Prima pagină Autoturisme şi Suv-uri Accent Lichid servodirectie

Lichid servodirectie

Economică

Mesaj necitit 24 Oct 2014, 18:52
Papi Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Salut! Sunt nou pe aici si un proaspăt posesor de Hyundai Accent. Am si eu o întrebare:ce cantitate de lichid servodirectie intra la un Hyundai Accent,1.4 din 2008.

Mesaj necitit 24 Oct 2014, 22:05
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

Esti sigur ai servodirectie hidraulica?

Spun asta ca in 2008 s-au vandut si cu directie electrica (strict la intrebare nu stiu sa iti raspund)...

Mesaj necitit 25 Oct 2014, 20:39
Papi Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Asa mi-a spus un mecanic. Am fost la service cu un zgomot la fulia de la pompa de servo(cred că asa se cheamă;nu sunt un cunoscător in ale mecanicii),si mecanicul mi-a spus asta. Menționez ca zgomotul durează doar până se încălzește puțin motorul. Poate stie cineva ce ar putea fi. Mulțumesc!

Mesaj necitit 26 Oct 2014, 16:09
Dannyboy

Accentul model 2006 (LC) are directie asistata electric. Ar putea face zgomot galetul intinzator al curelei de accesorii sau pompa de apa. In cazul in care cureaua de accesorii nu este corect intinsa, sau e prea uzata, poate sa produca acel zgomot.
As fi mai mult decat mirat ca tu sa ai un model de Accent care s-a comercializat prin Argentina...

Mesaj necitit 26 Oct 2014, 18:54
Papi Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Mulțumesc mult pentru răspuns. Sper să iau legătura cu un mecanic de la Hyundai si sa mă lămurească. Cum voi avea vreun răspuns,imediat va voi informa. Oricum,va mulțumesc.

Mesaj necitit 26 Oct 2014, 19:54
Dannyboy

Pe mine (cel putin) nu ai cum sa ma informezi. Avem intalniri saptamanale in Bucuresti, si la aceste intalniri ne aruncam ochii prin masini si eventual remediem anumite probleme. 100% nu am intalnit vreun Accent cu servodirectie hidraulica. In schimb am gasit mecanici paraleli cu notiunea de mecanica. Bineinteles, esti liber sa intrebi pe cine doresti. Dar daca totusi vrei sa faci o verificare, baga mana pe sub panoul de sub volan. In zona coloanei de directie vei da de un motor dispus perpendicular pe axa volanului. Motorul ala iti va spune ca nu ai directie hidraulica.
Daca vei cauta in sectiunea Documentatii vei gasi topicul MDPS. Cred ca-l vei gasi foarte interesant.

Mesaj necitit 26 Oct 2014, 20:14
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
dar manualul de utlizare al masinii nu il ai ? ca acolo gasesti poze cu compartimentul motor si iti indica unde este amplasat vasul cu lichid hidraulic. probabil ca in manual scrie si "daca este in dotare". te duci cu manualul ridici capota si vezi daca tu il ai sau nu. pe capacul vasului ar trebui sa scrie ceva de genul "power steering liquid". oricum Dannyboy cred ca are dreptate. hiiiiiii

Mesaj necitit 27 Oct 2014, 11:45
ilie_v Avatar utilizator
Membru Platina
Membru Platina

Mesaje: 3301
Localitate: Bucuresti
Tipul: Accent
Capacitatea cilindrică: 1399
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Status: "Education is the most powerful weapon which you can use to change the world."

In 2008 s-au vandut Accent-i cu servodirectie hidraulica, deci nu ar fi 100% incorect ceea ce spune Papi.
Fa o poza cu telefonul la compartimentul motor si vei gasi un raspuns aici.

PS: daca poti face o poza in zona accesoriilor (unde sunt curelele) raspunsul va veni si mai rapid - putand fi identificata respectiva pompa de servo. In mod normal nu are de ce sa se uzeze fulia (doar daca nu s-au respectat niste cote la montaj - acestea fiind foarte precise).

Bafta!

Mesaj necitit 27 Oct 2014, 12:51
Papi Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Am acel vas pe care scrie "Power steerig oil".

Mesaj necitit 27 Oct 2014, 13:15
Dannyboy

In cazul asta trebuie sa-mi cer scuze.

Mesaj necitit 27 Oct 2014, 14:04
Razica Avatar utilizator
Membru Bronz
Membru Bronz

Mesaje: 193
Localitate: Bucuresti
Tipul: i30
Capacitatea cilindrică: 1.6L/126 cp
Combustibil: Benzina
Anul fabricaţiei: 2011
Si pe vasul asta nu ai doua gradatii: min si max, care iti arata nivelul de ulei ?
Verifica sa nu fie sub min (cand verifici vezi sa nu fie cuplat contactul).

http://www.hyundai-motor.ro/img/oldMode ... 202006.pdf

asta e un link cu manualul de utilizare de accent. sper sa te ajute. vezi pagina 248 din pdf.
bafta!

Mesaj necitit 27 Oct 2014, 19:39
Papi Membru
Membru

Mesaje: 5
Localitate: Iasi
Tipul: accent
Capacitatea cilindrică: 1400
Combustibil: benzina
Anul fabricaţiei: 2008
Nici o problema Dannyboy. Razica mulțumesc mult!


Înapoi la Accent

cron