteles ca dupa anumite reparatii si schimburi de piese,se recomanda resetarea parametrilor motorului.Ar trebui sa fac asta ? Am inteles ca se deconecteaza borna minus vreo 10 minute si apoi e ok.

7.La directie eu nu simt nimic in mers si nici nu pot sa ma apuc sa schimb caseta de directie,intelesesem ceva de un kit dar nu am gasit nimic.Pe forum am mai gasit ca au multi probleme cu coloana de directie.Ce parere aveti ? Ati patit asa ceva ?

PS-lucrarile acestea le fac la un mecanic prieten.Oricum am inteles ca garantia la amortizoare daca iti cade vreunul te pune sa-l dai jos 2 saptamani pana ti-l trimit ei inapoi deci mai bine ma lipsesc.

Sper ca nu v-am plictisit. Multumesc anticipat !

Dannyboy

Salut.
1. Flanse si rulmenti sunt doar pe fata. Daca nu au probleme si vrei sa le schimbi, e alegerea ta.
2. Daca vrei sa pui ce e mai bun, ia in considerare Motul. Am pus la ultima revizie si s-a schimbat sunetul la motor, trage altfel si a scazut consumul. Am bagat si Dura Lube.
3. Antigelul trebuie sa fie pe baza de etilen-glycol, iar culoarea sa fie diferita de lichidul de spalare parbriz, asta pentru a putea depista sigur si rapid eventualele scurgeri.
4. Amortizoarele defecte sau uzate dau instabilitate masinii. Trebuiesc verificate si bucsile articulatiilor fata-spate.
5. La motoarele pe benzina schimbarea vitezelor se face la turatii superioare (3000-3500). E foarte posibil ca la regimul tau de mers sa fi afectat catalizatorul si valva EGR.
6-7. Nu pe forumul asta ai citit despre astfel de probleme. Ma mir ca nu ai gasit ajutor pe acel forum. Leonidas si cu Horia Ilie ar fi trebuit sa te ajute, sa-ti spuna cum au rezolvat ei problemele astea. Sau rezolvarea e doar pentru ei, iar ceilalti sunt masa care trebuie sa-i asculte orbeste?

PS - (ca si la tine) Va faceti toti veacul pe dincolo, dar aici veniti doar cand dati de probleme. V-ati pus problema vreunul de ce exista 2 forumuri? Sau vi se interzice subiectul?

Gladiator

Hyundai Accent 1.4 Benzina 2008
#1 Robertuts
Member
Group:Membri
Posts:18
Joined:21-July 12
Auto:Hyundai
Model:Accent
An:2008
Locatie:Bucuresti



..........colegul nostru are 18 postari '' dincolo '' dar nu este lamurit ..... aici la noi .....intra si are 3 postari cand are probleme cu masina ......se incearca sa fie indrumat cum este mai bine............ramane la aprecierea lui , ce schimba , ce ulei pune la masina , ce tip de antigel pune ........eu zic ca exista si vestitul '' GOAGLE '' CARE MAI DA SI INFORMATII..........SUCCESURI COLEGU....... :-BD



..........daca am fost prea acid cu tine ......scuze ...... ;) ............sa mai treci pe la noi......... ;;)

Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Dannyboy scrie:
Salut.
1. Flanse si rulmenti sunt doar pe fata. Daca nu au probleme si vrei sa le schimbi, e alegerea ta.
2. Daca vrei sa pui ce e mai bun, ia in considerare Motul. Am pus la ultima revizie si s-a schimbat sunetul la motor, trage altfel si a scazut consumul. Am bagat si Dura Lube.
3. Antigelul trebuie sa fie pe baza de etilen-glycol, iar culoarea sa fie diferita de lichidul de spalare parbriz, asta pentru a putea depista sigur si rapid eventualele scurgeri.
4. Amortizoarele defecte sau uzate dau instabilitate masinii. Trebuiesc verificate si bucsile articulatiilor fata-spate.
5. La motoarele pe benzina schimbarea vitezelor se face la turatii superioare (3000-3500). E foarte posibil ca la regimul tau de mers sa fi afectat catalizatorul si valva EGR.
6-7. Nu pe forumul asta ai citit despre astfel de probleme. Ma mir ca nu ai gasit ajutor pe acel forum. Leonidas si cu Horia Ilie ar fi trebuit sa te ajute, sa-ti spuna cum au rezolvat ei problemele astea. Sau rezolvarea e doar pentru ei, iar ceilalti sunt masa care trebuie sa-i asculte orbeste?

PS - (ca si la tine) Va faceti toti veacul pe dincolo, dar aici veniti doar cand dati de probleme. V-ati pus problema vreunul de ce exista 2 forumuri? Sau vi se interzice subiectul?


1.am zis sa le schimb daca tot am luat amortizoarele noi.
2.mie mi-au pus mereu mobil 1 si din asta a avut din fabrica.dura lube e vreun aditiv ceva sau ?
3.cam cat antigel intra ?
4.bucsile articulatiilor fata-spate se pot verifica cand imi schimba amortizoarele ?
5.asa stiam si eu,dar mi se pare ca e cam zgomotoasa la 3000 rpm..

Multumesc mult.Cu privire la celalalt forum,eu intru pe ambele si am postat pe ambele,nu stiu la ce va referiti voi.Pur si simplu am zis sa cer niste pareri/sfaturi.Imi cer scuze daca am deranjat pe cineva.

Daca se pot si alte pareri,sunt binevenite.Multumesc !

Dannyboy

Nu cred ca esti convins ca a avut Mobil1 din fabrica. Hyundai foloseste Shell. In Romania au prins o combinatie cu un dealer care le-a dat Mobil mai ieftin.
Nu stiu cat antigel intra. Cat priveste Dura Lube, este un tratament de motor. Fa o cautare si ai sa te lamuresti. Eu l-am folosit si acum vreo 15 ani la alta masina si rezultatele au fost excelente, masina fiind uzata bine.
Bucsile se pot verifica imediat cum ai urcat masina pe rampa.

Noi ne referim la o poveste veche de aproape 3 ani. Toti am facut parte din celalat forum, dar niste indivizi au fost deranjati de niste actiuni ale noastre si au ales calea insultelor. Asa ca...
Daca ai curiozitatea, fa o cautare de postari pe acolo cu userul meu de aici. S-ar putea sa te intereseze. Te mai poti uita si la sectiunea calatorii sau iesiri, nu stiu cum au renumit-o, numai ca trebuie sa sapi in urma cu vreo 3 ani. Iar e posibil sa te intereseze.

Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am inteles..o sa ma uit pe acolo.
Si acest tratament se amesteca impreuna cu uleiul ? Deci sa nu mai bag mobil ?

Gladiator

Am o intrebare ....cati km are masina ta ........ :D ...........parca masina este noua ..... :ymapplause: ........cine te-a invatat sa-i bagi ulei 10 w 40........ X( ..........eu bag asa ulei la masina mea care are peste 200.000 km...........tu ar trebui sa folosesti 5 w 30..ai km mai putini si motorul este de generatie noua....... :)



....SUCCES............ f:1

Dannyboy

Stai nitel. Le incurci. Tratamentul ala se poate pune in combinatie cu orice ulei. Am zis Motul pentru ca tu ai zis ca bagi ce e mai bun.
La schimbul de ulei, intai bagi Dura Lube, apoi torni ulei pana ajunge la semn. Asta-i tot.

Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Gladiator scrie:
Am o intrebare ....cati km are masina ta ........ :D ...........parca masina este noua ..... :ymapplause: ........cine te-a invatat sa-i bagi ulei 10 w 40........ X( ..........eu bag asa ulei la masina mea care are peste 200.000 km...........tu ar trebui sa folosesti 5 w 30..ai km mai putini si motorul este de generatie noua....... :)



....SUCCES............ f:1


are 40 000 km.bag mobil 1 10w 40 pentru ca asa mi-au pus mereu cei de la hyundai si asa am in pasaport..

Gladiator

Ca sa nu poluez topicul cu discutii inutile...........recomand pt. tine un Castrol edge 5 w 30 - motoare benzina ( poti incerca la un schimb )............sau un alt tip de ulei ( Motul este ok....cam scump dar se merita ......)

Eu sunt de principiu sa folosesc piese, consumabile + uleiuri de calitate........ca se poate supara masina si apoi isi bate joc ea de mine.

.....Drumuri bune sa ai ......mai studiaza si alte comentarii ............ f:1

Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
pai si eu tot pe principiul asta merg.dau un ban,dar e de calitate.deci vreau ce e mai bun.ce motul sa bag in a mea daca are 1.4 benzina ?

Dannyboy

Vezi specificatiile din manualul masinii apoi cauta pe net ce Motul se incadreaza.

ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Eu unul nu am bagat ulei Motul, dar studiez... Pana acum a vazut (masina mea) Mobil - la service si tot acolo Castrol (la cererea mea).

Cu amortizoarele nu stiu ce sa zic - pana acum nu am schimbat , dar o sa ma intereseze si pe mine... Acelasi lucru pot spune si despre antigel...

Daca pot sa te ajut cu vreun sfat pe care sa il si cunosc, cu placere te ajut.

Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am studiat manualul si am ramas masca..acolo nu e nimic de 10w 40 cum mi-au bagat ei la hyundai mereu..in manual scrie clar ca "cel mai bun" este SAE 5w-30 ILSAC GF-3 sau ceva de genul,oricum 5w-30..ce parere aveti ?

Iar din ce am mai auzit,Castrol si Motul 8100 X-max 0W40 ar fi mai bune..ce ziceti ?

Dannyboy

Se pare ca Leonidas si gasca lui nu prea v-au impartasit cate oarece despre masini. Misto forum, d-aia l-am parasit noi.
Daca in carte zice 5w30 d-ala pui. Deja 0 e exagerare, si 0 si 5 sunt sintetice. Tu respecta specificatiile din carte, poti chiar sa bagi ulei cu specificatii superioare.

Robertuts Membru
Membru

Mesaje: 32
Localitate: Alexandria
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1.4
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
pai in carte scrie mai multe..5w-20..5w-30..in nici un caz 10w-40 cum mi-au bagat astia mie pana acum..deci..

Gladiator

Am si eu o intrebare .................unde locuiesti ..... :D ........Bucuresti sau Alexandria ........ :-o

T3RR4TR0N Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 186
Localitate: Calarasi
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1500cc
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: BlackBeauty

Aoleo Danny da` si tu ai o problema, p`bune acum...
Tu nu vezi ce`a zis Emil mai sus?
Omuletzul asta (Robertuts) a intrat in HC in iulie 2012, habar n`are cine`i Leonidas (ti`am zis ca Leonidas a iesit din schema de la intalnirea de 6 ani, martie 2012)... Ce naiba mai bati si tu apa in piua? Serios Danny... You are too good for that kind of crap...

Revenind la subiect, Robertuts, eu peronal nu stiu ce sa`ti zic despre MOTUL, dar pot sa zic ca Danny stie ce vorbeste, iar sfaturile lui sunt de luat in considerare... Concluzia? Pune MOTUL 5W30 la urmatorul schimb de ulei, iar pentru partea mecanica vino la o intalnire cu atelajul din dotare ca sa poata Danny sa arunce un ochi pe ici pe colo si sa`ti poata raspunde mai exact la intrebari.

AMIN!

Gladiator

De ce cu .......AMIN.............atelajul este pe duca ................ =))

T3RR4TR0N Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 186
Localitate: Calarasi
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1500cc
Combustibil: Motorina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: BlackBeauty

"AMIN" reprezinta o formula de incheiere care inseamna "adevarat", "asa sa fie", "s-a terminat".

Adica "adevarat" ca ce zice Danny e bine, "asa sa fie" sa puna MOTUL si "s-a terminat" pledoaria mea. ce_oameni

Următorul

Înapoi la Accent